Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna přehlasovala Klause, šrotovné bude

  10:35aktualizováno  14:27
Poslanci schválili balík protikrizových opatření, jehož součástí je také šrotovné. Podařilo se to i přesto, že ODS nakonec odmítla hlasovat. Součástí zákona je i prodloužení podpory v nezaměstnanosti nebo snížení odvodů firem na sociální pojištění. Normu na začátku prázdnin vetoval Václav Klaus.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Takzvaný zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, který obsahuje šrotovné a jiné zákony na řešení dopadů krize, podpořilo 101 poslanců. Přesně tolik bylo zapotřebí k přehlasování prezidentského veta.

Pro zákon hlasovali všichni sociální demokraté kromě nepřítomného Jaromíra Chalupy. Ruku zvedli i všichni komunisté, lidovci Carbol, Svoboda a Šojdrová a nezařazení poslanci Zubová a Snítilý.

Příspěvek 30 tisíc na nákup nového vozu v hodnotě do půl milionu korun dostane dotyčný při likvidaci vozu staršího deseti let. O spuštění šrotovného ale nejprve musí rozhodnout vláda. Od té současné se to příliš nečeká.

"Nezbývá než doufat, že nikdy nebude ustavena vláda, která by šrotovné opravdu zavedla," řekl k tomu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Sněmovnu ovládly spory

Vyšší deficit

Šrotovné a další schválené zákony zvýší schodek rozpočtu o sedm miliard korun

Šrotovné bylo jablkem sváru celého zákona. ODS dlouhodobě opatření kritizuje, podle strany je nesystémové, krátkodobé a podporuje pouze autoprůmysl. Poslanec občanských demokratů Michal Doktor dnes v rozpravě zapochyboval i o tom, že šrotovného nemohou využít OSVČ a plátci DPH nebo osoby povinné k této dani.

Šrotovné spolu s ostatními přijatými zákony zvýší deficit státního rozpočtu o 7 miliard korun. "Pozitivní výsledky přineslo šrotovné pouze v Německu. Ve Francii se prodej automobilů udržel pouze na úrovni loňska. V Itálii došlo k poklesu o 10 procent," snažil se bývalý ministr práce Petr Nečas u řečnického pultu přesvědčit ostatní poslance, aby pro zákon nehlasovali.

Sněmovna

Přímý přenos ze Sněmovny sledujte zde

Šrotovné je sporné i proto, že český autoprůmysl většinu své produkce vyváží, například Škoda Auto exportuje až 90 procent vyrobených vozů. Situace těchto firem a případné propouštění tedy mnohem více závisí na poptávce ze zahraničí, kterou šrotovné v Česku nemůže stimulovat.

ČSSD si nicméně myslí, že opatření zabrání zhoršení kondice nejen automobilek, ale i dodavatelů na ně navázaných.

Spor o porušení dohody

ČSSD i ODS se nedávno vzájemně dohodly, že si podpoří své zákony. Výměnou za hlasy občanských demokratů pro šrotovné například ČSSD odhlasovala zrychlené odpisy firemního majetku.

ODS ale včera oznámila, že se zdrží hlasování, protože se zákonem nesouhlasí. To se sociální demokracii nelíbilo. "Je to vážné porušení dohody," řekl včera iDNES.cz Bohuslav Sobotka.

ODS ale rozhodnutí nehlasovat ospravedlňuje pádem vlády. "Pokud jedna strana dohody, v tomto případě strana Mirka Topolánka, přestane existovat, nemůže nikoliv vlastní vinou existovat ani dohoda sama," vzkázal opozici exministr financí Miroslav Kalousek.

Šrotovné mimo ČR

Velká Británie, Francie, Kypr, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko (platí jen v Haagu), Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Španělsko, USA

Dohodu před prázdninami uzavírali bývalí ministři Martin Říman, Petr Nečas a Miroslav Kalousek.

Václav Klaus šrotovné i ostatní zákony vetoval na začátku prázdnin. - více čtěte Klaus vetoval protikrizový zákon včetně šrotovného

ČSSD chce zvýšit podporu, ODS zlevnit práci

Kromě šrotovného obsahuje zákon i snížení odvodů na sociálním pojištění (má zlevnit práci a ušetři firmám 18 miliard korun na odvodech), lepší postavení zaměstnanců zkrachovalých podniků, prodloužení vyplácení podpory v nezaměstnanosti a vyšší na slevu na dítě.

Sleva na dítě se zvýší ze stávajících 10 680 korun na 11 604 korun. Týká se to těch, kteří podávají daňové přiznání a mají děti. Také se zvýšila hranice pro ty, kdo pobírají přídavky na děti. Ve všech věkových kategoriích se zvyšují o 50 korun.

Od 1. listopadu začne platit prodloužená podpora v nezaměstnanosti. Pro osoby do 50 let se vyplácení podpory prodlouží z pěti na šest měsíců, v prvních dvou měsících dostanou lidé 80 procent předchozího příjmu.

Další novinkou je, že lidé, kteří přijdou o práci a do důchodu jim budou zbývat maximálně tři roky, mohou pobírat podporu 55 procent předchozího příjmu až do nastoupení důchodu.

ČSSD slíbila, že občanským demokratům oplatí porušení vzájemné dohody tím, že zruší nižší odvody na sociální pojištění.

Jeho součástí je dále návrh na zrychlení odpisů firemního majetku. Tato novela už ale platí, protože parlament ji schválil v rámci jiného zákona, který předkládala ještě bývalá vláda Mirka Topolánka.

Počkáte si s nákupem auta na spuštění šrotovného?

celkem hlasů: 15909

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. září 2009. Anketa je uzavřena.

Koupi auta neplánuji 10686
Ne 4176
Ano 1047
Autoři: , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Končí další vysoký státní úředník, ředitelka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová v úterý prostřednictvím své mluvčí oznámila...

Chcete stavět dům nebo rekonstruovat? Čekání na úřady trvá měsíce

(ilustrační snímek)

Novela stavebního zákona měla vše zjednodušit, ale přináší také komplikace. Doplácejí na to lidé, kteří si stavějí dům....

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Najdete na iDNES.cz