Z lenosti byznys. V Česku se šíří služby, které obejdou úřady i zařídí výlet

  6:00aktualizováno  6:00
Stále více lidí je ochotno zaplatit za to, že za ně někdo jiný udělá nepříjemný úkol. V Česku se tak začínají šířit služby, jejichž provozovatelé za vás oběhají úřady, připraví prezentaci do práce nebo donesou až do bytu sáček bylinkového čaje, pokud se vám nechce do lékárny osobně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Největší část úkolů představují služby chytrého kurýra, který za klienta vyřídí prakticky veškerou osobní komunikaci s úřady,“ uvádí zakladatel služby Timi Jan Skovajsa.

Tento typ služeb představuje zhruba 45 procent veškeré práce, kterou tento osobní asistent lidem poskytuje. Jediné, co z běžných úkonů nejde prostřednictvím kurýra vyřešit, je cestovní pas. Při jeho vyřizování je totiž potřeba žadatele o doklad vyfotit přímo na místě.

Kromě těchto vyloženě nepříjemných úkolů pomáhají i s příjemnějšími věcmi. Lidé se na ně obracejí třeba s plánováním dovolené.

Nejhorší je cizinecká policie

Původně firma očekávala, že nepůjde vyřešit až pětina úkolů zaměřených na zastoupení klienta při jednání se státními orgány. Nakonec jde zařídit takřka vše, dodává Skovajsa. Nejčastěji se lidé nechají zastupovat při jednání s cizineckou policií, která podle zkušeností zákazníků služby patří k nejnepříjemnějším úřadům.

„Musejí čekat čtyři i pět hodin. Často přitom nejde o lidi z Ukrajiny přijíždějící do Česka vykonávat manuální práce, ale například manažery z USA nebo západní Evropy.

Společnost, která možnosti služeb v Česku testovala na okruhu kamarádů a známých, za zhruba půl roku ostrého provozu obsloužila přibližně tisícovku klientů z Prahy a dalších větších měst a vykázala tržby za zhruba tři čtvrtě milionu korun.

Více než půl milionu zákazníků předpokládá během letoška obsloužit konkurenční služba Do Do, která se ale od roku 2016 zaměřuje spíše na dovážku jídla nebo zboží pro firemní zákazníky, jako je KFC, Mall.cz či Datart. Asistenční služby v podobě vyřizování na úřadech, poště nebo v lékárnách tvoří v současnosti 15 procent zákaznické poptávky, uvedla marketingová manažerka společnosti Jana Hejnicová.

Část poptávky je ale kombinovaná. Kurýr tak například klientovi přiveze v práci zapomenutý notebook a cestou domů mu ještě nakoupí potraviny. Sami provozovatelé těchto služeb nemají problém s ­tím, že je živí lenost, nebo v lepším případě nedostatek času jejich klientů.

Hodnotu nemají jen peníze, ale především čas

„Lenost a šetření času je jedno a­ totéž. Někdo to může nazvat leností a někdo jiný projevem racionality. Chceme, aby si lidi uvědomili, že čas má svoji hodnotu, že ji nemají jen peníze,“ uvedl Skovajsa.

Jeho asistenční služba nedávno do nabídky připojila možnost detailního naplánování dovolené.

Klient si zvolí základní parametry, do jaké země si přeje vycestovat, zda chce být ubytovaný v­ pětihvězdičkovém hotelu, nebo pod stanem, a nakonec asistentovi popíše základní představu, jak by jeho dovolená měla vypadat.

Podle Skovajsy chce devět z deseti klientů od společnosti přesný plán cesty, který s asistentem během přípravy průběžně konzultuje. Prakticky se nevyskytují případy, kdy by klient výběr přenechal na asistentovi a nechal se překvapit. Modelově tak klienti například uvedou, že chtějí jet na deset dní do Botswany a požadují vypracovat plán poznávacího zájezdu včetně vstupů do národních parků a zařízení průvodcovských služeb.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Další z rubriky

Česko řeší, co s plastovým odpadem. Brzy jej nebude možné ukládat na skládky

Ilustrační snímek

Hromada plastových obalů, které se hrnou v Česku na trh, každoročně roste. Aktuálně jich na osobu připadá 21 kilogramů...

Zelení výrobci se poperou v aukcích, soláry však zůstanou mimo

Větrné elektrárny v Krušných horách.

Podíl elektrické energie vyrobené v „zelených“ elektrárnách se v Česku už téměř šest let nemění. Snaha o čistší výrobu...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Najdete na iDNES.cz