Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DPH na pleny koalice sníží jen stěží. Musela by přesvědčit celou EU

  3:05aktualizováno  3:05
Záměr vznikající vládní koalice snížit DPH na dětské pleny patří do říše snů. Evropská směrnice o DPH na ně totiž neumožňuje uplatnit sníženou sazbu daně. Členské státy EU mohou mít dnes až dvě snížené sazby. Co do nich umístí, je však předem dané. Přidání plen by musely schválit všechny členské státy.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

"Směrnice o DPH umožňuje uplatňovat sníženou sazbu daně jen na zboží a služby ve vymezeném seznamu. Dětské pleny na něm nejsou," odpovídá na dotaz MF DNES Denise Clarembauxová z tiskového oddělení evropského komisaře pro daně.

"Česká republika by proto nemohla začít uplatňovat sníženou sazbu na pleny, aniž by změnila seznam," dodává z Bruselu. Jinak jde o porušení směrnice, které Komise stíhá sankčním řízením.

Kvůli jednotnému evropskému trhu, jenž Česku jinak obchodně svědčí, se země zavázala směrnici z roku 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty plně dodržovat.

Členské státy EU mohou mít dnes až dvě snížené sazby. Co do nich umístí, je předem dané. "Případná úprava by vyžadovala změnu evropské směrnice. Naposledy se tak stalo v roce 2009. Změnu musí navrhnout Evropská komise a následně schválit členské státy," vysvětluje mluvčí Stálého zastoupení Česka při EU v Bruselu Michal Bucháček. U daní přitom platí podmínka jednomyslnosti, tedy podpory všech 28 členských zemí.

Těžké vyjednávání

Tento boj proti evropské směrnici navíc už jednou Česko prohrálo. Protože stále drželo daň nízko, po roce 2006 zahájila Komise proti Česku řízení o porušení smlouvy.

Příloha Byznys speciál o daňových změnách Čtěte v pondělí, 15. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Více států usilovalo o přeřazení dětských plen do snížené sazby, jako jsou například hygienické potřeby, ale k tomu nedošlo a od roku 2013 se DPH na pleny zvýšila," uvádí Petr Frisch, daňový poradce Pro Factum Consulting. Už jen proto by podle něj bylo velmi těžké seznam opět otevřít a pleny přidat.

"Česká republika nemůže jednat samostatně, na to absolutně nemáme sílu. Potřebovali bychom spojence mezi zeměmi jako Francie či Německo," dodává.
Martin Jareš, bývalý šéf daňového odboru na ministerstvu financí, který nyní pracuje v OECD, vzpomíná, jak je vyjednání výjimky těžké. "Byl jsem u toho, když se v roce 2009 dojednávala snížená sazba na pracovně náročné služby. Je to skoro nemožné a tehdy se to povedlo jenom proto, že se dohodli premiéři," popisuje.

Nejvíce to blokuje Německo. "Má argument, že jakmile se něco dá do snížené sazby, lobbisté zařídí, aby to tam bylo přeřazeno i v Německu, což si z rozpočtových důvodů nemohou dovolit," říká Jareš. "Komise se chystá příští rok dotyčný seznam zanalyzovat a to by mohlo předznamenat jeho úpravu," upozorňuje mluvčí Bucháček ze Stálého zastoupení. I kdyby se na změně všichni shodli, nebude to rychlý proces.

Autoři: ,


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Číňané na ústupu, CEFC se zbavila podílu v cestovce Canaria Travel

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel, který loni v říjnu...

Čínské balíky se budou do Evropy rozvážet ze skladu u Prahy

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huajie v Pavlově u Prahy buduje celoevropskou logistickou základnu pro internetové obchody z Číny....

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Najdete na iDNES.cz