Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenská Poštová banka miliardáře Hoffmanna jde do Česka

  4:05aktualizováno  4:05
Slovenský miliardář Mário Hoffmann se chystá vstoupit na český bankovní trh. Ještě letos by chtěl finančník, jehož jméno se v posledních měsících skloňuje ve všech pádech hlavně kvůli korupční aféře na karibských ostrovech, v Praze otevřít pobočku své Poštové banky.

Mário Hoffmann | foto: Istrokapital

Poštová banka je jedním z lídrů slovenského trhu ve spotřebitelském financování, v tuzemsku by měla nejdříve sloužit pouze firemní klientele.

"Rozhodli jsme se, že požádáme Českou národní banku o licenci," řekl MF DNES Hoffmann.

Banka by podle něj mohla otevřít pobočku v Česku ještě do konce roku a začátkem příštího roku se chce rozhodnout, jestli se pustí na tuzemském trhu také do retailu, tedy služeb pro drobnou klientelu. "Je to naše hlavní činnost na Slovensku. Narostli jsme a máme znalosti, které by bylo dobré využít v prostředí velmi podobném slovenskému," říká Hoffmann.

Finančník, který si své první miliony vydělal v americkém kasinu a poté v kuponové privatizaci, ovládl Poštovou banku prostřednictvím své investiční společnosti Istrokapital loni na jaře. Istrokapital teď drží v bance 93,8 procenta, dalších pět procent patří státní Slovenské poště.

Poštová banka

Obdoba tuzemské Poštovní spořitelny dobývá na Slovensku menší města a venkov. Loni jí přibylo 200 tisíc klientů na celkových 700 tisíc, objem vkladů a úvěrů vzrostl o třetinu na 44 miliard Sk (1,4 mld. eur).

Banka loni koupila pojišťovnu Tatra, vlastní i správce podílových fondů První penzijní. Hoffmannův Istrokapitál v ní získal majoritu v roce 2003, loni dokoupil za 1,3 miliardy 37 % od Slovenské konsolidační.

Jestli se na český trh, hustě posetý bankami, vejde ještě další banka, není podle expertů jisté, ale ani nemožné.

"Bankovní trh je u nás velmi dobře obsazen, navíc případné vybudování sítě poboček samozřejmě není levné. To nemusí nic znamenat, záleží na konkrétních nabídkách produktů, s jakými banka přijde," říká prezident České bankovní asociace Josef Tauber. Podle něj jsou příklady, kdy i na mnohem více obsazených trzích, než je náš, noví hráči získali statisíce klientů za pár týdnů. Průnik na český trh se nedávno podařil mBank, pobočce polské BRE-banky, která za rok a půl získala 200 tisíc klientů.

Hoffmann má v tuzemsku blízký vztah s lidmi z J&T Banky a je také jejich důležitým klientem. J&T Banka, která nyní funguje jako "butik" pro bohaté podnikatele, přitom také zvažuje, jak oslovit širší veřejnost.

Šéf banky Štěpán Ašer nedávno pro MF DNES řekl, že vstup do retailu banka sice zatím nechystá, ale pokud by přišla zajímavá nabídka, nebránila by se jí. Hoffmann spolupráci s J&T Bankou v Česku nevyloučil, ale odmítl, že by měli nějaký společný projekt.

Problém v Karibiku

Společné plány měl Hoffmann s finančníky z J&T na ostrovech Turks a Caicos, které spadají pod britskou správu. Hoffmann si na jednom z těchto ostrovů, Salt Cay, postavil dům a připravoval obří projekt výstavby komplexu pětihvězdičkových hotelů a golfového hřiště, celkem v hodnotě kolem půl miliardy dolarů.

V polovině loňského roku kvůli podezření z korupce bývalého premiéra ostrovů Michaela Misicka vznikla vyšetřovací komise. V její letošní závěrečné zprávě se například tvrdí, že Hoffmann získal pozemky pro golfové hřiště za neoprávněně nízký nájem, vozil premiéra svým soukromým letadlem po světě a zprostředkoval mu úvěry od J&T.

"Celou věc převzal nezávislý tým britských vyšetřovatelů a státních zástupců, který teprve nyní začne shánět důkazy," vysvětlil Malcom Kirk z britského ministerstva zahraničí. Jakékoliv podezření z korupce odmítá jak J&T Banka, tak i Hoffmann.

Zda se o případ zajímá Česká národní banka, nelze zjistit. "Neposkytuje komentář k jednotlivým finančním institucím," říká její mluvčí Marek Petruš.



Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...



Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Státní lesy mají přebytek dřeva, chtějí víc vyvážet do Číny

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Státní podnik Lesy České republiky by chtěl do Číny vyvážet dřevo, kterého je nyní kvůli kůrovcové kalamitě v Česku a...

McDonald’s vyrazil vlastní měnu MacCoin. Má hodnotu Big Macu

McDonald’s

V americkém McDonald‘s se počínaje čtvrtkem už neplatí jen dolary. Síť restaurací totiž zavedla vlastní limitovanou...

Leo Express zkouší nový systém financování. Od investorů vybral 8 milionů

Vlak společnosti Leo Express

Přes 600 drobných investorů, vesměs fyzických osob, investovalo od července do úvěru pro soukromého dopravce Leo...

Najdete na iDNES.cz