Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka sestaví rozpočet pro neexistující vládu

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr financí Bohuslav Sobotka se rozhodl nachystat státní rozpočet na příští rok, ačkoli to chtěl původně nechat na příštím kabinetu. Předloží několik variant. Nejoptimističtější bude počítat se schodkem 88 miliard, nejhorší s obřím deficitem kolem 170 miliard korun.

Ministr financí Bohuslav Sobotka. | foto: Dan MaternaMF DNES

Sobotka se rozhodl sestavit rozpočet proto, že politická jednání o nové vládě se protahují. Do 15. srpna chce svůj návrh předložit Paroubkově vládě, řekl včera MF DNES ministr.

"Bude věcí politické dohody, která varianta rozpočtu bude zvolena," říká Sobotka. Jeho strana tak bude mít možnost promítnout do rozpočtu svůj program a zachovat si vliv na fungování státu.

Ministr přitom již začátkem července dal kolegům ve vládě rozpočtový výhled, podle něhož by se schodek příští rok měl vejít do 88 miliard korun. To proto, aby Česko splňovalo podmínky pro přijetí eura v dosud plánovaném roce 2010.

Sobotka však tehdy zároveň zdůrazňoval, že bude až na nové vládě, jak se podaří k tomuto číslu dojít.

Tento schodek (i když stále větší než ten schválený na letošní rok) nepočítá s dopady předvolební smršti štědrých sociálních zákonů. Ty státní pokladnu budou stát zhruba padesát miliard korun ročně nad dosavadní výdaje.

Zákony o sociálních dávkách či nemocenské začnou platit od příštího roku. Je tu možnost odložit jejich účinnost a tím pádem ušetřit. Na druhou stranu na podzim jsou senátní a komunální volby, takže chuť šetřit může polevit.

Politici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených už při vyjednáváních o příští vládě na sociální demokracii tlačili, aby s nimi jednala o tom, jak by měl rozpočet vypadat a kde by byly možné úspory.

Jako hlavní kandidát se zatím jeví zákon o nemocenské, který má začít platit příští rok a náklady rozpočtu zvyšuje o 20 miliard korun. O tom, že by právě platnost tohoto zákona mohla být odložena například o rok, se již bavili vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel s místopředsedou ODS Petrem Nečasem, když se snažili najít styčné body mezi programy obou největších stran.

Politici budou nejspíš také řešit to, zda rozloží na delší dobu - například dvou let - plánované zvýšení rodičovského příspěvku. Ten pro rozpočet znamená nový výdaj ve výši asi 12 miliard korun.

Když se MF DNES před volbami ptala šéfů pěti hlavních politických stran, obdržela od všech odpověď, že pro rozpočet se schodkem vyšším než 100 miliard korun ruku nezvednou. Ani odložení nemocenské či rozložení přilepšení v rodičovské k tomu však stačit nebude.

Autoři:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Éra digitálních cenovek. Jejich většímu rozšíření brání vysoké náklady

Digitální cenovky v prodejně Tchibo.

Z regálů některých obchodů zmizely papírové cenovky a nahradily je krabičky podobné tabletům. Na elektronickém papíru...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz