Slováci uvažují o pronájmu areálu na Ještědu, investují tam půl miliardy

  18:21aktualizováno  18:21
Provozuje lyžařské areály v Tatranské Lomnici, Štrbském Plese či Špindlerově Mlýně. Teď má zájem také o liberecký Ještěd. Slovenská společnost Tatry Mountain Resort zvažuje, že si od města pronajme lyžařský areál a za půl miliardy ho zmodernizuje. Postavit by se mohla i nová sjezdovka na Skalku.

ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

„Jednáme o tom, mají nás v hledáčku. Zajímají se o více středisek, mimo jiné i o areál v Gruzii, nebo o rakouské středisko, ale já doufám, že Liberec u nich nakonec zvítězí,“ prozradil primátor Liberce Tibor Batthyány.

Slovenská společnost, v níž má největší podíl akcií miliardář Igor Rattaj, bude pouze nájemníkem, i tak chce ale být město opatrné. Jednu zkušenost už má za sebou. Před lety měla areál v pronájmu firma Snowhill. Ta ale z Ještědu odešla a zbyly po ní dluhy ve výši čtvrt miliardy.

Předsedkyně představenstva Sportovního areálu Ještěd Zuzana Kocumová je zatím opatrně optimistická. „Jednání jsou teprve na začátku. Myslím, že nás ještě čeká dlouhá cesta, především je potřeba u některých lidí otupit nedůvěru, která tu vznikla po Snowhillu,“ řekla Kocumová.

A zatím se nevyjadřuje příliš ani společnost Tatry Mountain Resort. Podle informací MF DNES sice jednání probíhají už půl roku, finální dohoda ale zatím uzavřená není. „Tyto informace nemohu potvrdit ani vyvrátit, více to nechci komentovat,“ řekl na dotaz MF DNES největší akcionář firmy a šéf dozorčí rady Igor Rattaj.

Město na lyžařský areál doplácí deset milionů ročně

Nicméně ještědský areál by podepsáním dohody získal silného investora, který v Liberci chybí. Samo město totiž na areál doplácí ročně deset milionů korun. A i bývalá lyžařka Kocumová přiznává, že areál si jen těžko vydělá sám na sebe. K tomu, aby měl peníze na opravy či na rozvoj, by musel přispět jen zázrak.

„Areálu by to jenom pomohlo. Konečně by se vybudovala i sjezdovka na Skalku, celá osvětlená a široká. V územním plánu se s ní počítá,“ podotkl primátor. Slovenský investor by se zřejmě navíc postaral i o zázemí tak, aby z Ještědu lidé neodjížděli hned poté, co si zalyžují. Ale aby tu měli možnost dalšího vyžití, která by jim nabídla možnost zůstat.

„Pronájem by se týkal pouze Ještědu, určitě by ta suma za něj nebyla příliš vysoká. Myslím, že pohybovat se bude tak v řádu jednotek milionů korun,“ doplnil Batthyány.

Ten by byl nejraději, pokud by se společnost rozhodla co nejdříve, aby se mohlo začít už na jaře na Ještědu budovat. „Ještěd se jim líbí, středisko má navíc návaznost na jejich další aktivity. Myslím, že za měsíc už bychom mohli vědět víc,“ dodal. Areál ve Vesci si chce město dál ponechat a rozvíjet jej samo. Podle Batthyányho je tam velký potenciál.

Rattaj a Tatry Mountain Resort (TMR) se již podílejí na provozování nejznámějšího lyžařského střediska v Česku Špindlerův Mlýn v rámci společnosti Melida. Tu však kromě TMR spoluvlastní další tuzemští podnikatelé, jako například bývalý generální ředitel ČEZ Martin Roman, či spolumajitel plzeňské Škody Transportation Michal Korecký. „Akce Ještěď“ má však být čistě v režii slovenské horské skupiny.

Skupina TMR vznikla v roce 2009 sloučením a přejmenováním několika tatranských společností a za účasti fondů J&T. Postupně skoupila a investovala do největších areálů v Tatrách jako je Jasná, Tatranská Lomnica, Starý Smokovec či Štrbské Pleso. Postupně přidala hotely, zábavní parky a také lyžařský areály v Polsku a Česku, kde provozuje areál ve Špindlerově Mlýně.

Igor Rattaj se také nedávno pochlubil plány získat některých z alpských středisek. Právě on drží ve skupině asi 20 procent akcií, 15 procent drží klientské fondy J&T a k dalším velkým investorům patří slovenský miliardář František Hodorovský. Zhruba 14 procent akcií mají drobní akcionáři z veřejného trhu, akcie firmy se obchodují na burze v Česku, Slovensku a Polsku.Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...Najdete na iDNES.cz