Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Slovensko chystá 48hodinové pulty pro rychle se kazící potraviny

  • 17
Potraviny s krátkou dobou spotřeby mají být ve slovenských prodejnách vystaveny ve speciálních 48hodinových regálech. Dohodl se na tom slovenský kabinet. Podle obchodníků je budování nových pultů zbytečné a jen zdraží nákupy.

Návrh ve vládě prosadil ministr zemědělství Zsolt Simon, píše server sme.sk.

Pokud parlament novelu zákona o potravinách schválí, budou muset prodejny do samostatných regálů umísťovat potraviny, které musí být snědeny do 48 hodin. Nové pulty mají podle ministra pomáhat v lepší orientaci lidem, kteří nakupují potraviny, aby je spotřebovali druhý den.

Co znamenají termíny

DATUM POUŽITELNOSTI: Uvádí se slovy "Spotřebujte do..."  a používá se u rychle se kazících potravin (mléčné výrobky, ryby, chlazená drůbež....). Po této době jsou výrobky považovány za zdravotně závadné a obchodník je nesmí v žádném případě uvádět do oběhu.

DATUM MINIMÁLNÍ TRVANLIVOSTI: Uvádí se slovy "Minimální trvanlivost do…"  a používá se u potravin, které se rychle nekazí (konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny...). Po ukončení data výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Prodejce může takové potraviny prodávat, ale pouze pokud jsou zdravotně nezávadné a pokud je označí jako prošlé a nabízí je odděleně od ostatního zboží.

Zdroj: SZPI

Obchodním řetězcům se ale nová povinnost nelíbí. "Velká část výrobků, jako je maso, lahůdky, čerstvé šťávy či ovocné a zeleninové saláty, se musí spotřebovat do dvou až čtyř dnů. Jejich oddělování je neefektivní, zvýší se manipulace s potravinami a stoupnou náklady na dodatečné chladicí vitríny," řekl serveru Jiří Králíček, ředitel Billa Slovensko.

Podobný názor má také Diana Chovancová-Stanková ze sítě Ahold Retail Slovakia, která provozuje obchody Hypernova a Albert. "Pokud bychom měli novou povinnost splnit, museli bychom vytvořit obchod v obchodě," konstatuje.

Prezident Svazu obchodu Pavol Konštiak smysl nových regálů nechápe vůbec. Potraviny podle něj až do doby jejich spotřeby mají mít totiž srovnatelnou kvalitu. Vůbec nejhůř by na tom podle něj byly malé prodejny, ve kterých si budování speciálních regálů nedovede ani představit.

Slovenská síť prodejen COOP odhaduje, že pouze náklady na vybudování nových regálů by jí vyšly zhruba na milion eur (24 milionů Kč). "Samozřejmě, že obchod náklady okamžitě přenese do cen potravin. Zatím nevíme o kolik," řekl serveru Martin Katriak, místopředseda představenstva COOP Jednota Slovensko.

Uvítali byste v obchodech oddělené regály pro rychle se kazící zboží?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 1. července 2011. Anketa je uzavřena.

Ne, je to zbytečné a zvedne to ceny
Ne, je to zbytečné a zvedne to ceny 643
Ano, člověk by se lépe orientoval
Ano, člověk by se lépe orientoval 193