Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sluchátka nasytí uši hudbou

  11:00
Hudba jako pouhá kulisa dnes často obtěžuje doslova na každém kroku. Stále však existují lidé, kteří si svou oblíbenou skladbu chtějí opravdu vychutnat, a pokud možno v soukromí. Pak přicházejí ke slovu sluchátka.
Sluchátka s kabelem mají vždy lepší zvuk než ty s bluetoothem.

Sluchátka s kabelem mají vždy lepší zvuk než ty s bluetoothem. | foto: Profimedia.cz

Na trhu je mnoho druhů sluchátek. Každý je určen k trochu jinému způsobu užívání a má své výhody a nevýhody. Problém je, že při nákupu v obchodě si často sluchátka nemůžete vyzkoušet - u "špuntových" modelů (do ucha) je to především kvůli hygieně.

GRAFIKA:
JAKÁ SLUCHÁTKA JSOU K DOSTÁNÍ?

Proto je užitečné číst testy a recenze v odborných médiích. Všechna sluchátka zmiňovaná na této straně patří mezi velmi kvalitní a jejich nákup lze doporučit.

VELKÝ TEST PŘENOSNÝCH SLUCHÁTEK 
již brzy na TECHNET.CZ

Domácí sluchátka
Hlavní rozdělení sluchátek je na domácí a venkovní. Domácí jsou zpravidla větší a těžší, mívají delší a kvalitnější kabel zakončený větším konektorem jack (6,3 mm).

To proto, že jsou určena pro připojení k domácí aparatuře a krátký kabel by omezoval možnost pohybu. Zásadním rozdílem je, že domácí sluchátka ve srovnatelné cenové hladině hrají zpravidla lépe než venkovní modely.

U domácích sluchátek můžeme najít nejvýraznější rozdíly ve vzhledu a konstrukci takzvaných mušlí - tedy skořepin ukrývajících reproduktory. Používají se dva typy - velké a malé (odborně cirkumaurální a supraaurální).

Ty první jsou tak velké, že se dovnitř vejde celý ušní boltec a hlavy se dotýká pouze měkký okraj - ná ušník. To je řešení velmi pohodlné, lepší je i zvuk, který se uvnitř šíří mnohem přirozeněji.

Navíc jej částečně vnímáme i mimo zvukovod ucha: nízké kmitočty (basy) se totiž přenášejí i na ostatní části hlavy, což dojem umocňuje. Lepší je rovněž izolace od okolního hluku.

Druhý typ - malá sluchátka -přiléhají celou plochou (krytou náušníkem) na ucho, zvuk tak jde přímo do zvukovodu. Bývají také levnější.

Otevřená, nebo uzavřená?
Druhé zásadní dělení mušlí obou velikostí je podle konstrukce - zda jsou otevřené, či uzavřené. Otevřená mušle se pozná tak, že je na venkovní straně dírkovaná - má mřížku či drobné otvory. Uzavřená mušle má skořepinu plnou. Otevřená sluchátka, jejichž membránu neomezuje odpor vzduchu, hrají zpravidla živěji; uzavřená zase mají hutnější (či spíše dunivější) basy.

Uzavřená sluchátka mají jednoznačnou výhodu ve větší izolaci od okolního hluku. Existují i typy polouzavřené, využívající výhod obou řešení.

Jak se připojit - drátem, nebo vzduchem
Vybírat si můžete i podle způsobu připojení ke zdroji signálu. Nejběžnější je klasický kabel, buď rovný, nebo kroucený (jako u telefonního sluchátka). Kroucený je skladnější, nezamotá se, ale na delší vzdálenost může vyvolávat větší tah. Kabel bývá zakončen konektorem jack 6,3 mm, někdy s kombinovaným konektorem (jack 3,5 mm se šroubovací redukcí na 6,3 mm).

Větší svobodu pohybu dávají sluchátka bezdrátová. Ke zdroji zvuku připojíte vysílač, který zvukový signál bezdrátově přenese do sluchátek. Ta jsou napájena z akumulátoru (nabíjecí baterie) a obsahují zesilovač s regulátorem hlasitosti. Běžně se na trhu vyskytují dva typy přenosu zvuku - infračervený a rádiový. Infračervený zpravidla najdete jen u nejlevnějších modelů.

Dosah signálu je poměrně krátký, většinou musíte být na dohled vysílací základny. Ani zvuk není nejkvalitnější, hodí se hlavně pro méně náročné sledování televize.

Rádiový přenos má mnohem kvalitnější zvuk. Ten je možné poslouchat zhruba do vzdálenosti dvaceti až třiceti metrů; teoretický dosah je až 150 metrů, ale kvalita potom slábne, přidávají se ruchy a zkreslení. Zdmi signál pronikne, jenže se znatelně sníží jeho dosah.

Existují i sluchátka s digitálním přenosem na vysoké frekvenci (2,4 nebo 5 gigahertzů), kde je signál zcela bez rušení a dosahuje špičkových kvalit. I v tomto případě však vzniká problém při pronikání signálu přes zeď.

Některá bezdrátová sluchátka nabízejí velmi dobrý zvuk, ale je třeba mít na paměti, že za stejné peníze lze pořídit výrazně lepší drátová sluchátka než bezdrátová.

Co poslouchat na ulici
Chcete-li poslouchat hudbu z přenosného přehrávače, ať už MP3 nebo cédéčka, potřebujete vhodná venkovní sluchátka. Také zde existují modely drátové a bezdrátové, uzavřené či otevřené. Hlavní nároky se kladou na snadnou přenosnost, skladnost, mechanickou odolnost, malé rozměry a nízkou hmotnost.

Základní dělení je opět podle typu ozvučnice: na takzvané pecky a špunty - miniaturní mušle, které se vkládají do ucha - a klasická sluchátka s větší ozvučnicí. Ty celou plochou leží na boltci.

Pecky a špunty
Tato sluchátka jsou skladná a mechanicky odolná, můžete je nosit v kapse či volně v batohu. Mušle se vkládají do ucha k ústí zvukovodu, není tedy třeba hlavový most. Miniaturizace si však vybírá daň v podobě méně kvalitního zvuku.

Pecky jsou mezi uživateli přenosných přehrávačů nejrozšířenější -nejméně překážejí běžnému pohybu, dají se koupit už za malé částky (od 70 Kč) a dostanete je také jako příslušenství, když koupíte přehrávač. Ale pozor, taková sluchátka stačí jen absolutně nenáročným posluchačům.

Pecky přibalené k přenosným přehrávačům je tedy v drtivé většině případů vhodné nahradit lepšími. Buďto kvalitnějšími peckami (například Sennheiser MX-350 zhruba za 300 Kč), nebo sluchátky jako Koss KSC-75 (1250 Kč) či Porta Pro (1790 Kč), která uspokojí i náročné posluchače.

Asi nejmladší kategorií jsou špunty, které zasunete přímo do zvukovodu, kde se samy utěsní. To zajišťuje takřka bezchybný přenos zvuku mezi reproduktorem a uchem, výrazné jsou hlavně basy. Současně izolují od okolního hluku. Nevýhodou je zdravotní riziko při reprodukci zvuku v utěsněném prostoru.

Klasická sluchátka
Sluchátka s větší ozvučnicí mají větší reproduktor, a tedy i výhodu lepšího zvuku. Na uchu drží buď hlavovým mostem vedeným přes temeno, nebo za týlem hlavy, případně jsou přímo na uších přichycena "hokejkami" či klipsnami, podobně jako brýle.

Týlní most vede nad krkem, a proto nerozhází účes, vadí mu však límce košile či bundy. Nejlepší uchycení je přímo na ucho, přičemž ani jejich "soužití" s brýlemi není problém.

Bluetooth sluchátka
I venku si můžete užívat svobody bez drátů pomocí technologie bluetooth. K přehrávači připojíte drobný vysílač, který signál posílá do sluchátek. Na trhu se už objevují MP3 přehrávače s integrovaným bluetoothem, pak není adaptér potřeba. Je možné využít také mobilní telefon, na trhu je několik modelů se stereofonním bluetoothem, například Samsung D 830 nebo Motorola Cruiser.

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

České dráhy hledají nové sídlo. Musí být v docházkové vzdálenosti od vlaku

26. dubna 2024  15:26

Po tříleté pauze se České dráhy pokoušejí najít nové sídlo a vystěhovat se z ministerského podnájmu...

Akcie autopůjčovny Hertz rekordně klesly. Může za to i rozlučka s teslami

26. dubna 2024  13:38

Společnost Hertz Global Holdings, která po celém světě provozuje síť autopůjčoven, vykázala téměř...

Mráz v Německu hubil švestky, třešně i vinice. Skepse svírá i moravské pálenice

26. dubna 2024  12:17

Dubnové noční mrazy nezlikvidovaly úrodu ovoce jen v Česku, ale i v sousedním Německu. Zasažené...

Německý Thyssenkrupp prodá pětinu ocelárny Křetínského investiční skupině

26. dubna 2024  9:57,  aktualizováno  10:57

Německá společnost Thyssenkrupp prodá 20procentní podíl ve svém ocelářském podniku investiční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...