Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna smetla zákon ČSSD, který měl zakázat anonymní akcie

  12:35aktualizováno  13:30
Poslanci zamítli návrh ČSSD, který by firmám zakázal držení listinných akcií na majitele. Tato forma akcií umožňuje skrývat vlastníky, což podle sociálních demokratů nahrává korupci. Pro návrh hlasovali jen komunisté a sociální demokraté. ODS argumentovala, že by odradil zahraniční investory.

Bohuslav Sobotka | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pokud by zákon prošel, valná většina firem, které mají listinné akcie na majitele, by je do dvou let musela změnit na takzvané akcie na jméno nebo zaknihované akcie na majitele, které nezakrývají vlastnickou strukturu.

Držitelé listinných akcií na majitele jsou anonymní a podle ČSSD tato forma akcií umožňuje praní špinavých peněz a korupci.

"Tyto akcie jsou velmi dobrým nástrojem k tomu, jak utajit vlastnictví a příjmy, se kterými se naši spoluobčané nechtějí chlubit. Nechceme další akce jako Opencard, kdy výběrová řízení vyhrají firmy, u nichž se neví, komu patří," uvedl jeden z předkladatelů zákona Bohuslav Sobotka.

True

Poslanci občanských demokratů se snažili úsilí levice zmařit. Argumentovali tím, že zákon odradí investory a je protiústavní. "Vytlačovat společnosti s akciemi na majitele není možné, protože tato forma jako řada dalších forem je chráněna Ústavou ČR," řekl poslanec ODS Michal Doktor. Podle něj má takto podaný návrh neměřitelná rizika a s nimi spojené náklady.

Poslanec Jaroslav Plachý zase varoval před odlivem investorů. "Závist je tak značná, že není divu, že někteří investoři nechtějí být známi. Pokud jim to neumožníme, půjdou jinam, okolní země jim to dovolí," řekl.

"Nezaklínejme se katastrofickými scénáři, že nebudou přicházet investoři. Budou," oponoval Jeroným Tejc (ČSSD). Podle socialistů je v některých okolních zemích, mj. v Německu, zřejmá snaha tyto akcie potlačovat.

Letos se nedopatřením při schválení zákona o veřejných zakázkách stalo, že se firmy s anonymními akciemi nesměly ucházet o státní zakázky. Poslanci sporné nařízení, které platilo od letošního září, rychle zrušili.

Listinné akcie na majitele má například ČEZ, ČSOB, Česká spořitelna, Telefónica O2, stavební firmy Strabag či Eurovia, IT firmy jako Microsoft, IBM a mnoho dalších. Ty s platností zákona, který měl zamezit korupci, ztratily možnost ucházet se o zakázky v tendrech. Některé z nich proto začaly akcie narychlo měnit.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Nemáte na byt? Kupte si alespoň podíl za pár tisíc, láká nová burza

Blíží se další zdražování rezidenčních nemovitostí

Abyste mohli investovat do nemovitostí, nepotřebujete miliony. O tom se drobné investory snaží přesvědčit nový projekt...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Najdete na iDNES.cz