Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slunečný podzim dává velkou šanci ledovým vínům

  7:04aktualizováno  7:04
Díky slunečnému a suchému podzimnímu počasí, kdy na jihu Moravy nepršelo už více než dva měsíce, bude letošní rok zřejmě výborným ročníkem pro ledová vína. Vyrábí se z hroznů sbíraných za teploty pod šest stupňů pod nulou a je třeba aby hrozny ve vinicích do prvních mrazíků vydržely.
Aby vinař mohl vyrobit ledové víno, musí horzny zůstat ve vinici až do teploty šest stupňů pod nulou.

Aby vinař mohl vyrobit ledové víno, musí horzny zůstat ve vinici až do teploty šest stupňů pod nulou. | foto: Profimedia.cz

"Na rozdíl od ostatních plodin je tak u vína suchý podzim vítaný, při častých deštích by mohly hrozny začít hnít a plesnivět," uvedl tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

Dlouhotrvající sucho naopak začíná trápit vinaře, kteří letos zasadili mladé sazenice. Hrozí, že nestačí do zimy nasát dostatek vody a pevně zakořenit.

Ledové víno patří společně s vínem slámovým mezi takzvané vinařské speciality. Slámové víno vzniká z hroznů, jež byly minimálně po tři měsíce položeny na slámě nebo byly stejně dlouhou dobu pověšeny ve větrané místnosti, ledové víno z hroznů sbíraných při vyšších než šestistupňových mrazech. Pro oba druhy však platí, že na jejich výrobu musejí být použity hrozny s cukernatostí nejméně 27 stupňů.

Mezi největší domácí producenty slámových a ledových vín patří vinařství Víno Marcinčák z Novosedel na Břeclavsku. Z celkové rozlohy vinic 100 hektarů jich na pěti pěstuje hrozny pro slámové víno a na šesti hektarech pro víno ledové.

"Na slámové víno sklidíme obvykle kolem 25 tun hroznů, což odpovídá asi 2500 litrům vína. U ledového vína záleží výnos na tom, jak moc bobule proschly a vymrzly," řekl majitel vinařství Petr Marcinčák.

Na rozdíl od srpna, kdy hrozny dozrávají a potřebují vodu, je pro ledové víno nejlepší suché a slunečné počasí. Voda se z bobulí odpařuje a zůstává v nich koncentrovaný cukr. Cukernatost se zvýší ještě více poté, co zbývající voda vymrzne.

Roční produkce slámových a ledových vín se pohybuje v řádech tisíců litrů, což nedosahuje ani jednoho procenta z celkové výroby vína v zemi.

"Mnozí vinaři nechtějí riskovat, že jim někdo do prvních mrazíků hrozny z opuštěných vinic ukradne. Další hrozbou jsou podzimní plískanice a vlhko, které může způsobit, že hrozny začnou hnít," řekl Půček. Kromě lidských zlodějů si vinaři musí dávat pozor také na zvířata. Špačci sice z jihu Moravy odlétají už koncem října, než ale přijdou první mrazy, objevují se nad vinohrady první kosi.

Další vinaře podle Půčka odrazuje vysoká cena těchto vín, pro která se obtížně hledá odbyt. Cena slámových a ledových vín se ve velkoobchodech pohybuje od 300 do 700 korun za láhev o obsahu 0,35 litru. Domácí výroba těchto vín se ale neustále zvětšuje.

"Zvětšujeme vývoz především do Ruska, Anglie nebo Francie, tam totiž ledová vína vyrábět nejde," řekl Marcinčák. Jeho slova potvrzuje i Půček, podle něj se ledové víno dá vyrobit kromě Česka už pouze na Slovensku, v Německu, Rakousku a Kanadě. Ta patří mezi největší světové výrobce speciálních vín, v Evropě je jedničkou Německo.

Ostatní země je nevyrábí z klimatických důvodů nebo proto, že to neumožňuje místní vinařský zákon. V Česku se může ledové víno vyrábět od roku 1995.

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Za stokorunu více než 200 tisíc. Sázky na MS dosáhly rekordních 3 miliard

KDO JI ZÍSKÁ? Vyhrají finále mistrovství světa fotbalisté Francie, nebo...

Sázky na fotbalové MS dosáhly v Česku zhruba tří miliard korun, dosud rekordní Euro 2016 tak překonaly o více než...

Dům odborových svazů koupili majitelé Siko koupelen, chtějí postavit byty

Dům odborových svazů v Praze

Odborové svazy prodaly Dům odborových svazů na pražském Žižkově. Novým majitelem je podle serveru E15.cz koupelnářská...

Najdete na iDNES.cz