Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Slovenské banky zaplatí novou daň. Státu odvedou nejvíc v eurozóně

  • 7
Slovenský parlament prosadil novou bankovní daň. Finanční ústavy od příštího roku odvedou do státní pokladny zhruba o 83 milionů eur více než nyní, tedy o dvě miliardy korun. Banky tvrdí, že tato daň bude nejvyšší v eurozóně. Zákon ještě čeká na podpis prezidenta.

Odhadované inkaso daně ve výši 83 milionů eur odpovídá šestině loňského čistého zisku bank. Nová daň je jedním z opatření ke zlepšení státních financí. Očekávané zpomalení ekonomického růstu totiž v příštím roce sníží příjmy státu, což by mohlo ohrozit závazek Slovenska snižovat schodek veřejných financí.

Z vybraných peněz chce stát vytvořit rezervu, z níž by financoval náklady spojené s případnými problémy domácího bankovního sektoru. Na Slovensku od propuknutí světové hospodářské krize nezkrachovala žádná banka. Stát už dříve sektor ozdravil a největší peněžní ústavy pak prodal zahraničním finančním skupinám.

Zaplatí to klienti, varují banky

Sazbu bankovní daně parlament stanovil na 0,4 procenta z bilanční sumy peněžních ústavů snížené o vybrané položky. Opozice v parlamentu neuspěla s návrhem na zvýšení sazby daně o tři čtvrtiny, zákon ale nakonec podpořila.

Zvláštní odvod podle očekávaní narazil na kritiku bank. Ty protestovaly už proti původnímu návrhu, který počítal s poloviční sazbou daně, než kterou nakonec poslanci schválili. Asociace bank SBA uvedla, že odčerpání peněz z bankovních domů může ohrozit jejich kondici a klientům zdražit bankovní poplatky.

Podle SBA bude slovenská bankovní daň nejvyšší v eurozóně a z 27 členských zemí EU bude podíl této daně na aktivech bankovního sektoru vyšší jen v Maďarsku. Zvláštní odvody bank zavedly také Německo, Francie či Rakousko.

Český premiér Petr Nečas se již dříve odmítavě vyjádřil k návrhu na zavedení evropské bankovní daně. "Vůbec se to nepromítne do příjmů bank, ale do našich účtů," řekl. Hrozilo by podle něj také to, že zahraniční banky by v ČR nezakládaly dceřiné společnosti, ale pouze pobočky, což by pro stát nebylo výhodné.