Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sluneční lázně nahradí luxusní byty

  0:10aktualizováno  0:10
Architektonicky významná budova Lázní VI má definitivně zpečetěný osud. Karlovarští radní totiž při jednom ze svých posledních jednání souhlasili s demolicí funkcionalistického objektu, který je známý jako Sluneční lázně. Místo nich v lázeňském centru vyroste dům s luxusními byty.

Karlovarské Lázně VI mají zpečetěný osud. Radnice souhlasí s jejich demolicí a následnou výstavbou luxusních bytů. Záchrana Slunečních lázní není podle odborníků možná. | foto: Martin StolařMF DNES

"Radnice demolici dlouho oddalovala. Nechali jsme si na doporučení Klubu za krásné Karlovarsko zpracovat i druhý odborný posudek. Bohužel také ten ukázal, že se betonové konstrukce rozpadají kvůli vysokému obsahu hlinitanu. Demolici Slunečních lázní se proto nevyhneme," řekl náměstek primátora Petr Keřka.

První znalecký posudek si nechal na své náklady zpracovat investor, to je firma Milan Slavík trade company s.r.o. Další posudek platila radnice. "I tento statik konstatoval, že budova je v takovém stavu, že rekonstrukce není možná. A když, tak s neuvěřitelnými náklady," vysvětlil mluvčí magistrátu Jakub Kaválek.

Investorem je firma Milan Slavík trade company z Dalovic. Pracuje pro ni architekt Petr Drahokoupil. "Předpokládám, že demoliční výměr bude vydaný začátkem příštího roku. Stavět by se mohlo začít v květnu," řekl architekt.

Luxusní byty mají být hotové do prosince. Dům bude mít podzemní garáže. V rezidenčním domě je počítáno s ordinacemi lékařů, kteří se budou starat o movité nájemníky.

Sluneční lázně navrhl v období mezi dvěma světovými válkami architekt Rudolf Wels. Jeho rukopis připomene i novostavba. "Snažili jsme se, aby nové budově trochu zůstal otisk Welse, to jsou například sloupy," vysvětlil Petr Drahokoupil Předseda Klubu za krásné Karlovarsko Jiří Klsák říká, že klub udělal pro zachování budovy maximum.

"Konstrukce je v nepoužitelném stavu i podle opozičního posudku. Nebudeme ale bránit demolici tím, že se k budově připoutáme jako to dělají ekologové," konstatoval předseda.

Klub navrhuje udělat před demolicí dokumentaci původní stavby, případně z ní sejmout zábradlí, okna, či jiné zachovalé prvky.

A proč je funkcionalistické budovy škoda? "Jedná se unikátní účelovou stavbu z třicátých let minulého století. Místní architekt Rudolf Wels po sobě v Karlových Varech zanechal i budovu polikliniky na náměstí Milady Horákové a jiné stavby," uvedl Jiří Klsák.

V Karlových Varech stálo celkem šest lázeňských budov s balneo provozy. Svému původnímu účelu slouží jen dvě z nich. Z Lázní IV je nákupní středisko Atrium. Před tím tady byl městský národní výbor. Budova někdejších Lázní II u Vřídelní kolonády je dávno srovnaná se zemí. Císařské lázně se po roce 1918 přejmenovaly na Lázně I a chátrají. Magistrát se je snaží dlouhá léta prodat nebo pronajmout. Lázeňské procedury nabízejí jen Lázně III a V. Mají i bazény pro veřejnost.

Autoři: ,Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz