Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sluchátka nasytí uši hudbou

  11:00aktualizováno  11:00
Hudba jako pouhá kulisa dnes často obtěžuje doslova na každém kroku. Stále však existují lidé, kteří si svou oblíbenou skladbu chtějí opravdu vychutnat, a pokud možno v soukromí. Pak přicházejí ke slovu sluchátka.
Sluchátka s kabelem mají vždy lepší zvuk než ty s bluetoothem.

Sluchátka s kabelem mají vždy lepší zvuk než ty s bluetoothem. | foto: Profimedia.cz

Na trhu je mnoho druhů sluchátek. Každý je určen k trochu jinému způsobu užívání a má své výhody a nevýhody. Problém je, že při nákupu v obchodě si často sluchátka nemůžete vyzkoušet - u "špuntových" modelů (do ucha) je to především kvůli hygieně.

GRAFIKA:
JAKÁ SLUCHÁTKA JSOU K DOSTÁNÍ?

Proto je užitečné číst testy a recenze v odborných médiích. Všechna sluchátka zmiňovaná na této straně patří mezi velmi kvalitní a jejich nákup lze doporučit.

VELKÝ TEST PŘENOSNÝCH SLUCHÁTEK 
již brzy na TECHNET.CZ

Domácí sluchátka
Hlavní rozdělení sluchátek je na domácí a venkovní. Domácí jsou zpravidla větší a těžší, mívají delší a kvalitnější kabel zakončený větším konektorem jack (6,3 mm).

To proto, že jsou určena pro připojení k domácí aparatuře a krátký kabel by omezoval možnost pohybu. Zásadním rozdílem je, že domácí sluchátka ve srovnatelné cenové hladině hrají zpravidla lépe než venkovní modely.

U domácích sluchátek můžeme najít nejvýraznější rozdíly ve vzhledu a konstrukci takzvaných mušlí - tedy skořepin ukrývajících reproduktory. Používají se dva typy - velké a malé (odborně cirkumaurální a supraaurální).

Ty první jsou tak velké, že se dovnitř vejde celý ušní boltec a hlavy se dotýká pouze měkký okraj - ná ušník. To je řešení velmi pohodlné, lepší je i zvuk, který se uvnitř šíří mnohem přirozeněji.

Navíc jej částečně vnímáme i mimo zvukovod ucha: nízké kmitočty (basy) se totiž přenášejí i na ostatní části hlavy, což dojem umocňuje. Lepší je rovněž izolace od okolního hluku.

Druhý typ - malá sluchátka -přiléhají celou plochou (krytou náušníkem) na ucho, zvuk tak jde přímo do zvukovodu. Bývají také levnější.

Otevřená, nebo uzavřená?
Druhé zásadní dělení mušlí obou velikostí je podle konstrukce - zda jsou otevřené, či uzavřené. Otevřená mušle se pozná tak, že je na venkovní straně dírkovaná - má mřížku či drobné otvory. Uzavřená mušle má skořepinu plnou. Otevřená sluchátka, jejichž membránu neomezuje odpor vzduchu, hrají zpravidla živěji; uzavřená zase mají hutnější (či spíše dunivější) basy.

Uzavřená sluchátka mají jednoznačnou výhodu ve větší izolaci od okolního hluku. Existují i typy polouzavřené, využívající výhod obou řešení.

Jak se připojit - drátem, nebo vzduchem
Vybírat si můžete i podle způsobu připojení ke zdroji signálu. Nejběžnější je klasický kabel, buď rovný, nebo kroucený (jako u telefonního sluchátka). Kroucený je skladnější, nezamotá se, ale na delší vzdálenost může vyvolávat větší tah. Kabel bývá zakončen konektorem jack 6,3 mm, někdy s kombinovaným konektorem (jack 3,5 mm se šroubovací redukcí na 6,3 mm).

Větší svobodu pohybu dávají sluchátka bezdrátová. Ke zdroji zvuku připojíte vysílač, který zvukový signál bezdrátově přenese do sluchátek. Ta jsou napájena z akumulátoru (nabíjecí baterie) a obsahují zesilovač s regulátorem hlasitosti. Běžně se na trhu vyskytují dva typy přenosu zvuku - infračervený a rádiový. Infračervený zpravidla najdete jen u nejlevnějších modelů.

Dosah signálu je poměrně krátký, většinou musíte být na dohled vysílací základny. Ani zvuk není nejkvalitnější, hodí se hlavně pro méně náročné sledování televize.

Rádiový přenos má mnohem kvalitnější zvuk. Ten je možné poslouchat zhruba do vzdálenosti dvaceti až třiceti metrů; teoretický dosah je až 150 metrů, ale kvalita potom slábne, přidávají se ruchy a zkreslení. Zdmi signál pronikne, jenže se znatelně sníží jeho dosah.

Existují i sluchátka s digitálním přenosem na vysoké frekvenci (2,4 nebo 5 gigahertzů), kde je signál zcela bez rušení a dosahuje špičkových kvalit. I v tomto případě však vzniká problém při pronikání signálu přes zeď.

Některá bezdrátová sluchátka nabízejí velmi dobrý zvuk, ale je třeba mít na paměti, že za stejné peníze lze pořídit výrazně lepší drátová sluchátka než bezdrátová.

Co poslouchat na ulici
Chcete-li poslouchat hudbu z přenosného přehrávače, ať už MP3 nebo cédéčka, potřebujete vhodná venkovní sluchátka. Také zde existují modely drátové a bezdrátové, uzavřené či otevřené. Hlavní nároky se kladou na snadnou přenosnost, skladnost, mechanickou odolnost, malé rozměry a nízkou hmotnost.

Základní dělení je opět podle typu ozvučnice: na takzvané pecky a špunty - miniaturní mušle, které se vkládají do ucha - a klasická sluchátka s větší ozvučnicí. Ty celou plochou leží na boltci.

Pecky a špunty
Tato sluchátka jsou skladná a mechanicky odolná, můžete je nosit v kapse či volně v batohu. Mušle se vkládají do ucha k ústí zvukovodu, není tedy třeba hlavový most. Miniaturizace si však vybírá daň v podobě méně kvalitního zvuku.

Pecky jsou mezi uživateli přenosných přehrávačů nejrozšířenější -nejméně překážejí běžnému pohybu, dají se koupit už za malé částky (od 70 Kč) a dostanete je také jako příslušenství, když koupíte přehrávač. Ale pozor, taková sluchátka stačí jen absolutně nenáročným posluchačům.

Pecky přibalené k přenosným přehrávačům je tedy v drtivé většině případů vhodné nahradit lepšími. Buďto kvalitnějšími peckami (například Sennheiser MX-350 zhruba za 300 Kč), nebo sluchátky jako Koss KSC-75 (1250 Kč) či Porta Pro (1790 Kč), která uspokojí i náročné posluchače.

Asi nejmladší kategorií jsou špunty, které zasunete přímo do zvukovodu, kde se samy utěsní. To zajišťuje takřka bezchybný přenos zvuku mezi reproduktorem a uchem, výrazné jsou hlavně basy. Současně izolují od okolního hluku. Nevýhodou je zdravotní riziko při reprodukci zvuku v utěsněném prostoru.

Klasická sluchátka
Sluchátka s větší ozvučnicí mají větší reproduktor, a tedy i výhodu lepšího zvuku. Na uchu drží buď hlavovým mostem vedeným přes temeno, nebo za týlem hlavy, případně jsou přímo na uších přichycena "hokejkami" či klipsnami, podobně jako brýle.

Týlní most vede nad krkem, a proto nerozhází účes, vadí mu však límce košile či bundy. Nejlepší uchycení je přímo na ucho, přičemž ani jejich "soužití" s brýlemi není problém.

Bluetooth sluchátka
I venku si můžete užívat svobody bez drátů pomocí technologie bluetooth. K přehrávači připojíte drobný vysílač, který signál posílá do sluchátek. Na trhu se už objevují MP3 přehrávače s integrovaným bluetoothem, pak není adaptér potřeba. Je možné využít také mobilní telefon, na trhu je několik modelů se stereofonním bluetoothem, například Samsung D 830 nebo Motorola Cruiser.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Pojištění od České pojišťovny: „spoření“, které nemělo nikdy vydělat

Česká pojišťovna

Možná stovky tisíc klientů v minulosti uzavřely své pojistné smlouvy „na spoření“. Pojišťovny a sítě zprostředkovatelů...

TEST DNES: Úplné výsledky testu plechovkových ležáků

Test plechovkových ležáků

MF DNES testovala piva v plechovkách. Nakoupili jsme čtrnáct vzorků ležáků různých značek a pozvali čtrnáct odborníků,...

Zlevněné zboží prodávala téměř polovina prodejců bez slevy, zjistila ČOI

Akce, sleva

To, že je zboží nabízeno ve slevě, nemusí vždy znamenat, že jej se slevou i koupíte. Česká obchodní inspekce (ČOI)...

Najdete na iDNES.cz