Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Slovensko dodá plyn Ukrajině. Kyjev sníží svou závislost na Rusku

  • 62
Ukrajina by měla necelou pětinu dodávek plynu odebírat ze slovenských plynovodů. Podpisem dohody udělala důležitý krok k energetické nezávislosti na Rusku. Kyjev také nabídl ruskému Gazpromu, že uhradí miliardový dluh, pokud ruský monopol sníží ceny plynu na původně smluvenou hranici.

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream a ukrajinská společnost Ukrtransgaz v Bratislavě podepsaly v pondělí memorandum o zpětných dodávkách plynu na Ukrajinu. V první fázi by Ukrajina mohla odebírat ze Slovenska tři miliardy metrů krychlových plynu ročně.

Zpětné dodávky se uskuteční přes záložní plynovod spojující slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod. Po dalších úpravách plynovodu, které podle slovenského premiéra Roberta Fica potrvají tři až čtyři měsíce, se počítá s navýšením jeho kapacity na osm až devět miliard metrů krychlových.

Původně se počítalo s ročními dodávkami až deseti miliard metrů krychlových, což by odpovídalo zhruba pětině ukrajinské spotřeby plynu. Kyjev původně počítal s využitím existujícího tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn do západní Evropy; toto řešení by si podle Bratislavy i Evropské komise však vyžádalo souhlas Moskvy.

"Je to rozhodnutí, které je z politického, právního, ekonomického a finančního hlediska nejlepším rozhodnutím," řekl o dohodě na tiskové konferenci Fico. Dodal, že spolu s dodávkami z Maďarska a Polska dokáže EU dodat na Ukrajinu přibližně 16 až 17 miliard metrů krychlových plynu.

Právě dodávkami plynu ze západní Evropy chce Ukrajina snížit svou energetickou závislost na Rusku, které jí ceny za dodaný plyn zvýšilo. Ukrajina během jednání žádala dodávky plynu ze Slovenska až na úrovni 30 miliard metrů krychlových.

Podpis memoranda uvítala také Evropská komise, jejíž zástupci se účastnili jednání mezi Slovenskem a Ukrajinou. "Toto je důležitý první krok k diverzifikaci dodávek plynu na Ukrajinu, který přispívá rovněž k větší energetické bezpečnosti východní Evropy a celé EU," řekl Barroso.

Z dodávek plynu na Ukrajinu by mohl těžit Eustream, který patří do slovenské plynárenské skupiny SPP, v níž má 49 procent akcií a manažerskou kontrolu Energetický a průmyslový holding. Právě Eustream, který zajišťuje tranzit ruského plynu přes území Slovenska k odběratelům do západní Evropy, je nejziskovější částí SPP.

Ukrajina Rusku: snižte cenu za plyn a zaplatíme dluh

Ukrajinský premiér Arsenin Jaceňuk také v pondělí navrhl, že země zaplatí ruskému Gazpromu dluh za odebraný plyn 2,2 miliardy dolarů (přes 44 miliard Kč), pokud Rusko vrátí ceny plynu na původně dohodnutou úroveň 268 dolarů za tisíc kubíků. Ukrajina i plynař Naftogaz zahájily u mezinárodní arbitráže ve Stockholmu kroky proti Gazpromu za prudké zvýšení ceny plynu.

"Pokud do třiceti dní nedojde k dohodě (...), obrátíme se na tribunál, aby náš spor s ruským monopolem vyřešil," řekl Jaceňuk. Gazprom se k návrhu Kyjeva podle agentury Reuters zatím nevyjádřil.

Gazprom na počátku dubna ohlásil zvýšení ceny plynu pro Ukrajinu nejprve o 44 procent na 385,5 dolaru a o dva dny později Moskva zavedla vývozní clo, čímž cena vystoupila na 485 dolarů. To je o zhruba 80 procent víc než zlevněná cena 268,5 dolaru za tisíc kubíků, na které se Ukrajina s Ruskem dohodla loni před politickou krizí v rámci vzájemné hospodářské smlouvy. Ta však padla po únorovém svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Gazprom navíc tento měsíc naúčtoval ukrajinskému Naftogazu částku 11,4 miliardy dolarů (226 miliard Kč) za to, že loni neodebral nasmlouvaný plyn. Částku připsal Gazprom k dosavadnímu ukrajinskému dluhu 2,2 miliardy dolarů. Moskva hrozí, že kvůli dluhu za plyn zastaví Ukrajině dodávky. Spor o plyn eskaluje v době, kdy je Ukrajina s Ruskem ve vážném politickém konfliktu.

,