Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sobotka hájil prodej podílu v OKD. Tunel větší než Blanka, vyslechl si

  10:29aktualizováno  13:06
Jednačtyřicet poslanců žádá o vznik parlamentní vyšetřovací komise k privatizaci menšinového podílu státu v těžební společnosti OKD v době, kdy byl současný premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ministrem financí. „Cena, za kterou vláda podíl prodala, byla vyšší, než stanovily znalecké posudky,“ řekl poslancům premiér.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: NWR

Na čtvrtek poslanci zařadili na program jednání mimořádně bod „Informace vlády o postupu ve věci nevýhodné privatizace OKD“. Sněmovna řešila, že stát prodal před lety menšinový podíl v těžební společnosti za 4,1 miliardy korun, přičemž jen desítky tisíc bytů horníků v Karviné, Havířově, Ostravě a v dalších místech měly vyšší hodnotu.

Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch řekl, že kdyby měl premiér Bohuslav Sobotka kus cti v těle, ještě dnes by rezignoval. „Je pod tím podepsán, nese za to odpovědnost,“ řekl Černoch. „Všude jinde by za to padaly hlavy,“ dodal. Pod žádost na svolání parlamentní vyšetřovací komise se podepsalo celkem 41 poslanců Úsvitu, KSČM a hnutí ANO.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD řekl, že pro zřízení parlamentní vyšetřovací komise není žádný důvod. Poslanec Josef Hájek z ANO si před poslanci posteskl, že hornictví na Ostravsku přežilo raný kapitalismus, Hitlera i socialismus, ale novou dobu už ne.

Stát přišel o většinu v OKD už před naší vládou, hájil se premiér

„Připravil jsem si pro vás informaci, která je souhrnná a plastická,“ zahájil před tím svou sedmdesátiminutovou obhajobu před poslanci premiér Bohuslav Sobotka. „Již v roce 1996 se stát rozhodnutím ministra Jiřího Skalického zbavil většinového podílu v OKD,“ řekl předseda vlády.

Odstupné horníkům z OKD by mohla zaplatit vláda. Jde o desetinásobek platu

Ještě před tím stát privatizoval 40 procent společnosti kuponovou privatizací a další podíly převedl na města, přičemž si nechal jen asi 52 procent, a měl tak těsnou většinu. Právě v roce 1996 Skalický souhlasil se snížením základního jmění společnosti o 3,5 miliardy korun, čímž se podíl Fondu národního majetku snížil na 45,8 procenta. „Právně to nabylo účinnosti v dubnu 1997. Stát se zbavil většiny, aniž by za to získal jakoukoli protihodnotu,“ zdůraznil Sobotka.

Samotné rozhodnutí vlády Stanislava Grosse z 15. září 2004 prodat 45,88 % akcií OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun, kvůli němuž byl mimořádný bod Sněmovny svolán, hájil tím, že existovaly dva znalecké posudky na nižší cenu - 2 miliardy a 1,5 miliardy korun.

Své vystoupeni před poslanci premiér pojal zeširoka a ve vyhrazeném čase, tedy do polední pauzy, se poslanci nedostali k tomu, aby přijali jakékoli usnesení a jednání o OKD přerušili. „Budeme trvat na tom, aby se věc dořešila. Jsme případně připraveni iniciovat i mimořádnou schůzi Sněmovny,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Vystoupení premiéra podle něj nebylo dostatečné.

Existoval odhad ceny podílu státu 52 miliard, řekl Černoch

Sobotkova slova ani Černocha nepřesvědčila. „Skončila pohádka,“ zhodnotil stručně premiérovu řeč. Prodej OKD je podle něj tunel, proti kterému je pražský tunel Blanka pouhou skulinkou. Řekl, že z firmy bylo v minulých letech vysáto 100 až 120 miliard korun.

Odmítl premiérovu obhajobu prodeje podílu státu za 4,1 miliardy korun „Existuje posudek Ernst&Young s odhadní cenou 52 miliard korun. Jen dvanáct set bytů v Kladně společnost Zdeňka Bakaly prodala za 4,2 miliardy, což je skoro stejně velká částka, jaká byla zaplacena za celý menšinový podíl ve společnosti,“ zdůraznil Černoch. Šéf poslanců Úsvitu výzvu k rezignaci premiéra zdůvodnil tím, že postup české vlády u Evropské komise hájila jak za stát, tak za OKD firma právníka Radka Pokorného, osobního Sobotkova přítele a také spolužáka na gymnáziu v Bučovicích.

Znalce Rudolfa Douchu a dva bývalé státní úředníky policisté přitom již v roce 2004 obvinili z toho, že napomohli prodeji státních akcií OKD soukromému vlastníkovi výrazně pod cenou. Podle vyšetřovatelů kvůli nevýhodnému obchodu přišel stát nejméně o 5,7 miliard korun (více čtěte zde).

Sobotka v květnu prohlásil, že prioritou vlády je pomoc zaměstnancům OKD:
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Rodí se úplně nová pojišťovna. Partners nabídnou rizikové pojistky

Logo.

V Česku vznikne na začátku příštího roku nová pojišťovna. Stojí za ní finanční skupina Partners, která se nyní zabývá...

Na nové bydlení Češi nemají, stále častěji proto opravují to staré

Ilustrační snímek

Podnikání v oblasti rekonstrukcí zažívá boom. Nové byty jsou drahé a je jich málo, lidé se proto čím dál tím častěji...

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Najdete na iDNES.cz