Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka chce snížit daně chudým

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr financí Bohuslav Sobotka odtajnil další část svého daňového plánu, kterým se chce prosadit do čela ČSSD a získat tak straně ztracené voliče. Součástí změn od ledna 2006 má být podle Sobotky snížení daní pro lidi s podprůměrnými příjmy.

Tím je chce motivovat, aby nežili jenom ze sociálních dávek.

"Pro nás je důležité, aby došlo ke snížení daní pro nízko- a středně příjmové skupiny, kterým by se tak vyplatilo pracovat," řekl Sobotka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Cílem je, aby se výrazně zvýšil rozdíl v příjmech těchto rodin, pokud se aspoň jeden rozhodne pracovat," dodal.

Toho chce ministr financí dosáhnout rozšířením daňových pásem a odečitatelných položek tak, že lidé by odváděli vyšší daně až v případě vyšších výdělků.

Kromě toho chce Sobotka usnadnit život i podnikatelům - fyzickým osobám. "Máme v tuto chvíli připravený návrh, který by měl zjednodušit daň z příjmů zejména pro podnikatele. Také uvažujeme o tom, že bychom snížili daňové zatížení ekonomicky aktivních," řekl Sobotka.

U podniků s dalším snížením daní ministr financí nepočítá. Podle něj není zjednodušení a další snížení daní žádný problém, protože se vládě daří snižovat schodek rozpočtu rychleji, než očekávala. "Žádný výpadek daní nečekám," říká Sobotka.

Sobotku hned za jeho plán daňových změn pokáral stínový ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý - za to, že návrhy okoukal. "Pozdě napravený hříšník je lepší než nenapravený. Úlevy ovšem budou jen pro někoho a my stále navrhujeme 15 procent pro všechny," říká Tlustý.

Podle něho by bylo lepší nahradit odpočty na hypotéky a penzijní fondy přímými podporami, jako je to u stavebního spoření.

Sobotka nechtěl uvést, zda plánuje zrušit některé položky, které si lidé mohou odečíst od základu daně. "Já se nebudu účastnit debaty o rušení či zavádění odečitatelných položek. My v tuto chvíli připravujeme komplexní návrh, který dáme na stůl," řekl.

Rovnou daň přitom Sobotka odmítá s tím, že se tím uleví jen bohatým lidem a chudým se zdraží potraviny. Při sjednocení daně by se DPH zvedlo na patnáct procent.

Ekonomičtí experti a zástupci podnikatelů by snížení a zjednodušení daně z příjmu uvítali. Vládě však nevěří a očekávají od ní spíše kosmetické změny, které lidem, podnikatelům nebo firmám příliš nepomohou. K zatím mlhavému plánu změn v dani z příjmu je skeptická především opoziční ODS.

Ministr financí Bohuslav Sobotka ve chvilce zamyšlení před zasedáním vlády. (25. srpna 2004)

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz