Supermarket Albert (ilustrační snímek)

Supermarket Albert (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Sobotka řešil ostudně nízké mzdy v Aholdu s nizozemským velvyslancem

  • 227
Prodavaček supermarketů a hypermarketů Albert v Česku se po ministryni práce Michaele Marksové zastal také premiér Bohuslav Sobotka. Premiér vyzval nizozemského velvyslance v ČR Eduarda Hoekse, aby jednal s mateřským vedením v Nizozemsku.

Na nízké mzdy zaměstnanců Aholdu v České republice upozornily nedávno odbory. Podle nich ženy za kasou berou v průměru 12,5 tisíce hrubého měsíčně. Firma tvrdí, že číslo je zhruba o tři tisíce vyšší, než uvádějí odbory. (čtěte Odbory se bouží kvůli mzdám v Albertu. Poukaz prodavačky uráží)

Podle Sobotky by nizozemský velvyslanec Eduard Hoeks měl informovat vedení mateřské společnosti Ahold o nízkých mzdách, které firma vyplácí svým zaměstnancům v Česku. Zároveň by měl o situaci informovat nizozemské ministerstvo zahraničí. Uvedl to po pondělním jednání s ním. Premiér se v pátek spolu s odboráři setká se zástupci firmy. Odbory se s vedením společnosti zatím nedokážou dohodnout na růstu mezd v příštím roce ani na jednorázovém letošním dorovnání.

„Firma Ahold i další nadnárodní společnosti dosahují v ČR velkých obratů, mají velké zisky, odvádí velké dividendy svým vlastníkům, ale příliš málo peněz tady nechávají pro naše zaměstnance,“ uvedl Sobotka. Podle odborářů působících ve společnosti berou provozní zaměstnanci Aholdu jako skladníci nebo pokladní kolem 12 500 Kč hrubého měsíčně. Společnost tyto údaje rozporuje, mzda podle ní činí 15 500 korun včetně takzvané variabilní složky, kterou Ahold začal uplatňovat začátkem letošního roku.

Západní země jako Francie, Belgie nebo Nizozemsko podle Sobotky často řeší sociální dumping, kdy pracovníci z východu berou nižší mzdy a tamní obyvatelé jim nemohou na trhu práce konkurovat. Podle premiéra se to však nezmění, dokud se nezačnou platové podmínky v Evropě sjednocovat, tedy by měly růst i platy v ČR.

Ahold v pátek v jednání s odbory navrhl pro příští rok růst mezd provozních zaměstnanců v průměru o 8,5 procenta, pro rok 2018 o dalších sedm procent. Odboráři chtějí letos přidat jednorázově 1000 korun a v příštím roce sedmiprocentní zvýšení mezd.

„Jsme přesvědčeni, že je zde stále prostor řešit rok 2016, a ne zaměstnance odbýt takzvaným vánočním překvapením ve výši 300 korun - v přepočtu 11 eur, za které nepořídíte ani večeři v restauraci, natož slavnostní vánoční tabuli,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

U konkurence mají o třetinu víc, míní odbory

Zaměstnancům Aholdu letos od 1. března vzrostly mzdy o tři procenta, což podle Burianové je u typického zaměstnance růst o 250 korun měsíčně. Současné platy tak dosahují poloviny průměrné mzdy v Česku a jsou podle odborů o málo vyšší, než je minimální mzda 9900 korun. Platy na obdobných pozicích v rámci jiných řetězců jsou údajně o zhruba třetinu vyšší.

Podle odborů je jádrem sporu rozdíl v přepočtech výše mezd provozních zaměstnanců pro letošní rok. Ahold tvrdí, že vzrostly o 11,7 procenta. Podle OSPO mzdy vzrostly jednou, a to o tři procenta od 1. března, další navýšení představovalo jen dorovnání mezd u dlouholetých zaměstnanců, kteří za stejnou práci pobírali nižší mzdu než nově příchozí pracovníci.

Části zaměstnanců podle společnosti vzrostly mzdy i k začátku října. Mělo jít o loajální zaměstnance, kteří jsou ve společnosti více než pět let. Navýšení se dotklo téměř 2500 pracovníků na provozních pozicích a mzda se jim zvýšila o 4,4 procenta v průměru, uvedla už dříve firma.

Většina velkých obchodních řetězců v ČR v poslední době zlepšila hospodaření. Ahold v ČR v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 75 procent na sedm milionů eur (189,2 milionu Kč).

Podle odhadu odborů pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR 180 000 lidí. Ahold, který supermarkety Albert provozuje, v Česku zaměstnává 17 000 lidí.