Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Směrnice EU o chemických testech ohrozí zvířata

  1:00aktualizováno  1:00
Ochranáři zvířat bijí na poplach kvůli evropské směrnici, která zavede nové povinné testování třiceti tisíc chemických látek používaných v běžných výrobcích, jako jsou šampony či čisticí prostředky. Aktivisté odhadují, že v důsledku nového testování v příštích patnácti letech zemře nebo bude zmrzačeno až 45 milionů zvířat.
Testy na zvířatech jsou stále běžnou praxí

Testy na zvířatech jsou stále běžnou praxí | foto: Profimedia.cz

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu v úterý schválil novou evropskou chemickou politiku REACH, která má přinést lepší ochranu lidí a životního prostředí před nebezpečnými, a přesto stále používanými látkami. A právě v rámci REACH by se měly všechny dosud používané látky znovu otestovat.

"Půjde o zvířecí katastrofu. Návrh přináší řadu pozitivních věcí, které vítáme. Testy lze provádět bez toho, aby zvířata přišla o život, ale na tuto část se nedbalo," říká Alistair Currie z britského Svazu za zrušení vivisekce.

Podle Evropské komise by bylo možné snížit počet testů na zvířatech o padesát procent, pokud by se podařilo schválit alternativu, kterou je například počítačová simulace.

S platností nové směrnice se počítá už od dubna 2007 a testy na zvířatech jsou stále běžnou praxí.

Firmy: Náklady budou astronomické
Zatímco ekologové požadují ještě přísnější restrikce, chemický průmysl se obává v důsledku zavedení REACH obrovských nákladů. V návaznosti na to podle něho hrozí i zdražení řady výrobků včetně léků. Pokud povolení nezískají třeba i pro jedinou látku, musí daný výrobek přestat vyrábět úplně.

Jen v Česku by mohlo podle některých odhadů jít o čtyři až šest miliard korun. Zhruba osmdesát procent nákladů prý přitom ponesou malé a střední firmy. Úterní hlasování ve výboru pro životní prostředí pak průmysl sotva potěšil. Levicoví a zelení europoslanci návrh přitvrdili a vrátili to, co z něho ministři členských zemí loni v prosinci vyhodili.

Pyrrhovo vítězství?
Pokud by směrnice prošla v upravené podobě, bude muset výrobce každou látku, která byla uznána za nebezpečnou, vyměnit za méně riskantní. "Princip nahrazování je základní kámen směrnice, všichni si pamatujeme drama s azbestem. Nechceme, aby se opakovalo," řekl italský socialista Guido Sacconi, který změny prosazoval.

Zřejmě však narazí na pravicové poslance a také na postoje některých členských zemí, které naopak usilují o to, aby se některé nebezpečné látky mohly dál používat ve výrobě, ovšem za přísného dohledu.

Nizozemská konzervativní europoslankyně Ria Oomen Ruijtenová výsledek hlasování označila za Pyrrhovo vítězství. "Tyto zakázané látky se do Evropy budou vracet v podobě výrobků ze třetích zemí," řekla. Směrnice musí projít ještě druhým čtením v plénu a konečné ano musí zaznít od členských zemí.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz