Sobotka balancuje, aby uspokojil spojence

  • 9
Letní vedra jsou pryč, ale vládní politici se teprve nyní, po návratu z dovolené, pořádně zapotí. Stávkující odbory a vzpurní poslanci stupňují tlak na premiéra Špidlu, aby omezil škrty v rozpočtu, přidal na platy a zvedl daně. Z druhé strany se ozývají podnikatelé a koaliční spojenci.

Ačkoli rozpočtová reforma se před prázdninami jevila jako hotový balík změn, nyní se kupí řada novinek.

Hojdar a odboráři v. podnikatelé
V pátek vstoupil znovu na scénu sociální demokrat Josef Hojdar a přinesl ministru financí Sobotkovi své požadavky, které vymění za svůj hlas pro rozpočet a reformu.

Vedle mírnější úpravy nemocenské a důchodů chce také větší zdanění bohatších lidí s příjmem kolem 50 tisíc měsíčně a výš.

"Vlastní návrh jsem ale ministrovi nenesl, budu podporovat návrh odborů, který je víceméně totožný," uvedl Hojdar.

Odboráře přijme v pondělí premiér Špidla. Řeč bude i o platech, kvůli kterým budou ten den stávkovat školy, berní úřady a místa vyplácející důchody.

Pod hrozbou dalších stávek chtějí odbory získat něco z 11 miliard, které našel Sobotka tento týden jako rezervu pro rozpočet na příští rok. Když najdou mezi ministry další spojence vedle Zdeňka Škromacha či Petry Buzkové, mohli by už ve středu vybojovat zpět třináctý plat.

Jenže proti dalšímu rozdávání peněz se staví koaliční spojenci, kteří volají po snížení dluhu. Proti odborům a jejich snaze zastavit zpřísnění nemocenské či zvyšovat daně z příjmu se začínají ozývat podnikatelé.

"Je to zásah proti střední a vyšší střední vrstvě, proti zaměstnanecké elitě, jako jsou konstruktéři či odborníci z výpočetní techniky. Když se jim zvýší zdanění, tak nám začnou za prací odcházet za hranice," uvedl za Svaz průmyslu šéf plzeňské Škody Martin Roman.

Pomůže dohled z EU?
Ministr Sobotka v pátek zopakoval, že hlavním úkolem vlády je nyní prosadit rozpočet a začít snižovat jeho schodek. To má jednak pomoci ekonomice, jednak vyhovět pravidlům Evropské unie.

Tam si země v obavách o stabilitu eura dohodly stropy pro zadlužování, které Česko vysoce překračuje. Státy jako Německo či Francie mají nyní obdobné potíže jako Sobotka a usilují o možnost stropy zvednout.

Proti tomu se tento týden ozvali šéfové středoevropských centrálních bank, jimž mohou rostoucí státní dluhy komplikovat dozor nad nízkou inflací a stabilní měnou. Proto vidí v režimu EU a tamním Paktu stability spojence.

"Z politického hlediska by změna paktu byla v současné době velmi nevhodná. Byla by nutně interpretována tak, že když mají problém velcí, pravidla se pro ně upraví," uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.