Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hon na „šmejdy“. Podnikatelé podali hromadné trestní oznámení

  19:48aktualizováno  19:48
Celkem 13 podnikatelů se připojilo k hromadnému trestnímu oznámení proti společnosti Telefonní seznam České republiky a Slovenska. Ta již několik let cíleně mate tím, že rozesílá dokumenty, které vypadají jako faktury. Po podnikatelích tak vyžaduje uhrazení splátky za zveřejnění kontaktu v telefonním seznamu. Následně se po klientech domáhá dalších peněz.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Na žádost Asociace malých a středních živnostníků ČR (AMSP ČR) podala v březnu advokátní kancelář CEE Attorneys trestní oznámení na společnost Telefonní seznam České republiky a Slovenska a jejího jednatele pana Gyulu Ericha Katonu. Trestní oznámení bylo od té doby několikrát doplněno a k dnešnímu dni se k němu připojilo celkem 13 poškozených podnikatelů, přičemž jejich počet každý měsíc narůstá. Asociace o tom informovala v tiskové zprávě. 

Trik s platbou za reklamu v katalogu je zpět. A firmy se opět spálily

Společnost Telefonní seznam České republiky a Slovenska rozesílá faktury, jejichž zaplacením se podnikatele zavazují k tomu, že budou v hrazení částky pokračovat minimálně po dobu jednoho roku. Na oplátku budou uvedeni v telefonním seznamu mobilniseznam.cz. Odstoupit od smlouvy může klient do deseti dnů bez udání důvodu. Musí však napsat doporučený dopis na adresu brněnského P. O. Boxu. Podmínky jsou uvedeny malým písmem na druhé straně listu.

Případ, který policie zřejmě neodloží

„Malý podnikatel, který musí denně shlédnout desítky dokumentů a faktur, není schopen v tomto případě odhalit, že se zavazuje k něčemu úplně jinému, než podepisuje. A už vůbec ne, když je informace zcela cíleně uvedena tak, aby si toho nikdo nevšiml,“ uvádí Předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Podle vedoucí advokátky CEE Attorneys Ivety Koubkové policie podobné případy v minulosti odložila. Tímto případem by se podle ní ale zabývat mohla, jelikož bylo podáno hromadné trestní oznámení. Současně se také jedná o větší škodu, tedy škodu přesahující 50 tisíc korun.

„Společnost Telefonní seznam České republiky a Slovenska a její jednatel zcela evidentně konali s úmyslem poškodit co nejvíce subjektů, a to tím, že jim zaslali dokument, který má téměř všechny znaky daňového dokladu a jeví se jako faktura za již poskytnuté služby telefonního operátora. To subjekty pochopitelně uvedlo v omyl a podezřelí se tak na jejich úkor obohatili,“ říká Koubková.

Podle tiskové zprávy AMSP ČR existují i další okolnosti, které naznačují, že jednatel společnosti vedl svou obchodní činnost úmyslně tak, aby oklamal co nejvíce lidí. Katona totiž na stejné pozici působí i v jiných společnostech, jež mají podobný obchodní model.

„Pokud uvedete v omyl jednoho člověka, může to být rozpor v tvrzení, pokud pět lidí, pak možná problém v komunikaci, ale pokud se vám to podaří u desítek či stovek společností, pak není o podvodném jednání pochyb,“ doplňuje Zdeněk Tomíček, místopředseda AMSP ČR. Ta současně vyzývá všechny postižené podnikatele, kteří podvodné faktury od této společnost uhradili a uzavřeli tak smlouvu o poskytování služeb, aby kontaktovali asociaci živnostníků.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz