Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna odsunula změny v nemocenské

  11:20aktualizováno  13:01
Poslanecká sněmovna schválila volnější přechod na nový systém nemocenské. Plné změny zaměstnavatelé pocítí až v roce 2009 a ne už od ledna, jak se původně počítalo. Postupné úpravy ale začnou už příští rok.
Nemocenskou začnou postupně vyplácet zaměstnavatelé.

Nemocenskou začnou postupně vyplácet zaměstnavatelé. | foto: David VotrubaiDNES.cz

V roce 2007 budou změny spíše administrativního rázu. Dávky sice marodovi vyplatí firma, Česká správa sociálního zabezpečení jí ale plnou výši refunduje.

Rok 2008 bude přechodný - polovinu nemocenské dávky uhradí stát, polovinu firma. Odvod podniků ale klesne na 2,3 procenta vyměřovacího základu ze současných 3,3 procenta..

Nový systém se tak plně projeví až v roce 2009. To už budou prvních 14 dní nemoci platit podniky ze své kapsy. Na oplátku se sníží jejich platby do státní pokladny na 1,4 procenta.

Rozvolnění změn do několika let by mělo státnímu rozpočtu podle odhadů ušetřit v příštím roce přes osm miliard. Odklad změn v nemocenské byl jedním z hlavních nástrojů, kterými se vláda snažila snížit obří schodek na příští rok. Ze stejného důvodu odložila i nový služební zákon. - více zde

Občanským demokratům s lidovci a zelenými se nepodařilo prosadit, aby se zavádění změn v nemocenské odložilo ještě o další rok. Scházel jim jeden hlas. Novelu ještě posoudí Senát, kde má ODS většinu.

Podle šéfa Hospodářské komory Jaromíra Drábka znamená pro podniky, zejména ty malé, nový systém změnu k horšímu. Zatíží je totiž dodatečnými náklady a nadměrnou administrativou.

„Stát nedokáže zajistit kontrolu pobírání nemocenské, proto tuto povinnost přenáší na podnikatele. Ani jim ale nedává nástroje, jak by měli kontrolu provést, dokonce ani porušení domácího léčení nemůže být důvodem pro rozvázání pracovního poměru,“ řekl Drábek.

Hospodářská komora se proto ještě bude snažit oslovit senátory, aby zákon změnili a odložili účinnost tohoto zákona alespoň pro podniky do 25 zaměstnanců.

„K takovému postupu nás donutilo to, že poslanci nevyslyšeli logické argumenty, proč tento návrh nepřijímat. Jde o zákonnou úpravu, která by podmínky pro podnikání drobných firem citelně zhoršila. Obavy podnikatelů z legislativní úpravy v oblasti nemocenské vyplynuly také z průzkumu HK ČR,“ uzavřel Drábek.

Pro OSVČ odklad neplatí
Živnostníků, umělců či dalších samostatně výdělečně činných osob se odklad netýká. Od 1. ledna 2007 klesne sazba těch, kteří si pojištění platí, ze současných 4,4 na 2,5 procenta. Nemocenské dávky jim ale budou vypláceny až od 15. dne nemoci.

Odklad změn v nemocenské má pomoct napjatému státnímu rozpočtu - když budou podniky platit do státní kasy pouze 1,4 procenta vyměřovacího základu, vláda přijde o příjmy do rozpočtu.

Bilance příjmů a výdajů nemocenského pojištění by se tímto odkladem měla ve srovnání s původně schválenou úpravou v roce 2007 zlepšit o 8,4 miliardy korun.

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz