Poslanci odmítli zvýšit limit pro výdajové paušály při placení daní

  10:00aktualizováno  10:57
Spor o to, kdo všechno má mít možnost uplatňovat výdajové paušály, zaměstnal poslance. ODS navrhla, aby se limit pro uplatnění paušálů zvýšil z milionu korun ročních příjmů na dva miliony, ale nakonec jí chybělo sedm hlasů, aby návrh prosadila. Pro bylo 83 poslanců ze 178 přítomných.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura argumentoval, že zvýšení limitu přijmů pro uplatňováni výdajových paušálů na 2 miliony má podporu Hospodářské komory. | foto: iDNES.cz

„Takových lidí, kteří vydělávají sami na sebe, bychom si měli vážit. Bavíme se o lidech, kteří vydělávají sami na sebe,“ řekl před hlasováním poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Po hlasovaní, ve kterém změnu nepodpořili poslanci ANO, ČSSD a většina komunistů, vyjádřil své zklamání na Twitteru. „Přes levicovou vládní koalici neprošel návrh na vrácení limitu pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ. Ukazuje tím , že si neváží aktivních lidí, kteří se dokáží sami o sebe postarat a ve jménu necelých 0,1% příjmů jim hází klacky pod nohy a zvyšují byrokracii,“ napsal Munzar.

12.září 2018 v 11:08, příspěvek archivován: 12.září 2018 v 11:14

Přes levicovou vládní koalici dnes neprošel návrh na vrácení limitu pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ. Ukazuje tím, že si neváží aktivních lidí, kteří se dokáží sami o sebe postarat a ve jménu necelých 0,1% příjmů SR jim hází klacky pod nohy a zvyšují byrokracii.

Poslanci ODS argumentovali, že zvýšení limitu pro paušály by pro drobné podnikatele znamenalo sníží byrokracie. Výdajové paušály totiž slouží při výpočtu základu daně. Místo toho, aby lidé dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.

„Z našeho pohledu jsou výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné nejjednodušší,“ řekl Munzar. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura citoval stanovisko Hospodářské komory, která navýšení limitu pro možnost uplatnění výdajových paušálů podporuje.

ODS odhadla dopad na státní rozpočet kolem 1,2 miliardy korun. „Státní rozpočet to téměř nepocítí a desítky tisíc lidí budou mít snazší život,“ řekl Munzar.

Milionovým stropem jsme nikoho nezatížili, řekla Schillerová

Proti návrhu vystoupila ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová. Argumentovala, že současné sazby paušálů 80, 60, 40 a 30 procent podle druhu příjmů jsou jedny z nejvyšších. „Nejvyšší ve střední Evropě,“ řekla ministryně. Hájila to, že loni parlament snížil hranici pro možnost uplatňovat paušály jen pro roční příjmy do jednoho milionu.

„Milionovým stropem jsme nikoho nezatížili, protože tam vzniká povinnost platit DPH,“ uvedla Schillerová. „Výdajové paušály představují daňovou výhodu, to je nesporné,“ řekla také ministryně financí s tím, že se ale vrátila podnikatelům uplatňujícím paušály možnost slevy na dani na manželku a děti.

„Většina podnikatelů by byla ráda, kdybychom neměnili vůbec nic,“ uvedl poté v rozpravě poslanec za hnutí ANO Jiří Bláha.

Naopak poslanci několika dalších opozičních stran dali najevo, že se jim to, s čím přišla ODS, líbí. „My ten návrh podporujeme. Souhlasíme, že vede ke snížení byrokracie,“ hodnotil návrhposlanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

„Výdajové paušály chápeme jako dohodu mezi státem a podnikatelem,“ řekl také šéf poslanců STAN Jan Farský. „Každá překážka, která je odstraněna živnostníkovi z cesty, je pro stát výhodná,“ podpořil změnu také šéf poslanců TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek.

Nakonec ale rozhodlo to, že ve Sněmovně mají většinu ANO, ČSSD a KSČM. Jen dva komunisté Jiří Dolejš a Vladimír Koníček se přidali k šesti opoozičním stranám, ale to bylo málo na to, aby zákon prošel.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Berní úřad vrátil firmám 41 milionů za chyby v zajišťovacích příkazech

Každý podnikatel dostane na požádání přihlašovací údaje do systému elektronické...

Finanční správa musela v devíti případech vracet peníze firmám, které poškodila zajišťovacími příkazy. Peníze totiž dle...

Facebook znovu postihl výpadek, přihlásit se nemohly tisíce lidí

Ilustrační snímek

Tisíce uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram včetně těch z České republiky dnes ohlásily potíže s...

Viceguvernéry bankovní rady ČNB budou Mora a Nidetzký

Česká národní banka

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími...

Najdete na iDNES.cz