Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sobotka zruší odměny v ČEZ

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr financí Bohuslav Sobotka chce, aby zaměstnanci státu nesměli těžit z motivačních programů pro manažery, a vydělávat tak na růstu ceny akcií polostátních firem desítky milionů korun.

V úterý MF DNES řekl, že hodlá zrušit akciový motivační program pro členy dozorčí rady elektrárenského gigantu ČEZ., kde je několik státních úředníků.

Přestože jim zákon zakazuje brát odměny za práci v dozorčí radě, na případu bývalého náměstka ministra průmyslu Václava Srby se ukázalo, že v ČEZ si na desítky milionů mohou přijít.

"Je to nemravné. Stejně jako jsem to již prosadil u Telecomu, navrhnu tento program pro dozorčí radu ČEZ zrušit," řekl Sobotka v reakci na Srbu.

KOMENTÁŘ k odměnám
pro úředníky ČTĚTE ZDE
Exnáměstek Srba zastupuje v dozorčí radě ČEZ stát. Loni v prosinci však odešel do důchodu a na úřadu působí dál - nyní jako externí poradce ministra Milana Urbana. Nevztahuje se tak na něj žádné omezení odměn, protože fakticky přestal být zaměstnancem státu.

Podle statistik Komise pro cenné papíry si před měsícem koupil 150 tisíc akcií ČEZ za zvýhodněnou cenu a o tři dny později jich 80 tisíc prodal. Na rozdílu v cenách získal téměř 24 milionů korun (před zdaněním).

Pokud prodá i zbytek, může při současném kurzu vydělat dalších 23 milionů. "Pan Srba podepsal opční smlouvu v druhé polovině února, kdy nám deklaroval odchod ze všech funkcí na ministerstvu a FNM. Členové dozorčí rady ji mohou uzavřít, pokud jsou ve funkci," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Debata už probíhala loni
Debata, zda mají být velkými výnosy z růstu akcií motivováni i lidé, kteří kontrolují management a měli by být na něm přitom nezávislí, se rozběhla loni, když opční program zavedl Český Telecom. ČEZ jej má už pátým rokem, ale zatím jej nikdy nevyužil člen dozorčí rady, kterého dosadil stát.

"O takovém případu nemám informaci," dodává Kříž.

Nejbližší valná hromada ČEZ, kde může Sobotka členy dozorčí rady ČEZ vyjmout z akciového programu, je za dva měsíce. Musí k tomu však nejprve získat podporu ministerstva průmyslu.

Dozorčí rada ČEZ je dvanáctičlenná a je v ní pět státních úředníků. "Osobně zastávám názor, že odměna závislá na zvyšování hodnoty firmy je standardní a v zájmu akcionářů. Ministr dal pokyn zrušit ji u dozorčí rady Telecomu, pokud to chce i v ČEZ, realizujeme to," říká šéf Fondu národního majetku Jan Juchelka, který také sedí v dozorčí radě ČEZ a letos mu se zánikem FNM končí angažmá pro stát.

"Já program nevyužívám a nechci spekulovat, co bude v budoucnu," dodává.

Ministr financí Bohuslav Sobotka ve chvilce zamyšlení před zasedáním vlády. (25. srpna 2004)

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz