Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Slovensko zakázalo poplatek za úvěrový účet, Češi ho chtějí vracet

  • 66
Slovenská vláda ve středu schválila novelu, která bankám zakazuje vybírat od klientů poplatek za vedení a správu úvěrového účtu. Slovenské stop přichází v době, kdy se tisíce Čechů šikují proti tuzemským bankám, aby od nich tento poplatek zpětně vymohli. Celkem žádají přes půl miliardy korun.

Podle slovenské novely nebudou moci banky či jiní poskytovatelé úvěrů požadovat poplatky za zřízení, evidenci či správu účtu.

"Poplatek může přijít v úvahu pouze v případě, že klient dostane nějakou přidanou hodnotu. S onou službou však musí sám souhlasit a dodatečně si ji vyžádat. Mohlo by jít například o výpis z úvěrového účtu v nějakém pravidelném intervalu," uvedl podle serveru SME.sk slovenský ministr financí Peter Kažimír.

I v Česku nyní sílí iniciativa za zrušení a vrácení poplatku za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru. Po bankách to žádá už 36 tisíc nespokojených klientů, kteří chtějí zpět přes půl miliardy korun.

Klienty zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Jejich zástupci na středeční tiskové konferenci uvedli, že spojili v postupu proti bankám své síly. Projekt má za cíl shromáždit co nejvíce klientů tuzemských bank, kteří jsou nespokojeni s poplatkovou politikou. Následně chtějí využít hromadný postup k tomu, aby vymohli od bank poplatky zpět, a to buď vzájemnou dohodou, nebo rozhodnutím soudu. Pro klienty bylo zřízeno jednotné call centrum a klientské centrum.

Banky se ohánějí zákonem, některé už poplatek ruší

Banky shodně upozorňují, že výběr poplatku není v rozporu s platnými zákony a klienti jsou s nimi vždy dopředu seznámeni. Řada z nich nicméně od výběru poplatku ustoupila nebo se k tomu chystá.

Například Komerční banka, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank už nabízejí hypoteční úvěry bez poplatku. Jejich zrušení však často promítnou do vyšší úrokové sazby.

Iniciativu kvituje nízkonákladová mBank, která si podle jejího generálního ředitele Romana Truhláře podobný poplatek nikdy neúčtovala. "mBank považuje tento typ poplatku za neopodstatněný a nefér, protože samotné vedení úvěrového účtu klientům nepřináší žádnou přidanou hodnotu v podobě služby," uvedl Truhlář.

Pokud klient udělí zástupcům iniciativ plnou moc, bude muset v případě soudu zaplatit soudní poplatek. Ten u požadované částky do 10 tisíc korun bude činit 400 korun. "V případě prohry tak klient může maximálně přijít o těch 400 korun. Ale prostor pro prohru není. Žádná jiná rizika u nás neexistují," Daniel Paľko ze společnosti BSP Lawyer Partners, která projekt technicky a organizačně zajišťuje.

, ,