Slovenský Peugeot dostal základní kámen

  • 19
Na Slovensku se rozjíždí stavba továrny francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën. V Trnavě poklepali na základní kámen prezident společnosti Jean-Martin Folz, slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a trnavský primátor Štefan Bošnák. Závod s kapacitou 300 tisíc aut ročně začne fungovat za rok.

Francouzi se rozhodli investovat na Slovensku 700 milionů eur do továrny, z níž budou vyjíždět k evropským zákazníkům vozy nižší střední třídy. Zaměstnávat bude kolem 3500 lidí.

"Vybudujeme úplnou automobilku se všemi fázemi výroby automobilů," prohlásil Folz.

Závod bude zahrnovat lisovnu, svařovnu, lakovnu a montážní linku. V třísměnném provozu bude od roku 2006 produkovat 55 vozidel za hodinu.

Jahn: Vyděláme i na Peugeotu v Trnavě

Firma chce do roku 2006 zvýšit svoji produkci na čtyři miliony aut, tedy o 22 procent více než vyrobila v minulém roce.

K tomu jí pomůže mimo slovenského závodu také továrna v Ovčárech u Kolína, která je společným podnikem s japonskou Toyotou a má produkovat auta nejmenší kategorie od roku 2005. VÍCE ZDE 

Peugeotu se líbila poloha Slovenska
Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën se rozhodla vybudovat svůj nový závod v západoslovenské Trnavě kvůli lepšímu umístění ve střední Evropě. Slovensko nenabídlo lepší podmínky než její konkurenti - Česká republika, Polsko a Maďarsko.

"V nabídkách nebylo mnoho rozdílů, celý projekt vycházel z podmínek Evropské unie. Při výběru jsme nebrali v úvahu žádné speciální výhody, protože nám nebyly nabídnuty," prohlásil po lednovém podpisu dohody o investiční spolupráci viceprezident PSA Jean-Marc Nicolle.

Kromě lepšího umístění ve středu Evropy se francouzský výrobce vozů rozhodl pro Slovensko také kvůli snadnému přístupu po železnici, dálnici a vodě. PSA ocenila možnost vybudovat v blízkosti továrny zásobovací park a získat v zemi kvalifikovanou pracovní sílu.

Podmínky, které slovenská vláda nabídla, jsou podle ministra hospodářství Roberta Nemcsicse v souladu s pravidly Evropské unie. Celková suma všech úlev může dosáhnout maximálně 15 procent hodnoty investice.

"Tato suma přitom nezahrnuje pouze daňové úlevy, ale také podporu vzniku pracovních míst a další formy regionální pomoci," uvedlo ministerstvo hospodářství.

Stát na projekt PSA vynaloží celkem 6,5 miliardy korun, a to zejména na výkup pozemků a vybudování infrastruktury. Návratnost očekává už v roce 2006.

,