Sobotka jede kvůli IPB do Tokia

  • 6
Ministr financí Sobotka se chystá na cestu do Tokia, aby osobně dokončil sérii jednání o případném smíru s japonskou investiční bankou Nomura, bývalým vlastníkem Investiční a Poštovní banky (IPB). Nomura a český stát se vzájemně žalují o náhradu škod způsobených pádem IPB v červnu 2000.

Nomura chce desítky a český stát naopak stovky miliard korun a vzájemně se viní, že jedna strana poškodila druhou. Od léta se znesvářené strany snaží o dohodu a vyjednávají podmínky.

"Pan ministr by měl mít v říjnu na stole verzi možné vzájemné dohody a jel by ji projednat přímo s vedením Nomury v Tokiu," říká hlavní vyjednavač za ČR, náměstek ministra financí Ladislav Zelinka.

Dříve než se do hry vloží ministr, znesvářené strany se ještě nejméně jednou sejdou. Nejbližší schůzka má být v Praze v druhé polovině září. Obě strany vehementně popírají, že by se už v předchozích kolech licitovalo o odškodném, které by smír doprovázelo. Ani to, kdo by jej vlastně platil.

"Jednání zatím nejsou o číslech. Hledá se přijatelný kompromis, ale až vláda bude muset rozhodnout, zda je pro stát výhodnější dohoda, nebo dovést spor do konce," říká náměstek.

"O výši odškodného ještě nebyla řeč," potvrdil v pondělí mediální zástupce Nomury v Česku Jiří Hrabovský. Podle Zelinky se zatím stále vytváří seznam žalob, které by na základě dohody mohly být staženy. Nejde totiž jen o mnohamiliardové arbitráže vedené se státem.

ČSOB zatím mimo hru
S Nomurou se soudí i ČSOB, která IPB převzala krátce po uvalení nucené správy. "Dosud jsme stranou jakýchkoliv rozhovorů, a protože vedeme soudní spor, nemohu nic komentovat," řekl mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Nomura žaluje český stát o 40 miliard korun. Argumentuje hlavně tím, že na rozdíl od ostatních velkých bank nedostala IPB státní pomoc, a to banku, do které investovala, poškodilo. Český stát kontroval a zažaloval Nomuru o 260 miliard. Až tolik si má vyžádat záchrana IPB.

Minulé úterý se odehrála už šestá schůzka Zelinky se špičkami londýnské centrály Nomury pro Evropu. Závěrečné rozhodnutí však nepadne v Londýně, nýbrž v Tokiu.

Vzápětí se objevily v tisku informace, že stát v rámci dohody nabídl Nomuře 20 miliard korun. To okamžitě popřel ministr Sobotka i premiér Špidla.

"V žádném případě není žádná částka dvaceti miliard korun a nemá cenu o této částce debatovat, protože je to zcela mimo realitu," řekl Sobotka v televizní debatě na Nově.