Slováčtí vinaři čekají ročník desetiletí

Sotva z vinic sesbírali první hrozny, potvrzují vinaři ze Slovácka dosud jen opatrně vyslovované prognózy. "Bude to ročník desetiletí," soudí teď už s jistotou o letošním vínu. Díky dlouhotrvajícímu suchému počasí poputují letos ze Slovácka na trh přívlastková vína s vysokou cukernatostí.

K TÉMATU ČTĚTE:
ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA VÍNO 2003

Ta v některých případech přesáhla pro vinaře cennou hranici čtyřiadvaceti stupňů.

Víno vyrobené z takových hroznů je pak označované jako výběrové, má tedy známku nejvyšší kvality.

"Na hrozny to byl opravdu ideální rok," říká vinař Vojtěch Náplava z Polešovic na Uherskohradišťsku.

"Víno dělám už pětatřicátou sezonu, takže pár těch výjimečných ročníků pamatuju, hlavně u bílých vín. Že by ale vavřinec, který v Polešovicích mívá maximálně devatenáct stupňů, měl třiadvacet jako letos, tak na to si opravdu nevzpomínám."

Cukernatost je místy rekordní
Podobné je to na vinicích v nedalekém Hluku. Hrozny rulandského bílého tam mají cukernatost vyšší než pětadvacet procent.

"To znamená náš rekord. Dostaneme se do kategorie výběrového vína, to je veliká vzácnost. A taková nádhera, že se mně o tom už zdává," libuje si vinař Josef Kadlčík.

Vinná réva letos podle pěstitelů dozrála s týdenním až desetidenním předstihem. Sucho a déšť byly na Slovácku v ideálním poměru, úrodě pomohly dva nebo tři výrazně srážkové dny v červenci.

Kdyby nezapršelo, byli na tom vinaři z Uherskohradišťska hůř.

"Třeba na jihu Moravy téměř vůbec nepršelo. Bobule u raných odrůd tam proto neměly potřebnou velikost a zanikaly," sdělil sklepmistr společnosti Agrosovín Boršice František Dudešek.

"Díky tomu, že zapršelo, máme kvalitu i kvantitu. Jsem příjemně překvapený, bude to opravdu výjimečné víno," přidává se vinař Jaroslav Vaďura z Polešovic.

Vinařskou oblast na jihovýchodě Moravy zařadila Evropská unie do zemědělské zóny B. V praxi to znamená, že víno, které budou chtít vinaři prodat jako odrůdové, musí mít cukernatost nejméně osmnáct stupňů.

"Dnes máme dvaadvacet až třiadvacet a považujeme to skoro za běžné. Zatím se daří, může ale přijít třeba bídné desetiletí," komentoval to Jaroslav Vaďura.