Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka se usmířil s bankéři

  1:00aktualizováno  1:00
Po měsících tahanic a vzájemných výhrůžek boj mezi ministrem financí Bohuslavem Sobotkou a bankéři o poplatky končí smírem. Ustoupil Sobotka i bankéři, vydělat na tom může zákazník.

Ministr financí Bohuslav Sobotka. | foto: Dan MaternaMF DNES

Česká bankovní asociace v pátek schválila kodex chování mezi bankami a jejich klienty, jenž od ní Sobotka žádal. Proti dnešnímu stavu přináší kodex řadu novinek.

Banky musí svůj ceník na papíře přiložit klientovi již k podepisované smlouvě při otevírání účtu.

Už při zřizování bude mít klient také právo, aby mu banka řekla, jakým způsobem je možné účet zase zrušit a co k tomu bude banka požadovat.

A jakmile banky budou chtít nějaké podmínky svých služeb měnit, musí to klientovi říci nejméně třicet dní předtím, než začnou platit.

Banky se s ministerstvem naopak nedohodly na kritizovaných poplatcích za rušení účtu a vracení poplatků za neuznané reklamace.

Sobotka je se schváleným kodexem spokojený. "Pokládám to za krok dobrým směrem. Mohl ale přijít dříve," uvedl.

Náměstek ředitele bankovní asociace Pavel Štěpánek si od kodexu slibuje větší informovanost, ale i sebevědomí klientů. "Když klient uvidí takhle všechno sepsané, určitě to bude mít větší dopad na jeho požadavky vůči bance," uvedl.

Schválený dokument není povinný, ale žádná banka si pravděpodobně nedovolí stát mimo nová pravidla hry.

"Pokud banka ke standardu přistoupí, musí jeho znění zpřístupnit svým klientům," uvedl člen prezidia asociace Jiří Kunert.

Přijetí kodexu předcházelo dlouhé napětí mezi bankami a ministerstvem financí. Ministr Sobotka dokonce hrozil, že přiměje banky k poslušnosti k některým svým návrhům zákonem.

Do sporů se zapojilo i Sdružení obrany spotřebitelů. To před měsícem oznámilo, že zažaluje ČSOB kvůli dříve účtovaným poplatkům za rušení účtů. Od nich už banky většinou ustoupily.

Bankéři se již smířili s tím, že jejich služby budou i napříště pod drobnohledem státních úřadů i nevládních institucí.

"Očekáváme, že v kontrole dodržování kodexu sehrají aktivní roli spotřebitelské organizace, regulátoři a v budoucnosti i finanční ombudsman," uvedl Kunert.

Nový bankovní kodex je otevřený dokument a bankovní asociace k němu bude přidávat připomínky a náměty až do poloviny příštího roku.

Pokud by se asociace na pravidlech svého chování vůči klientům neshodla, mohli by se o jasná pravidla opřít jen někteří klienti. Například Česká spořitelna na začátku prosince představila svůj vlastní kodex, který jde podle mluvčí banky Kláry Gajduškové mnohdy ještě nad požadavky stanovené asociací.

"Pokud se budou oba kodexy v některých pasážích lišit, budeme se dále řídit tou verzí, která je pro naše klienty příznivější," vysvětila Gajdušková postup banky, kde se v některých případech dostanou podmínky do rozporu.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz