Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna podpořila úlevu restauracím v podobě nižší DPH

  13:34aktualizováno  14:46
Poslanci podpořili v prvním čtení novelu, která přeřazuje vybrané služby z devatenácti do devítiprocentní sazby DPH. Jde o služby s vysokým podílem lidské práce, tedy například restaurace, kadeřnictví nebo opravny. Zákazníci by mohli díky novele zaplatit i méně.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Josef Chuchma, Kavárna

Návrh v prvním čtení prošel bez problémů, podle sněmovního zpravodaje Miroslava Svobody je ale pravděpodobné, že jej budou chtít poslanci před schválením ještě měnit. "Očekávám spoustu pozměňovacích návrhů, před volbami se bude chtít kdekdo ukázat v dobrém světle," konstatoval. Podle něj se daň sníží až na přelomu roku.

Pokud by se daň snížila tak, jak se nyní očekává, stát vybere na daních o 7,5 miliardy méně. "Z toho 6,5 miliardy by byly úlevy na restauračních zařízeních," upřesnil Svoboda.

Převedení některých služeb do nižší sazby daně podle něj nebude znamenat bezprostřední zlevnění, ale ušetřené peníze by neměly zůstat v kapsách podnikatelů. "Předpokládám, že se to promítne minimálně tím způsobem, že se nebudou ceny zvedat," řekl Svoboda.

Nyní se bude novelou zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Pokud začne platit, mělo by se tak stát až na začátku příštího roku.

Cílem je udržet zaměstnanost

Návrh předneslo ministerstvo financí ještě pod vedením Miroslava Kalouska. Cílem je udržet zaměstnanost ve všech těchto oborech. Novela vychází z dohody ministrů financí zemí EU. - čtěte EU se dohodla na snížené DPH

Kalousek při březnovém schválení novely vládou uvedl, že by se měla týkat všech oborů a ne pouze vybraných. Na druhou stranu však připustil, že by v případě některých služeb mohl zákon platit jen omezenou dobu. "Třeba zrovna kadeřníci. Teď po dobu krize jim snížení sazby DPH pomůže přežít, ale jinak vůbec nevěřím na výrazný dopad na zaměstnanost," uvedl.

Návrh počítá i s tím, že opravy a modernizace staveb pro bydlení budou natrvalo ve snížené sazbě. Dosud platná výjimka, která to umožňovala, měla skončit k poslednímu dni příštího roku.

Předloha navyšuje horní hranici osvobození dováženého zboží od daně. Osvobození se dosud vztahovalo na věci "nepatrné hodnoty" do částky 22 eur, tedy asi 600 korun. Nově se hranice posouvá vzhůru až na 150 eur, tedy asi 3 300 korun.

V EU má nyní 18 členských států u některých služeb výjimku na sníženou sazbu DPH pod stanovenou patnáctiprocentní - ta měla vypršet v roce 2010. Služby jako kadeřnictví, renovace soukromých obydlí nebo restaurace tak v blízké budoucnosti měly podražit. Podle nové dohody jednotlivé státy mohou uplatňovat nižší než patnáctiprocentní sazbu i po roce 2010.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku za čtyři miliardy

Ilustrační snímek.

Nizozemská pojišťovna Aegon prodá své společnosti v Česku a na Slovensku nizozemské skupině NN. Informovala o tom ve...

Fronty před úřadem. Stát začal přijímat žádosti o levné půjčky na bydlení

Stát půjčí mladým lidem na bydlení až 2 miliony korun s úrokem od 1 %

Mladé rodiny do 36 let mohou od středy žádat o státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového...

Počasí ničí úrodu, zdraží pečivo, mák i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Najdete na iDNES.cz