Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci odmítli zvýšit limit pro výdajové paušály při placení daní

  10:00aktualizováno  10:57
Spor o to, kdo všechno má mít možnost uplatňovat výdajové paušály, zaměstnal poslance. ODS navrhla, aby se limit pro uplatnění paušálů zvýšil z milionu korun ročních příjmů na dva miliony, ale nakonec jí chybělo sedm hlasů, aby návrh prosadila. Pro bylo 83 poslanců ze 178 přítomných.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura argumentoval, že zvýšení limitu přijmů pro uplatňováni výdajových paušálů na 2 miliony má podporu Hospodářské komory. | foto: iDNES.cz

„Takových lidí, kteří vydělávají sami na sebe, bychom si měli vážit. Bavíme se o lidech, kteří vydělávají sami na sebe,“ řekl před hlasováním poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Po hlasovaní, ve kterém změnu nepodpořili poslanci ANO, ČSSD a většina komunistů, vyjádřil své zklamání na Twitteru. „Přes levicovou vládní koalici neprošel návrh na vrácení limitu pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ. Ukazuje tím , že si neváží aktivních lidí, kteří se dokáží sami o sebe postarat a ve jménu necelých 0,1% příjmů jim hází klacky pod nohy a zvyšují byrokracii,“ napsal Munzar.

12.září 2018 v 11:08, příspěvek archivován: 12.září 2018 v 11:14

Přes levicovou vládní koalici dnes neprošel návrh na vrácení limitu pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ. Ukazuje tím, že si neváží aktivních lidí, kteří se dokáží sami o sebe postarat a ve jménu necelých 0,1% příjmů SR jim hází klacky pod nohy a zvyšují byrokracii.

Poslanci ODS argumentovali, že zvýšení limitu pro paušály by pro drobné podnikatele znamenalo sníží byrokracie. Výdajové paušály totiž slouží při výpočtu základu daně. Místo toho, aby lidé dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatní je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání.

„Z našeho pohledu jsou výdajové paušály pro osoby samostatně výdělečně činné nejjednodušší,“ řekl Munzar. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura citoval stanovisko Hospodářské komory, která navýšení limitu pro možnost uplatnění výdajových paušálů podporuje.

ODS odhadla dopad na státní rozpočet kolem 1,2 miliardy korun. „Státní rozpočet to téměř nepocítí a desítky tisíc lidí budou mít snazší život,“ řekl Munzar.

Milionovým stropem jsme nikoho nezatížili, řekla Schillerová

Proti návrhu vystoupila ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová. Argumentovala, že současné sazby paušálů 80, 60, 40 a 30 procent podle druhu příjmů jsou jedny z nejvyšších. „Nejvyšší ve střední Evropě,“ řekla ministryně. Hájila to, že loni parlament snížil hranici pro možnost uplatňovat paušály jen pro roční příjmy do jednoho milionu.

„Milionovým stropem jsme nikoho nezatížili, protože tam vzniká povinnost platit DPH,“ uvedla Schillerová. „Výdajové paušály představují daňovou výhodu, to je nesporné,“ řekla také ministryně financí s tím, že se ale vrátila podnikatelům uplatňujícím paušály možnost slevy na dani na manželku a děti.

„Většina podnikatelů by byla ráda, kdybychom neměnili vůbec nic,“ uvedl poté v rozpravě poslanec za hnutí ANO Jiří Bláha.

Naopak poslanci několika dalších opozičních stran dali najevo, že se jim to, s čím přišla ODS, líbí. „My ten návrh podporujeme. Souhlasíme, že vede ke snížení byrokracie,“ hodnotil návrhposlanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

„Výdajové paušály chápeme jako dohodu mezi státem a podnikatelem,“ řekl také šéf poslanců STAN Jan Farský. „Každá překážka, která je odstraněna živnostníkovi z cesty, je pro stát výhodná,“ podpořil změnu také šéf poslanců TOP 09, exministr financí Miroslav Kalousek.

Nakonec ale rozhodlo to, že ve Sněmovně mají většinu ANO, ČSSD a KSČM. Jen dva komunisté Jiří Dolejš a Vladimír Koníček se přidali k šesti opoozičním stranám, ale to bylo málo na to, aby zákon prošel.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Najdete na iDNES.cz