Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sociální správa pozdě vyplácí dávky. Stěžují si maminky i úřady

  1:00aktualizováno  1:00
Opožděná výplata mateřské je momentálně nejpalčivějším problémem, se kterým se potýká Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Na úřad s osmi tisíci zaměstnanci, jímž ročně protečou stovky miliard korun, si ale kromě občanů stěžuje i ministerstvo financí. Důležité informace od něj postrádá i Český statistický úřad.
Vyplácení mateřské kontrolují na ČSSZ dva až tři lidé. Maminky proto musí čekat. Ilustrační foto

Vyplácení mateřské kontrolují na ČSSZ dva až tři lidé. Maminky proto musí čekat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"V posledním období se jako poměrně problematická jeví spolupráce s ČSSZ při výkonu exekuce srážkami z vyplácených důchodů," uvádí ministerstvo financí ve zprávě o státním rozpočtu 2008 s tím, že instituce reaguje opožděně.

"ČSSZ mi strhává měsíčně z částečného důchodu 434 Kč, ač od října 2008 mám dluh zaplacený," stěžoval si v dubnové diskusi iDNES.cz jeden ze čtenářů.

"Chyběly nám od nich údaje o zaměstnanosti," řekl Jan Heller z Českého statistického úřadu, který zodpovídá za výpočet HDP.

Česká správa prý přislíbila chybějící data dodat na konci května nebo na začátku června. Bez těchto údajů nejsou statistici schopni spočítat dostatečně přesné údaje o vývoji české ekonomiky. Co si s úřadem počít, neví ani jeho nadřízený orgán, ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Česká správa pracuje nezávisle na ministerstvu, ministr pouze jmenuje a odvolává ředitele," uvedl již dříve mluvčí úřadu Jiří Sezemský.

Nedáme, čekejte

Tři čerstvé případy, kde špatně fungující Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) výrazně omezila občany a jiné státní úřady.
1. Nevyplácí dávky včas
Od začátku roku dostávají tisíce lidí pozdě nemocenskou či mateřskou. Opožďuje se výplata už i jednou přiznané dávky. ČSSZ převzala tuto agendu od větších firem v lednu a nestíhá.
2. Neobstaví důchod včas, poté sráží dluhy z penzí příliš dlouho Finanční úřady si stěžují na ČSSZ, že včas neobstaví důchody lidem, kteří dluží státu. Když účet obstaví, včas exekuci nezastaví a ukrajuje z důchodů další dva až tři měsíce. Stížnost je součástí zákona o hospodaření státu za loňský rok.
3. Nedá data statistikům včas
ČSSZ nyní nedodala statistikům údaje o zaměstnanosti, což snížilo přesnost odhadu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí 2009.

Je to zlepšení

Bývalý ministr Nečas se sice za ČSSZ kvůli opožděně vypláceným dávkám omluvil, ale i tak je za nedostatky odpovědná pouze ČSSZ, a nikoliv ministerstvo.

Momentálně se Česká správa sociálního zabezpečení potýká s náběhem nového systému nemocenských dávek, kam patří i mateřská. Před měsícem nedostalo dávky 11 tisíc žadatelů, dnes je to méně než polovina. To úřad považuje za výrazné zlepšení.

Ke zpoždění podle něj dochází hlavně kvůli špatně vyplněným dokumentům. Co však správa nepřizná a co se mezi úředníky jen šušká, je skutečnost, že příval žádostí nadále nestíhá zpracovat.

Od začátku roku, kdy výplata podpory v mateřství a několika dalších dávek přešla z firem na stát, posílila ČSSZ systém nemocenského pojištění téměř o 926 pracovníků, přičemž tři stovky z nich vypomáhají na dohodu o práci. Sami úředníci se však ještě téměř pět měsíců po startu nového systému potýkají s novými formuláři i počítačovým programem.

"Celý systém je neskutečně zdlouhavý, pomalý a chybový. Počínaje šílenými tiskopisy na dávky a konče přílohami k dávkám, které skutečně někteří zaměstnavatelé nejsou schopni řádně vyplnit. Počítačové zpracování je tragédie, to, co dříve trvalo tři minuty, teď trvá i desetkrát déle," kritizuje v diskusi na idnes.cz zaměstnankyně ČSSZ.

Formuláře na mateřskou, které zaměstnavatelé posílají na místní správy sociálního zabezpečení, jsou zřejmě největším kamenem úrazu.

"Někdy chybí podpis maminky nebo lékaře, číslo účtu nebo předpokládané datum porodu. Většinu toho ale vychytáme před odesláním," říká mzdová účetní Božena Petrová.

Ale jak je možné, že se jednou přiznaná dávka nevyplácí automaticky po zbytek mateřské dovolené? Podle mluvčího ČSSZ výplatu každé dávky kontrolují dva lidé a teprve třetí ji vyplatí. A vše se kontroluje znovu a znovu každý měsíc, automaticky se nevyplatí ani koruna.

"Cílem tohoto postupu je jednak zamezit zneužití dávek a jednak zajistit správnost výše dávky v jednotlivých kalendářních měsících," vysvětluje mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka.

Zdržuje se i vyplácení nemocenské

Problém nemají jen čerstvé maminky, ale i dlouhodobě nemocní. "Za březen ještě nemám nemocenskou. Chodí to s měsíčním i dvouměsíčním zpožděním," ozvala se čtenářka MF DNES paní Blaťáková z Olomoucka.

Nemocenská by měla přijít nejpozději 30 dní od oficiálního ukončení nemoci nebo od doručení posudku lékaře, že nemoc je dlouhodobá. Co mají maminky a nemocní dělat? Úředníci rozdávající dávky jim neporadí.

"Mohu leda zkusit zajet na pobočku a na úředníky si dupnout nebo doufat, že peníze jednou dojdou," říká odevzdaně maminka dvouměsíčního miminka Hana Dvořáková, které stát dluží mateřskou za březen a duben.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Hüner pokračuje v čistkách. Marketingový expert ČSSD končí ve vedení ČEPS

Vítězslav Kulich

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) odvolal z představenstva provozovatele energetické přenosové soustavy...

Česká pošta přidá zaměstnancům. Mzdy navýší o 7,1 procenta, rozdá odměny

(Ilustrační snímek)

Česká pošta navýší od dubna zaměstnancům tarifní mzdy o 7,1 procenta. Dohodla se na tom s většinou odborových...

Najdete na iDNES.cz