Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka ruší odměny, které už jsou rozebrány

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr financí řeší problém s odměnami pro zástupce státu v elektrárenském ČEZ. Ten se plně odkryl až poté, kdy firma musela zveřejnit odměny manažerů. ČEZ loni umožnil vydělat nejméně 200 milionů korun lidem v dozorčí radě. Poté přiznal, že jde přitom o její současné, ale i bývalé členy.

Orgán je vždy z více než poloviny zaplněn státními úředníky, poslanci či jinými zástupci státu. Těm zákon zakazuje odměny za "hlídání státních firem" brát.

GRAFIKA: KOLIK
BEROU MANAŽEŘI

Akciový motivační program, který umožňuje tak vysoké výdělky, spustil ČEZ v roce 2001. Letos se díky přísnějšímu dohledu Komise pro cenné papíry ukázalo, že na něm vydělávají i bývalý náměstek ministra průmyslu Václav Srba a lidovecký exposlanec Pavel Šafařík.

Nyní je jasné, že zdaleka nejsou sami. Mnoho členů dozorčí rady akciový program využilo ještě před květnem 2004, kdy si Komise pro cenné papíry na manažerské obchody s akciemi posvítila.

Údaje samotné firmy říkají, že akcie loni zobchodovalo nejméně patnáct členů dozorčí rady. V úterý potvrdil poslanec ODS Oldřich Vojíř, že akcie nakoupil loni, tedy dva roky poté, co opustil dozorčí radu.

PŘEČTĚTE SI:

Jde o platy? Zákon je hotový za hodiny
Šéfové ukazují platy, politici staví clonu
Platy šéfů: čím vyšší, tím větší tajnosti
Hlídači ČEZ potichu vybrali stamiliony

"Ti lidé měli staré smlouvy, které se dávaly do roku 2003. Byla tam možnost čerpat program i dlouho po odchodu, prakticky po celé jejich funkční období, i kdyby bylo přerušeno. Je to velmi sporné, ale zpětně jsme to zrušit nemohli. V současnosti je to už transparentnější. Jakmile ti dnešní odejdou, právo jim zanikne," vysvětluje generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Srba, Šafařík i Vojíř shodně tvrdí, že neudělali nic, co by jim zákon zakazoval. Vojíř totiž podepsal smlouvu s právem na zisk akcií ještě v době, kdy poslance nesvazoval zákon o střetu zájmů. "Každý se na to může dívat jinak, ale ta zodpovědnost byla obrovská. Já se v té oblasti orientuji, konzultoval jsem strategické plány ČEZ. Trávil jsem tam dva až tři dny v týdnu. Je z něj dynamická firma a vedení na tom má zásluhu," obhajuje se Vojíř.

Srba se Šafaříkem zase přišli s právními posudky, které tvrdí, že akcie nejsou odměna. "Jsou to dvě rozdílné věci, odměny jsem nikdy v ČEZ neměl," říká Srba, který zatím na akciích vydělal 24 milionů.

Ministr financí si přesto myslí, že zástupcům sátu má být v první řadě jasno, co zákaz pobírání odměn znamená. "S tím výkladem já nesouhlasím. Jsou do dozorčí rady delegovaní státem. Já navrhuji program pro dozorčí radu počínaje příští valnou hromadou zrušit," zopakoval v úterý Bohuslav Sobotka.

Chování politiků a státních úředníků se nelíbí ani šéfovi KDU, který prosadil do vedení ČEZ Pavla Šafaříka. "Udělal jsem si názor, že pan Šafařík neporušil zákon a nemám vůbec žádnou radost, že se k něčemu takovému odhodlal. Určitě to není nic, na co by měl být extrémně pyšný," řekl v úterý Miroslav Kalousek.

Proti tak štědrému odměňování lidí v dozorčí radě je i řada drobných akcionářů ČEZ. V červnu se téma otevře na valné hromadě, kde stát navrhne ji nechat jen manažerům firmy. "Myslím, že se to zruší, říká šéf FNM Jan Juchelka, který sám v dozorčí radě sedí, ale uvádí, že sám program nevyužil.

Na ty, kteří už akcie získali či dokonce už prodali, to však účinek mít nebude.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Najdete na iDNES.cz