Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovinsko odpočítává týdny do příchodu eura

  12:52aktualizováno  15:21
Od začátku nového roku již nebude nutné shánět před cestou do Slovinska slovinské tolary. Země se totiž připojí k dvanácti evropským státům, ve kterých se platí eurem. Bude tak první postkomunistickou zemí, která vstoupí do eurozóny a přijme euro jako své zákonné platidlo.

Euromincemi se slovinskými motivy se v Bruselu chlubil i ministr financí Bajuk. | foto: Reuters

Euro vstoupí na Slovinsku do oběhu 1. ledna 2007. V ten den ale nepřestane ihned platit slovinský tolar. Do 14. ledna budou moci lidé ve Slovinsku platit jak původní měnou, tak eurem.

Po tomto přechodném období budou obchody přijímat pouze hotovostní euro, banky ale budou nadále směňovat tolary za eura v kurzu 1 euro = 239.640 slovinských tolarů, a to do do začátku března 2007. Stejně tak i ostatní centrální banky zemí v eurozóně budou bezplatně vyměňovat tolary za eura.

Pokud ovšem Slovinci do tohoto termínu nestihnou všechny tolary vyměnit, nic závažného se neděje, protože Slovinská centrální banka bude nadále vyměňovat bankovky bez časového omezení, zatímco výměna mincí bude možná do konce roku 2016.

Slovinské banky dostávají euromince už od září a eurobankovky získají po 11. prosinci. Zaváděcí sady euromincí si bude moci veřejnost koupit od 15. prosince.

Již od března letošního roku platí nařízení, podle kterého musí obchodníci své zboží označit cenovkami jak v tolarech, tak v eurech. Účelem je především naučit spotřebitele správně oceňovat zboží a služby v eurech. Povinnost zobrazovat ceny v obou měnách bude trvat ještě půl roku po zavedení eura.

Slovinsko získalo oficiální potvrzení o vstupu do měnové unie v červenci tohoto roku, kdy Rada EU rozhodla, že splnilo všechny podmínky nutné k přijetí eura.

Rozhodnutí padlo na základě zprávy Evropské komise a Evropské centrální banky, která obsahovala analýzu plnění takzvaných konvergenčních kritérií. Tato kritéria se týkají inflace, veřejných financí, úrokových měr a měnových kurzů.

Plnění konvergenčních kritérií ze strany Slovinska a zemí eurozóny
Kritéria konvergenční kritérium Slovinsko Eurozóna
Inflace za 12 měsíců (%) 2,6 2,3 2,3
Úroková míra za 12 měs.(%) 5,9 3,8 3,4
Schodek rozpočtu 2005 (% HDP) - 3,0 -1,8 -2,4
Státní dluh 2005 (% HDP) 60 29,1 70,8

Pozn.: Do eurozóny patří Rakousko, Belgie, Finsko, Francie, Řecko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko a Španělsko.

Společně se Slovinskem hodnotily Evropská komise a Evropská centrální banka ve svých zprávách z května 2006 žádost Litvy. Zatímco Slovinsko splnilo podmínky pro přijetí eura, Litva si na kladné vyřízení musí ještě počkat.

Vedle nesporných výhod, které jednotná evropská měna přináší, jako je například srovnatelnost cen, eliminace kurzových rizik a směnárenských poplatků a zjednodušení přeshraničních plateb, podstupuje stát zavádějící euro i jistá rizika.

Neomezený pohyb kapitálu totiž přináší i nebezpečí, že se investice budou přelévat především do rozvinutějších oblastí a méně rozvinuté země se proti ztrátě konkurenceschopnosti nemohou bránit devalvací své měny.

Autoři:Nejčtenější

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Daňový balíček nové ministryně za 28 miliard. Nastává čas splnit sliby

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí připravilo přilepšení, které potěší většinu daňových poplatníků. Spolu se zrušením superhrubé mzdy...

Další z rubriky

Finanční arbitr vyřešil jen zlomek stížností, za průtahy musí zaplatit

Ilustrační snímek

Úřad finančního arbitra, který řeší spory spotřebitelů týkající se životního pojištění, úvěrů nebo stavebního spoření,...

Ceny, utržené ze řetězu, se uklidnily. Pomaleji zdražují potraviny i doprava

(Ilustrační snímek)

Zboží v českých obchodech v lednu zdražovalo pomaleji, než byli Češi zvyklí ke konci roku. Meziroční tempo bylo...

Nedostatek dělníků je akutní. Stavby se zpožďují a častěji jsou odfláknuté

Ilustrační snímek

Tuzemským stavebním firmám chybí už tolik dělníků a řemeslníků, že některé musí odříkat nabídky nebo na práci najímají...

Najdete na iDNES.cz