Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sociální správa pozdě vyplácí dávky. Stěžují si maminky i úřady

  1:00aktualizováno  1:00
Opožděná výplata mateřské je momentálně nejpalčivějším problémem, se kterým se potýká Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Na úřad s osmi tisíci zaměstnanci, jímž ročně protečou stovky miliard korun, si ale kromě občanů stěžuje i ministerstvo financí. Důležité informace od něj postrádá i Český statistický úřad.
Vyplácení mateřské kontrolují na ČSSZ dva až tři lidé. Maminky proto musí čekat. Ilustrační foto

Vyplácení mateřské kontrolují na ČSSZ dva až tři lidé. Maminky proto musí čekat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"V posledním období se jako poměrně problematická jeví spolupráce s ČSSZ při výkonu exekuce srážkami z vyplácených důchodů," uvádí ministerstvo financí ve zprávě o státním rozpočtu 2008 s tím, že instituce reaguje opožděně.

"ČSSZ mi strhává měsíčně z částečného důchodu 434 Kč, ač od října 2008 mám dluh zaplacený," stěžoval si v dubnové diskusi iDNES.cz jeden ze čtenářů.

"Chyběly nám od nich údaje o zaměstnanosti," řekl Jan Heller z Českého statistického úřadu, který zodpovídá za výpočet HDP.

Česká správa prý přislíbila chybějící data dodat na konci května nebo na začátku června. Bez těchto údajů nejsou statistici schopni spočítat dostatečně přesné údaje o vývoji české ekonomiky. Co si s úřadem počít, neví ani jeho nadřízený orgán, ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Česká správa pracuje nezávisle na ministerstvu, ministr pouze jmenuje a odvolává ředitele," uvedl již dříve mluvčí úřadu Jiří Sezemský.

Nedáme, čekejte

Tři čerstvé případy, kde špatně fungující Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) výrazně omezila občany a jiné státní úřady.
1. Nevyplácí dávky včas
Od začátku roku dostávají tisíce lidí pozdě nemocenskou či mateřskou. Opožďuje se výplata už i jednou přiznané dávky. ČSSZ převzala tuto agendu od větších firem v lednu a nestíhá.
2. Neobstaví důchod včas, poté sráží dluhy z penzí příliš dlouho Finanční úřady si stěžují na ČSSZ, že včas neobstaví důchody lidem, kteří dluží státu. Když účet obstaví, včas exekuci nezastaví a ukrajuje z důchodů další dva až tři měsíce. Stížnost je součástí zákona o hospodaření státu za loňský rok.
3. Nedá data statistikům včas
ČSSZ nyní nedodala statistikům údaje o zaměstnanosti, což snížilo přesnost odhadu o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí 2009.

Je to zlepšení

Bývalý ministr Nečas se sice za ČSSZ kvůli opožděně vypláceným dávkám omluvil, ale i tak je za nedostatky odpovědná pouze ČSSZ, a nikoliv ministerstvo.

Momentálně se Česká správa sociálního zabezpečení potýká s náběhem nového systému nemocenských dávek, kam patří i mateřská. Před měsícem nedostalo dávky 11 tisíc žadatelů, dnes je to méně než polovina. To úřad považuje za výrazné zlepšení.

Ke zpoždění podle něj dochází hlavně kvůli špatně vyplněným dokumentům. Co však správa nepřizná a co se mezi úředníky jen šušká, je skutečnost, že příval žádostí nadále nestíhá zpracovat.

Od začátku roku, kdy výplata podpory v mateřství a několika dalších dávek přešla z firem na stát, posílila ČSSZ systém nemocenského pojištění téměř o 926 pracovníků, přičemž tři stovky z nich vypomáhají na dohodu o práci. Sami úředníci se však ještě téměř pět měsíců po startu nového systému potýkají s novými formuláři i počítačovým programem.

"Celý systém je neskutečně zdlouhavý, pomalý a chybový. Počínaje šílenými tiskopisy na dávky a konče přílohami k dávkám, které skutečně někteří zaměstnavatelé nejsou schopni řádně vyplnit. Počítačové zpracování je tragédie, to, co dříve trvalo tři minuty, teď trvá i desetkrát déle," kritizuje v diskusi na idnes.cz zaměstnankyně ČSSZ.

Formuláře na mateřskou, které zaměstnavatelé posílají na místní správy sociálního zabezpečení, jsou zřejmě největším kamenem úrazu.

"Někdy chybí podpis maminky nebo lékaře, číslo účtu nebo předpokládané datum porodu. Většinu toho ale vychytáme před odesláním," říká mzdová účetní Božena Petrová.

Ale jak je možné, že se jednou přiznaná dávka nevyplácí automaticky po zbytek mateřské dovolené? Podle mluvčího ČSSZ výplatu každé dávky kontrolují dva lidé a teprve třetí ji vyplatí. A vše se kontroluje znovu a znovu každý měsíc, automaticky se nevyplatí ani koruna.

"Cílem tohoto postupu je jednak zamezit zneužití dávek a jednak zajistit správnost výše dávky v jednotlivých kalendářních měsících," vysvětluje mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka.

Zdržuje se i vyplácení nemocenské

Problém nemají jen čerstvé maminky, ale i dlouhodobě nemocní. "Za březen ještě nemám nemocenskou. Chodí to s měsíčním i dvouměsíčním zpožděním," ozvala se čtenářka MF DNES paní Blaťáková z Olomoucka.

Nemocenská by měla přijít nejpozději 30 dní od oficiálního ukončení nemoci nebo od doručení posudku lékaře, že nemoc je dlouhodobá. Co mají maminky a nemocní dělat? Úředníci rozdávající dávky jim neporadí.

"Mohu leda zkusit zajet na pobočku a na úředníky si dupnout nebo doufat, že peníze jednou dojdou," říká odevzdaně maminka dvouměsíčního miminka Hana Dvořáková, které stát dluží mateřskou za březen a duben.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Najdete na iDNES.cz