Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvy netajíme, říká šéf AutoCont On Line

  13:41aktualizováno  13:41
Více než hodinu odpovídal na otázky čtenářů iDNES Vlastimil Palata, šéf společnosti AutoCont On Line, jež se výrazně podílí na projektu Internet do škol. Otázky sahaly od financování až po právní stránku věci. "Všechny podstatné smlouvy jsou zveřejněné od června 2002. Důvod pro plné zveřejnění až v této době byl jasný - nechtěli jsme, aby se jejich problematika stala součástí předvolebního boje," uvedl například v odpovědi týkající se znění smluv. Odpovědi najdete ZDE.
Šéf AutoCont On-line odpovídá

Šéf AutoCont On-line odpovídá - Čtenářům iDNES odpovídal šéf AutoCont On-line Vlastimil Palata. (5. listopadu 2002) | foto: Luboš KratochvíliDNES.cz

Projekt Internet do škol a s ním spojenou státní zakázku za 4,4 miliardy korun provázejí kontroverze už od vyhlášení vítězů celého tendru - společností AutoCont On Line a Českého Telecomu. Není snad týdne, aby se nevynořily hlasy zpochybňující výši faktur, technické parametry dodávek či ustanovení smluv.

Historie projektu Internet do škol začíná na podzim roku 2000 vyhlášením veřejné obchodní soutěže. První neshody se objevily na jaře 2001, kdy bylo v rámci tendru pro formální nedostatky odmítnuto pět ze šesti uchazečů.

Tehdejší ministr školství Eduard Zeman vyhlásil poté 18. října 2001 sdružení AutoCont On Line-Český Telecom vítězem soutěže.

5. dubna 2002 dokončilo sdružení připojení první školy v Cehenicích na Strakonicku. Celkem má být do konce letošního roku připojeno do školské sítě a na internet nejméně 3620 škol, ve kterých AutoCont On Line nově dodá minimálně 25 240 počítačů, více než 2 100 serverů a každá škola obdrží laserovou tiskárnu.

Odpovědi najdete TADY
Některé problematické smlouvy okolo Internetu do škol vypluly na povrch po letošních volbách. Petra Buzková jako jeden z prvních kroků ve funkci ministryně školství nechala prozkoumat právě Internet do škol. "Čekáme na výsledky od Nejvyššího kontrolního úřadu," říká náměstek Václav Pícl. Kromě toho už školství vypovědělo osm smluv, které bezprostředně s Internetem do škol souvisí.

Rozruch budí i nutnost registrace softwaru, který se školy rozhodnou používat. Pokud chtějí využít vlastní programy, musí jim je AutoCont On Line schválit a zaregistrovat. Poplatek za tuto certifikaci se pohybuje mezi dvanácti až čtyřiceti tisíci korunami.

"Tento software projde tzv. registrací, to znamená ověříme, jestli ty podmínky splňuje, nebo ne, to znamená, jestli není pro provoz informační, komunikační infrastruktury nebezpečný," vysvětlil nedávno Vlastimil Palata v České televizi.

Kdo je Vlastimil Palata?
Letos osmatřicetiletý předseda představenstva AutoCont On Line je absolventem elektrotechnické fakulty ČVUT. V roce 1991 přišel do společnosti AutoCont a stal se zakládajícím společníkem pražské pobočky. Od roku 1998 zastával funkci obchodního ředitele společnosti AutoCont CZ.

Po založení účelové společnosti AutoCont On Line se věnuje aktivitám spojené se školským internetem.

Vlastimil Palata je ženatý, má jedno dítě.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Česká ekonomika zbrzdila, meziroční růst klesl téměř o dva procentní body

Ilustrační snímek

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta z 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí....

Najdete na iDNES.cz