Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna smetla zákon ČSSD, který měl zakázat anonymní akcie

  12:35aktualizováno  13:30
Poslanci zamítli návrh ČSSD, který by firmám zakázal držení listinných akcií na majitele. Tato forma akcií umožňuje skrývat vlastníky, což podle sociálních demokratů nahrává korupci. Pro návrh hlasovali jen komunisté a sociální demokraté. ODS argumentovala, že by odradil zahraniční investory.

Bohuslav Sobotka | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pokud by zákon prošel, valná většina firem, které mají listinné akcie na majitele, by je do dvou let musela změnit na takzvané akcie na jméno nebo zaknihované akcie na majitele, které nezakrývají vlastnickou strukturu.

Držitelé listinných akcií na majitele jsou anonymní a podle ČSSD tato forma akcií umožňuje praní špinavých peněz a korupci.

"Tyto akcie jsou velmi dobrým nástrojem k tomu, jak utajit vlastnictví a příjmy, se kterými se naši spoluobčané nechtějí chlubit. Nechceme další akce jako Opencard, kdy výběrová řízení vyhrají firmy, u nichž se neví, komu patří," uvedl jeden z předkladatelů zákona Bohuslav Sobotka.

True

Poslanci občanských demokratů se snažili úsilí levice zmařit. Argumentovali tím, že zákon odradí investory a je protiústavní. "Vytlačovat společnosti s akciemi na majitele není možné, protože tato forma jako řada dalších forem je chráněna Ústavou ČR," řekl poslanec ODS Michal Doktor. Podle něj má takto podaný návrh neměřitelná rizika a s nimi spojené náklady.

Poslanec Jaroslav Plachý zase varoval před odlivem investorů. "Závist je tak značná, že není divu, že někteří investoři nechtějí být známi. Pokud jim to neumožníme, půjdou jinam, okolní země jim to dovolí," řekl.

"Nezaklínejme se katastrofickými scénáři, že nebudou přicházet investoři. Budou," oponoval Jeroným Tejc (ČSSD). Podle socialistů je v některých okolních zemích, mj. v Německu, zřejmá snaha tyto akcie potlačovat.

Letos se nedopatřením při schválení zákona o veřejných zakázkách stalo, že se firmy s anonymními akciemi nesměly ucházet o státní zakázky. Poslanci sporné nařízení, které platilo od letošního září, rychle zrušili.

Listinné akcie na majitele má například ČEZ, ČSOB, Česká spořitelna, Telefónica O2, stavební firmy Strabag či Eurovia, IT firmy jako Microsoft, IBM a mnoho dalších. Ty s platností zákona, který měl zamezit korupci, ztratily možnost ucházet se o zakázky v tendrech. Některé z nich proto začaly akcie narychlo měnit.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

Najdete na iDNES.cz