Služby v Českém ráji? Mnohdy na úrovni Rumunska

  8:27aktualizováno  8:27
Chybějící kvalitní hotely, špatná parkoviště, rozbité komunikace. Úroveň služeb v Českém ráji pokulhává za požadavky turistů. Zařízení těží z převisu turistické poptávky nad nabídkou a nerozvíjejí se. Český ráj, vlajková loď české turistiky, tak upadá.

Zřícenina hradu Trosky, symbol Českého ráje. | foto: Zuzana Schallerová

"Úroveň zařízení je od průměrných po tristní. Rodinné podniky si vedou vždy lépe než ty, které mají nájemce. U nich chybí osobní vztah k majetku i k přírodě," říká Roman Bém, ředitel agentury Discovery, která do Českého ráje vozí zahraniční turisty.

Ti jsou ve svých nárocích přísnější a najít pro ně vhodnou restauraci není jednoduché. "V Českém ráji není jediný čtyřhvězdičkový hotel. Přitom za první republiky sem cestovali hlavně měšťané. Současný Český ráj zanevřel na střední třídu," míní Bém.

Pro přírodu v Českém ráji by byl ideál v malém počtu solventních turistů jezdících po celý rok. Realita je však opačná. Český ráj v posledních letech zaznamenal nárůst nízkopříjmových návštěvníků, kteří přijíždějí téměř výhradně od poloviny června do září a kumulují se kolem Zlaté stezky.

S úrovní služeb není spokojený ani ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. "Někde to jde, ale celková úroveň je žalostná. Infrastruktura je často na úrovni Rumunska," uvedl.

Turisté stále jezdí, podnikatelé z toho těží

To se týká hlavně parkovišť. Nejhorší situace bývá na Troskách a na Hrubé Skále. Za nemalý poplatek nezíská turista nic víc než místo na zaparkování, například toalety bude hledat marně.

Český rájJednotliví poskytovatelé služeb nevidí ve svých kolezích partnery, ale konkurenty. Turisté pak z regionu odjíždějí mnohem dříve než by museli, protože se nedozví o dalších možných aktivitách a nudí se.

"Na nízkém standardu služeb se podílí i nekvalifikovaný personál. V sezonním cestovním ruchu jsou nízké platy a obor jako zaměstnavatel nemá na obyvatele příliš velký dopad. V turistice v Českém ráji je zaměstnáno maximálně patnáct procent lidí," podotýká Pavla Bičíková ze Sdružení Český ráj.

Podnikatelé v turistickém ruchu v centrální části Českého ráje vydělají ať se snaží, nebo ne. Žijí z dobře zavedeného názvu území a příliš nepotřebují, aby se k nim turisté pravidelně vraceli, protože zatím přijíždějí další a další.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Najdete na iDNES.cz