Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


DPH na pleny koalice sníží jen stěží. Musela by přesvědčit celou EU

  3:05aktualizováno  3:05
Záměr vznikající vládní koalice snížit DPH na dětské pleny patří do říše snů. Evropská směrnice o DPH na ně totiž neumožňuje uplatnit sníženou sazbu daně. Členské státy EU mohou mít dnes až dvě snížené sazby. Co do nich umístí, je však předem dané. Přidání plen by musely schválit všechny členské státy.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

"Směrnice o DPH umožňuje uplatňovat sníženou sazbu daně jen na zboží a služby ve vymezeném seznamu. Dětské pleny na něm nejsou," odpovídá na dotaz MF DNES Denise Clarembauxová z tiskového oddělení evropského komisaře pro daně.

"Česká republika by proto nemohla začít uplatňovat sníženou sazbu na pleny, aniž by změnila seznam," dodává z Bruselu. Jinak jde o porušení směrnice, které Komise stíhá sankčním řízením.

Kvůli jednotnému evropskému trhu, jenž Česku jinak obchodně svědčí, se země zavázala směrnici z roku 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty plně dodržovat.

Členské státy EU mohou mít dnes až dvě snížené sazby. Co do nich umístí, je předem dané. "Případná úprava by vyžadovala změnu evropské směrnice. Naposledy se tak stalo v roce 2009. Změnu musí navrhnout Evropská komise a následně schválit členské státy," vysvětluje mluvčí Stálého zastoupení Česka při EU v Bruselu Michal Bucháček. U daní přitom platí podmínka jednomyslnosti, tedy podpory všech 28 členských zemí.

Těžké vyjednávání

Tento boj proti evropské směrnici navíc už jednou Česko prohrálo. Protože stále drželo daň nízko, po roce 2006 zahájila Komise proti Česku řízení o porušení smlouvy.

Příloha Byznys speciál o daňových změnách Čtěte v pondělí, 15. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Více států usilovalo o přeřazení dětských plen do snížené sazby, jako jsou například hygienické potřeby, ale k tomu nedošlo a od roku 2013 se DPH na pleny zvýšila," uvádí Petr Frisch, daňový poradce Pro Factum Consulting. Už jen proto by podle něj bylo velmi těžké seznam opět otevřít a pleny přidat.

"Česká republika nemůže jednat samostatně, na to absolutně nemáme sílu. Potřebovali bychom spojence mezi zeměmi jako Francie či Německo," dodává.
Martin Jareš, bývalý šéf daňového odboru na ministerstvu financí, který nyní pracuje v OECD, vzpomíná, jak je vyjednání výjimky těžké. "Byl jsem u toho, když se v roce 2009 dojednávala snížená sazba na pracovně náročné služby. Je to skoro nemožné a tehdy se to povedlo jenom proto, že se dohodli premiéři," popisuje.

Nejvíce to blokuje Německo. "Má argument, že jakmile se něco dá do snížené sazby, lobbisté zařídí, aby to tam bylo přeřazeno i v Německu, což si z rozpočtových důvodů nemohou dovolit," říká Jareš. "Komise se chystá příští rok dotyčný seznam zanalyzovat a to by mohlo předznamenat jeho úpravu," upozorňuje mluvčí Bucháček ze Stálého zastoupení. I kdyby se na změně všichni shodli, nebude to rychlý proces.

Autoři: ,Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Posed za tři sta tisíc? Nehospodárné, kritizuje kontrolní úřad dotace

Ilustrační snímek

Dotace na podporu lesnictví v letech 2011 až 2016 byly nehospodárné, jejich pravidla nenutila příjemce dosáhnout...

Škodovka prosperuje doma i ve světě, loni dodala 1,2 milionu vozů

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách

Škoda Auto loni dodala svým zákazníkům rekordních 1 200 500 aut, což je o 6,6 procenta více než v roce 2016. Milion...

Na nové bydlení Češi nemají, stále častěji proto opravují to staré

Ilustrační snímek

Podnikání v oblasti rekonstrukcí zažívá boom. Nové byty jsou drahé a je jich málo, lidé se proto čím dál tím častěji...

Najdete na iDNES.cz