Slovinci kralují Evropě v počtu vyrobených aut na obyvatele

  12:10aktualizováno  12:10
Slovinsko je nejmenší zemí v Evropské unii, kde se vyrábějí auta. V počtu vyrobených vozů na obyvatele ale jednoznačně ostatní členy Unie strčí do kapsy. Na tisíc lidí Slovinsko vyrobí 99,7 vozu, hned za Slovinskem je Česká republika s 92,5 auta.

Renault Clio | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Počet obyvatel Slovinska nepatrně převyšuje dva miliony a počet vyrobených automobilů v zemi dosáhl loni 202 tisíc. Čísla vyplývají ze statistik evropského automobilového sdružení ACEA.

Slovinskou automobilovou výrobu žene kupředu francouzský Renault. Továrna Revoz v zemi měla loni rekordní zisky. V zemi se vyrábějí modely Clio II a Twingo. V druhé polovině roku 2010 nicméně fabrika očekává útlum.

Slovinskou bilanci sto aut na tisíc lidí ještě v roce 2008 nikdo kromě Slovenska neměl.

Slovensko ztratilo královské místo

Slovensko se ale minulý rok propadlo ze suverénně první pozice (106,6 vozu v roce 2008) až za Česko na třetí příčku. Loni se na Slovensku vyprodukovalo 85,2 vozu na tisíc lidí.

"V Bratislavě se vyrábí nejkvalitnější auta, ale v těžkých časech lidé ztratili zájem o luxus. Továrna se rovněž připravuje na výrobu nových modelů, což také ovlivnilo objem výroby," řekl slovenskému deníku Pravda prezident Sdružení automobilového průmyslu Jozef Uhrík.

Slovensko loni postihl nejvyšší propad ze všech zemí. Místo 575 tisíc aut v roce 2008 vyjelo z tamních továren jen 461 tisíc vozů.

Nejvíce aut přesto produkuje Německo, které je nejsilnější evropskou ekonomikou. I tam však výroba meziročně klesla o více než půl milionu vozů na 4,9 milionu v loňském roce.

Zemí s nejnižším počtem vyrobených vozů na tisíc obyvatel je naopak Finsko. Vyrobí pouhá dvě auta. Jen 3,1 vozu se vyrobí v Nizozemsku a 6,7 v Rakousku.

V Česku se loni vyrobilo přes 967 tisíc aut, zhruba o 33 tisíce méně než v předešlém roce.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Česku ujíždí západní vlak. Nestíhá tempo inovací, kulhá na trhu práce

Ilustrační snímek

V konkurenceschopnosti Česká republika drtí Visegrád, ale selhává v pokusu dohánět země západní Evropy. Největší...

Musíme bránit USA, vysvětluje šéf Amazonu žízeň po tučné armádní zakázce

Jeff Bezos před raketou New Shepard

Desetimiliardová armádní zakázka s názvem JEDI je opředena tajemstvím a účast amerických firem na ní budí čím dál větší...

V Číně padla rekordní pokuta za falšování vakcín, v přepočtu za 29 miliard

očkování

Čínské úřady udělily rekordní pokutu producentu léčiv, firmě Changchun Changsheng. Společnost má nyní zaplatit 1,3...Najdete na iDNES.cz