ČSSD chce oslovit poslance, kteří pomohli svrhnout vládu. Ilustrační foto

ČSSD chce oslovit poslance, kteří pomohli svrhnout vládu. Ilustrační foto | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Socialisté se pokusí prosadit svůj protikrizový plán, například šrotovné

  • 360
ČSSD s pádem vlády ucítila šanci prosadit svůj protikrizový plán, který mimo jiné počítá se zavedením takzvané šrotovací prémie. Socialisté jdou proti vládnímu balíčku, který podle nich postrádá podporu spotřeby domácností. Své návrhy chtějí příští týden předložit ve Sněmovně.

Sociální demokracie bude vedle šrotovného prosazovat například snížení dolní sazby DPH z devíti na šest procent nebo zvýšení přídavků na děti i podpory v nezaměstnanosti. Protikrizový balíček nejsilnější opoziční strany má celkem 15 bodů.

Socialisté se také pokusí zvrátit privatizaci letiště, za což brojí i část lidovců. - více zde

Podle informací MF DNES bude ČSSD usilovat o získání podpory zvlášť pro každý ze svých návrhů. Poslance, kteří ve středu pomohli potopit vládu, chce strana oslovit také.

Otazníky visí nad protikrizovým scénářem vlády. Body, které potřebují legislativní úpravu, jsou nyní v ohrožení.

Nejisté je například zavedení slevy na sociálním pojištění. Opatření mělo státní rozpočet přijít zhruba na osmnáct miliard korun ročně a jeho primárním účelem bylo udržení zaměstnanosti přes zlevnění nákladů práce. V lepší pozici je novela insolvenčního zákona, proti níž nemá opozice takové výhrady.

Pád vlády by se naopak neměl dotknout opatření, ke kterým souhlas parlamentu potřeba není. Jedná se o další garance a podporu úvěrů malým a středním podnikům, podporu energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla v obytných budovách. Ohrožena by neměla být ani podpora vzdělávání a školení zaměstnanců z prostředků EU.

Peníze na auto pro všechny

Šrotovací prémii, o kterou ČSSD usiluje, by dostal každý, kdo se vzdá svého automobilu staršího deseti let a vlastnil ho alespoň dva roky. Při koupi nového vozu v ceně do 1,5 milionu korun by dostal státní příspěvek 25 tisíc korun. Zavedení šrotovného zvažovala i vláda, ale nakonec ho do svého balíčku nezařadila.

"Je to prokazatelně ověřené protikrizové opatření a věřím, že podpora bude ve Sněmovně průřezová," prohlásil na dnešní tiskové konferenci místopředseda ČSSD Milan Urban.

O prémii usilují i tuzemské automobilky. Díky jejímu zavedení v Německu se například obnovily páteční směny v mladoboleslavské Škodě Auto na fabie.

I z autoprůmyslu se ale ozývají varovné hlasy, že šrotovné může zdeformovat trh na několik let dopředu.

Německo nyní stejně jako Slovensko uvažuje, že peníze na šrotovné navýší. Obyvatelé obou zemí o dotaci na nové auto logicky stojí, peníze na její vyplácení už ale pomalu docházejí.

Podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) by šrotovné doplnilo možnost odpočtu DPH při nákupu jakéhokoli nového automobilu podnikatelem. Toto opatření Sněmovnou prošlo, teď čeká na rozhodnutí Senátu a podpis prezidenta. Díky šrotovnému by podle Sobotky na úlevu při koupi nového auta dosáhli všichni obyvatelé Česka, nejen podnikatelé.

Sociální demokracie spočítala, že na zrealizování svých opatření potřebuje kolem 140 miliard. To by státní kasu stálo dvakrát víc než protikrizový balíček Topolánkovy vlády. 

Výpadky rozpočtu by socialisté kompenzovali zvýšením daní pro lidi s hrubým příjmem nad 1,2 milionu korun ročně. "Nejvyšší příjmové kategorie platí příliš nízké daně, proto navrhujeme zvýšení daňové progrese," míní Sobotka.
 

Návrhy ČSSD

1. Obnovení progresivního zdanění příjmů fyzických osob
2. Dočasné zvýšení základní osobní slevy na dani (snížení daně) u daně z příjmů fyzických osob
3. Navrácení sazby daně z příjmů právnických osob na úroveň roku 2008
4. Dočasné zvýšení a zrychlení odpisů hmotného majetku
5. Dočasný pokles snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) (z 9 na 6 procent)
6. Dočasné prodloužení podpůrčí doby a zvýšení podpory v nezaměstnanosti
7. Úprava systému tzv. zelených karet a další změny ve státní politice zaměstnanosti  (prodloužení časového testu volného pracovního místa ze 30 na 60 dnů)
8. Zvýšení ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele
9. Zvýšení náhrad za pojištěné vklady u bank ( z 50 000 na 100 000 eur)
10. Zrušení karenční doby v prvních třech dnech nemoci
11. Jednorázová výplata třináctých starobních a invalidních důchodů
12. Zvýšení přídavku na dítě (o 100 Kč)
13. Dočasné zvýšení příspěvku na bydlení (o 300 Kč)
14. Úprava stávajícího tempa deregulace nájemného z bytu
15. Dočasné opatření k podpoře automobilového průmyslu a ekologizaci vozového parku v ČR (státní finanční podpora při koupi nového automobilu)

Jste pro zavedení šrotovného?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 29. března 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1423

ANO
ANO 353

,