Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvy netajíme, říká šéf AutoCont On Line

  13:41aktualizováno  13:41
Více než hodinu odpovídal na otázky čtenářů iDNES Vlastimil Palata, šéf společnosti AutoCont On Line, jež se výrazně podílí na projektu Internet do škol. Otázky sahaly od financování až po právní stránku věci. "Všechny podstatné smlouvy jsou zveřejněné od června 2002. Důvod pro plné zveřejnění až v této době byl jasný - nechtěli jsme, aby se jejich problematika stala součástí předvolebního boje," uvedl například v odpovědi týkající se znění smluv. Odpovědi najdete ZDE.
Šéf AutoCont On-line odpovídá

Šéf AutoCont On-line odpovídá - Čtenářům iDNES odpovídal šéf AutoCont On-line Vlastimil Palata. (5. listopadu 2002) | foto: Luboš KratochvíliDNES.cz

Projekt Internet do škol a s ním spojenou státní zakázku za 4,4 miliardy korun provázejí kontroverze už od vyhlášení vítězů celého tendru - společností AutoCont On Line a Českého Telecomu. Není snad týdne, aby se nevynořily hlasy zpochybňující výši faktur, technické parametry dodávek či ustanovení smluv.

Historie projektu Internet do škol začíná na podzim roku 2000 vyhlášením veřejné obchodní soutěže. První neshody se objevily na jaře 2001, kdy bylo v rámci tendru pro formální nedostatky odmítnuto pět ze šesti uchazečů.

Tehdejší ministr školství Eduard Zeman vyhlásil poté 18. října 2001 sdružení AutoCont On Line-Český Telecom vítězem soutěže.

5. dubna 2002 dokončilo sdružení připojení první školy v Cehenicích na Strakonicku. Celkem má být do konce letošního roku připojeno do školské sítě a na internet nejméně 3620 škol, ve kterých AutoCont On Line nově dodá minimálně 25 240 počítačů, více než 2 100 serverů a každá škola obdrží laserovou tiskárnu.

Odpovědi najdete TADY
Některé problematické smlouvy okolo Internetu do škol vypluly na povrch po letošních volbách. Petra Buzková jako jeden z prvních kroků ve funkci ministryně školství nechala prozkoumat právě Internet do škol. "Čekáme na výsledky od Nejvyššího kontrolního úřadu," říká náměstek Václav Pícl. Kromě toho už školství vypovědělo osm smluv, které bezprostředně s Internetem do škol souvisí.

Rozruch budí i nutnost registrace softwaru, který se školy rozhodnou používat. Pokud chtějí využít vlastní programy, musí jim je AutoCont On Line schválit a zaregistrovat. Poplatek za tuto certifikaci se pohybuje mezi dvanácti až čtyřiceti tisíci korunami.

"Tento software projde tzv. registrací, to znamená ověříme, jestli ty podmínky splňuje, nebo ne, to znamená, jestli není pro provoz informační, komunikační infrastruktury nebezpečný," vysvětlil nedávno Vlastimil Palata v České televizi.

Kdo je Vlastimil Palata?
Letos osmatřicetiletý předseda představenstva AutoCont On Line je absolventem elektrotechnické fakulty ČVUT. V roce 1991 přišel do společnosti AutoCont a stal se zakládajícím společníkem pražské pobočky. Od roku 1998 zastával funkci obchodního ředitele společnosti AutoCont CZ.

Po založení účelové společnosti AutoCont On Line se věnuje aktivitám spojené se školským internetem.

Vlastimil Palata je ženatý, má jedno dítě.

Autoři: ,Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Soutěž Sexistické prasátečko končí. Firmy vábí na sex i ženy v kuchyni

2016. Kontroverzní propagační plakát šumperského festivalu Džemfest, který...

Po deseti letech končí udílení anticen Sexistické prasátečko, pořádané neziskovou organizací Nesehnutí. Letos přešlapy...

Traktorových náklaďáků je v Česku 131, firmám umožňují obcházet zákazy

Zemědělský tahač Tatra Phoenix 6x6

Vypadají úplně stejně jako nákladní auta. Nemají ale tachograf, řídit je lze od sedmnácti let, řidič nemusí dodržovat...

Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Další z rubriky

Sezona mraženého špenátu vrcholí. Do mrazíren ho denně míří 50 tun

V květnu vrcholí sklizeň a zpracování špenátu na mražení. Společnost Agrimex,...

Listová zelenina, která při utrhnutí na poli pěkně křoupe, zažívá v posledních letech růst obliby. A to i přesto, že už...

Lid není nikdy spokojen. Mzdy rostou moc rychle, říká šéf komory Dlouhý

Ekonom Vladimír Dlouhý

Ekonomice se daří a odbory se toho snaží využít – chtějí vybojovat kratší pracovní týden a prudký vzestup mezd. Šéf...

OBRAZEM: Otevírá druhý pražský outlet, zlevněnou módu lze koupit u letiště

Ve spolupráci se španělským provozovatelem outletů, společností Neinver, byl...

Po letech pozastavené výstavby a protahujících se plánů na nejrůznější outlety po celé České republice se v pátek...

Najdete na iDNES.cz