Řecký ministr financí Yanis Varufakis (vpravo) se svým španělským kolegou...

Řecký ministr financí Yanis Varufakis (vpravo) se svým španělským kolegou Luisem De Guindosem na jednání v Bruselu (20. února 2015). | foto: Reuters

Pomoc pro Řecko se prodlouží o čtyři měsíce, dohodly se země eurozóny

  • 261
Záchranný program úvěrové pomoci pro zadlužené Řecko se prodlouží o čtyři měsíce. V Bruselu se na tom dohodli ministři financí zemí eurozóny. Podle agentury Reuters o tom informovaly oficiální zdroje z Řecka i z dalších zemí. Stávající pomoc končí 28. února. Athény žádaly prodloužení o půl roku.

„Hotovo. Na čtyři měsíce,“ sdělil jeden z oficiálních zdrojů.

Dohoda odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku dojdou peníze příští měsíc a že by možná bylo donuceno opustit eurozónu. Levicová vláda v Aténách tak dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

Německo, které je nejvlivnějším členem Evropské unie a hlavní řecký věřitel, prý nicméně vyzvalo Atény, aby výrazně upravily svoje reformní závazky, než vyjádřilo souhlasu s prodloužením finanční pomoci.

Pomoc skončí za týden

Stávající program pomoci pro Řecko vyprší 28. února o půlnoci a bez něj hrozí Řecku vedenému vládou krajně levicového premiéra Alexise Tsiprase státní bankrot. Řecko už od roku 2010 vyčerpalo téměř vše z finanční pomoci ve výši 240 miliard eur, která měla odvrátit pád země.

Řecko po peripetiích v tomto týdnu a krachu předchozích jednáních nakonec podalo žádost o poskytnutí přechodné půjčky, bez níž brzy zkrachuje. Tomu má předejít dohoda o půjčce, která Řecko například zavazuje k dodržování již dříve dohodnutých reforem.

Řecko v žádosti o prodloužení pomoci mimo jiné slibuje, že bude splácet své dluhy, udržovat vyvážený rozpočet během půlroku pomoci, bojovat proti daňovým únikům a proti korupci a bude se snažit nastartovat ekonomiku. Německá vláda však žádost odmítla téměř okamžitě s tím, že návrh neodpovídá kritériím dohodnutým na pondělním jednání euroskupiny.

Řecký premiér Alexis Tsipras v pátek požádal šéfa Evropské rady Donalda Tuska o uspořádání summitu Evropské unie v neděli, pokud by skončilo neúspěchem dnešní jednání eurozóny o rozšíření mezinárodního programu úvěrové pomoci pro Řecko.

Chcete odejít? Odejďete, vzkazuje Malta

Podle maltského ministra financí Edwarda Scicluby se eurozóna nebude bránit tomu, aby ji Řecko opustilo. Skupina zemí kolem Německa prý nemíní Aténám ustupovat.

„Myslím, že už se (ministři zemí eurozóny) dostali do bodu, kdy sdělí Řecku: ‚Pokud opravdu chcete odejít, odejděte‘,“ upozornil maltský ministr financí Scicluna v rozhovoru pro deník Malta Today krátce před summitem. „A myslím si, že to opravu míní vážně, protože Německo, Nizozemsko a další země budou tvrdé a budou trvat na tom, aby Řecko oplatilo solidaritu, kterou mu projevily členské státy tím, že bude respektovat podmínky,“ dodal Scicluna.

Německo už dříve předeslalo, že znění řeckého návrhu je nedostatečné, protože neobsahuje slib, že země bude dál pokračovat v dojednaných úsporných opatřeních. Výhrady vyjádřilo i Portugalsko a Nizozemsko.

Francie je opatrnější. Prezident Hollande řekl, že Řecko musí plnit svoje závazky. Dodal ale, že jeho partneři v eurozóně musejí brát rovněž v potaz výsledek lednových voleb v Řecku, které přivedly k moci strany odmítající politiku úspor, k níž se Atény zavázaly výměnou za mezinárodní program úvěrové pomoci, který zabránil řeckému bankrotu.

Atény však naznačily, že udělaly pro dohodu maximum. „Řecko udělalo vše, co bylo v jeho silách, aby mohlo být dosaženo řešení přijatelného pro všechny strany,“ uvedl Tsipras v prohlášení pro Reuters.

, ,