Smrt manažera může ohrozit celou firmu, společnosti si je hýčkají

  1:48aktualizováno  1:48
Vysocí manažeři často umírají v relativně nízkém věku, upozorňují lékaři. Předčasný skon často způsobí přepracování, které vede ke zdravotním kolapsům, infarktům či mozkovým příhodám. Smrt šéfa nebo vysoce postaveného manažera přitom může položit celou firmu.

Vrcholní manažeři často čelí neúměrnému pracovnímu stresu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Několik náhlých úmrtí z poslední doby rozvířilo otázku, zda manažeři nejsou v této době ohroženým druhem. Podle mnohých odborníků totiž přichází období pokrizového vyčerpání zaměstnanců.

Firmy jedou naplno, ale po vlnách propouštění a sekání nákladů fungují s minimálním počtem zaměstnanců. Práce je více, avšak zátěže, stresu a odpovědnosti také. Produktivita vystřelila vzhůru, ale věčně to nepůjde. Jako všude i zde zafunguje princip "opotřebení materiálu".

Lékaři za předčasným skonem manažerů vidí více rizikových faktorů – stres plynoucí z velké odpovědnosti, s tím souvisící pracovní přepětí a životní styl často v kombinaci s vrozenými zdravotními predispozicemi.

"Manažeři jsou náchylnější onemocnět se srdcem a cévami, protože pracují pod tlakem, jsou soutěživí a pořád spěchají. Stres srdce velmi vyčerpává. Vždycky, když mi říkají, že si nemůžou odpočinout, protože zase musí běžet něco dělat, říkávám jim, že zpod kytiček firmu řídit nebudou moci," popisuje kardiochirurg Jan Pirk.

Smrt ve čtyřiceti letech

Může to znít tvrdě, avšak smrt hrála svou roli například v případě jmenování Čecha do čela České spořitelny. Pavel Kysilka přichází vést banku místo Gernota Mittendorfera. Ten totiž zamířil do představenstva mateřské Erste Bank, kde nahradil Johannese Leobachera, který v říjnu náhle zemřel ve věku nedožitých šestačtyřiceti let.

Přitom už před rokem postihla banku jiná ztráta. V necelých 44 letech skonal na infarkt předseda dozorčí rady České spořitelny Johannes Kinsky (více čtěte zde). Výkonná asistentka prezidenta společnosti Microsoft Jana Mühlfeita Martina Kovářová zase v prosinci zemřela v pouhých čtyřiceti letech.

Před několika dny také šokovala zpráva o smrti bývalého šéfa českého Vodafonu, velice vitálního a sportovního Grahama Mahera. Příčinou byla podle informací MF DNES mozková příhoda. Nikdy nelze úplně jasně rozlišit, zda smrt způsobila přímo práce, či šlo o souběh více faktorů.

Hýčkaní manažeři

V případě úmrtí manažerů přichází také profesionální problém. Často tito lidé mají exkluzivní informace či na nich závisí chod některé části či celé firmy. V praxi tak platí, že čím větší osobnost, tím těžší ztráta to pro firmu je. Zvláště velké korporace tak mají vypracovaný systém nástupnictví a nahraditelnosti.

Řada firem si je vědoma, že zdraví manažerů je pro ně klíčové, a šéfy si v této oblasti pořádně rozmazluje. Nadstandardní zdravotní péči pro management poskytuje podle dat poradenské společnosti Aon Hewitt 24 procent zdejších zaměstnavatelů. Často jde o péči, kterou si lidé zvyklí na veřejné zdravotnictví ani nedovedou představit.

"V rámci tohoto benefitu společnosti nabízejí především kratší čekací doby, zdravotnické služby 24 hodin denně, nadstandardní vybavení pokojů v případě hospitalizace a služby specialistů," vysvětluje Karel Palata ze společnosti Aon Hewitt.

Firmy zaplatí za soukromé kliniky statisíce korun ročně za člověka, ale jejich pacienti pak neznají vysedávání v čekárně ani třicetikorunové poplatky. Firmy také tlačí stále více na to, aby zaměstnanci chodili na pravidelné detailní prohlídky, nejčastěji jednou ročně u vyššího managementu.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Dražba kladenské Poldi se neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu

Kladno, 12.04.2018, POLDI Kladno, FOTO MAFRA  DAN MATERNA

Dražba zkrachovalé kladenské společnosti Poldi se dnes neuskuteční, žádný zájemce nesložil jistotu 90 milionů korun,...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Najdete na iDNES.cz