Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvy o mýtu jsou horší, než se čekalo

  1:00aktualizováno  1:00
Ministerstvo dopravy a rakouská firma Kapsch stále tají klíčový dodatek k miliardové smlouvě o vybudování systému mýtného. MF DNES se však podařilo získat detaily toho ujednání. Vyplývá z nich, že kontrakt je pro stát ještě nevýhodnější, než bylo doposud známo.
Mýtná brána. Ilustrační foto

Mýtná brána. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Dodatek podle dostupných informací například navyšuje odměnu, kterou má firma Kapsch za úspěšné provozování systému dostávat.

Podle původní smlouvy má rakouská společnost nárok na měsíční odměnu, když se jí podaří vybrat peníze od více než 95 procent všech kamionů, které mýtné brány zaregistrují.

Pokud naopak Kapsch vybere méně, měl by platit státu penále. Podle dodatku však stačí, když bude systém první tři měsíce fungovat jen na 85 procent.

Dále z textu dodatku podle zdroje MF DNES vyplývá i to, že stát se oproti původním plánům nestane majitelem části softwaru, který je přitom klíčový pro fungování celého systému. To může svázat státu ruce pro případ, že by s Kapschem někdy chtěl přestat spolupracovat.

A zřejmě se také bude muset alespoň částečně podílet na placení bankovních poplatků ČSOB za provozování platebního systému. Ty mohou v okamžiku, kdy se systém rozběhne naplno, přesáhnout až sto milionů korun ročně, a to po dobu několika let. Kapsch ve své původní nabídce sliboval, že je zaplatí sám.

Stávající ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) odmítl tyto informace komentovat. "Mohu jen konstatovat, že jde o důvěrnou informaci, již nejsem oprávněn bez předchozího písemného souhlasu druhé smluvní strany zveřejnit," řekl ministr.

Řebíček už v minulosti potvrdil, že uzavřený dodatek je pro stát nevýhodný. I proto, že se stát zřejmě bude muset například podílet na financování naftových agregátů, které bude Kapsch montovat u mýtnic, kam nestihne zavést elektřinu. Ministerstvo se tento týden chce dohodnout s Kapschem na dalším doplňku ke smlouvě.

O dodatek, který krátce po podpisu původní smlouvy uzavřel s Kapschem bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL), se také začal zajímat Úřad pro hospodářskou soutěž. Ten bude zkoumat, zda doplnění smlouvy bylo zákonné.

O zájmu antimonopolního úřadu v pondělí napsaly Hospodářské noviny. Úřad si minulý týden na ministerstvu dopravy vyžádal text dodatku. O ten se zajímá i protikorupční policie.

Ministerstvo dopravy odmítá zveřejnit, jak sporný dodatek vznikl a kdo ho za stát podepsal. Nový náměstek pro legislativu Pavel Škvára k tomu řekl: "Když jsem přišel a ptal se, kdo z nich smlouvu s Kapschem dělal, tak mi řekli, že ji v životě neviděli a nikdo nic neví."Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz