Slovenský ministr chce zdanit spropitné. Číšníci prý obírají stát

  12:47aktualizováno  12:47
Slovenský ministr financí Peter Kažimír hledá peníze do státního rozpočtu, kde může, aby Slovensko dodrželo EU nařízený tříprocentní deficit rozpočtu. Jedním z nápadů je najít způsob, jak zdanit spropitné, které dostávají slovenští číšníci. Nejde o žádné drobné, ale o miliardu eur, tedy 25 miliard korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je to praxe, která se děje nejen na Slovensku. Číšníci dostávají od majitelů kaváren a restaurací jen minimální plat. Počítá se totiž s tím, že si vydělají peníze na spropitném, které dostanou od hostů.

Slovenské ministerstvo financí však uvádí, že to je ze strany podnikatelů v pohostinství obcházení daňového zákona, píše deník Sme. "Číšníci si běžně vydělají 450 eur hrubého (11 250 Kč), zbytek dostávají načerno ze spropitného. Obvykle si takto dokážou přivydělat tři sta eur (7 500 Kč) za měsíc," uvádí slovenský deník. Stát tak jen na odvodech a daních přichází u každého číšníka měsíčně přibližně o devadesát eur, čemuž chce slovenské ministerstvo financí zabránit.

Mělo by podle vás spropitné podléhat zdanění?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 3565
Ano 801

Ministr Kažimír však narazil nejen u podnikatelů a číšníků, ale i u dvou členů vlády, kteří vlastní jednu z nejznámějších slovenských sítí restaurací a kaváren. Ministr vnitra Robert Kaliňák a ministr dopravy Ján Počiatek jsou majiteli bratislavské sítě Steam & Coffee a záměry Kažimíra nechápou.

Kaliňák v rozhovoru pro Sme uvedl, že podle něj restaurace nemusí platit daně ze spropitného, ​​které dostávají číšníci. "Netušil jsem, že spropitné je daňový příjem. Přiznám se. Považoval jsem to za dar," uvedl Kaliňák.

Na Slovensku přitom platí od počátku minulého roku povinnost, aby každý obchodník a každá restaurace měly registrační pokladnu. Když finanční kontrola zjistí rozdíl mezi obsahem pokladny a údaji v pokladně, může udělit vysokou pokutu. Vedle číšníků jsou tak pokutováni často i obchodníci, kteří zákazníky nechají zaokrouhlit částku nákupu a jim pak v pokladně pár eur přebývá.

Hraje se až o miliardu eur

Podle kontrolorů slovenského ministerstva financí nesmí mít číšníci a vrchní u sebe neregistrovanou hotovost a vše musí projít účetnictvím a pokladnou majitele restaurací. Ti by pak správně měli spropitné vyplácet jako součást mzdy a nejen ho zdanit, ale odvést z něj i odvody. Jenže to se stále evidentně neděje.

V Česku byl před dvěma roky udělán anonymní průzkum restaurací a hospod, z něhož vyplynulo, že až dvě třetiny šidí nedaněním spropitného stát na daních. Podle společnosti Mag Consulting tím stát v Česku přicházel o přibližně 50 miliard korun. Na dvakrát menším Slovensku, kde jsou postupy srovnatelné, by se tak mohlo jednat přibližně až o miliardu eur, tedy částku, kterou by už napjatý slovenský rozpočet pocítil. 

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Růst je u konce. Příští rok zasáhne USA recese, věští američtí manažeři

Finanční krize během pár měsíců vymazala z akciových burz velkou část majetku....

Mezi americkými manažery se šíří negativní nálada. Téměř polovina finančních ředitelů oslovených v průzkumu...

Výzva pro závislé mileniály: 100 000 dolarů za roční půst bez smartphonu

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Jsou američtí mileniálové ochotní vzdát se na jeden rok používání svého smartphonu? Značka nápojů Vitaminwater, která...

Čínské firmy se mstí za zatčení šéfky Huawei, bojkotují výrobky Applu

Ilustrační snímek

Na nedávné zatčení finanční ředitelky společnosti Huawei odpovídají některé čínské firmy bojkotem amerických výrobků...

Najdete na iDNES.cz