Solárium není pro každého. Pihatí se světlou pletí by měli raději oslnit svým intelektem

Solárium není pro každého. Pihatí se světlou pletí by měli raději oslnit svým intelektem | foto: Profimedia.cz

Solárium? Buďte opatrní

  • 4
Solárium může v honbě za opálenou kůží přispívat k jejímu předčasnému stárnutí. Kdo se chce opalovat, měl by dodržovat určitá pravidla. Například poradit se s dermatologem, jestli pro něj opalování v soláriu vůbec vhodné.

Chcete se opálit i v zimě a na cestu k moři nemáte peníze? Můžete využít široké nabídky solárních studií a nasbírat bronz během několika návštěv. Kúra vás bude stát pár stokorun.

Než se rozhodnete opalovat v soláriu, je důležité si připomenout, že každé ultrafialové záření, ať už ze solária nebo ze slunečních paprsků, může do určité míry ovlivnit nežádoucí procesy, které mohou vést k rozvoji rakoviny kůže.

V soláriu je člověk vystaven stejnému záření UVA a UVB jako venku na sluníčku.

„Já bych byla pro to, aby u každého solária bylo varování ministra zdravotnictví jako na cigaretách, že UV záření škodí zdraví. Móda je jedna věc a zdraví druhá,“ říká Anna Žádníková z hygienické stanice v Brně. „Škodlivosti záření úplně zabránit nelze, ale hodně záleží na tom, jak často a jak dlouho se opalujete,“ říká Daniela Schusterová z BBC solária v Praze.

Není to pro každého
Normální slabší přístroje jsou určeny pro lidi, kteří ještě opálení nejsou, silnější turba jsou vhodná pro udržení barvy lidí již opálených. Zde by doba ozáření neměla překročit 15 až 20 minut.

„Nějaký zdravotnický předpis, který by limitoval použití solária, není. Vlastně tam může jít kdokoli, i ten, pro koho to je absolutně nevhodné,“ upozorňuje Ariana Lajčíková ze Státního zdravotního ústavu v Praze. „V každém případě by ale každý měl chodit na pravidelné prohlídky k dermatologovi. Ten alespoň odhalí případné kožní nádory a bude je včas léčit,“ dodává Jana Hercogová, přednostka kožní kliniky v Praze Na Bulovce.

Kam se vydat
Poznat dobré solárium není jednoduché. „Zákazník je plně v rukou majitele. Ideální je doporučení od známého, který někam pravidelně chodí a je tam spokojen. Dal bych i na první dojem. Kde je čisto, příjemná obsluha, která se zajímá o můj typ pleti, vše nejdříve předvede, nabídne krémy, doporučí vhodnou dobu na opalování a nerozpakuje se ukázat, kdy naposled měnila trubice, tam bych se nebál,“ radí Zbyněk Duchaň majitel firmy SOLO, která se zabývá servisem solárií.

Provozování solárií je živnost vázaná, to znamená, že k získání povolení je potřeba prokázat určité znalosti. „To, jak obsluha umí zákazníka správně poučit, je jednou z našich kontrolních činností,“ podotýká hygienička Anna Žádníková.

Zařízení kontrolují hygienici
Hygienici také dbají na to, aby ve všech provozovnách byl provozní řád, ve kterém jsou popsaná pravidla bezpečného opalování, aby se udržovalo veškeré zařízení v čistotě a včas se vyměňovaly zářivkové trubice. „Solária kontrolujeme přibližně jednou ročně a kromě drobných závad jsme na nic zdraví ohrožujícího nepřišli,“ říká Helena Pošustová z hygienické stanice v Praze.

JAKÝ JSTE FOTOTYP

1. Keltský typ (asi 2 procenta české populace): Má velmi světlou pokožku, pihy, rezavé nebo blond vlasy, modré oči. Vždy se spálí, nikdy neopálí. Do solária by vůbec neměl chodit. Řadí se sem také děti.2. Evropan se světlejší pletí (asi 12 procent): Má světlou pleť a zelené až hnědé oči. Vždy se opálí do červena, často se spálí.3. Evropan s tmavou pletí (asi 78 procent): Má tmavě plavé až hnědé vlasy a hnědé oči. Zrudne zřídka, opaluje se dobře.4. Středomořský typ (asi 8 procent): Má tmavé vlasy, tmavou kůži, tmavohnědé oči. Nikdy nerudne.

Podle její kolegyně Zdeny Staškové zkontrolovali loni hygienici 303 z celkových 407 solárií. S většími centry problémy nemají, soustřeďují se především na malé provozovny.

Pokud by někdo z návštěvníků solária měl pochybnosti, ať už o síle záření či nedokonalé čistotě, měl by zavolat na příslušnou hygienickou stanici a její pracovníci pak už zařídí kontrolu a případné přeměření.

Můžete si lehnout, nebo stát
Solární studia nabízejí opálení a relaxaci na strojích horizontálních a vertikálních, je tedy možné se pohodlně položit, nebo stát v kabince. Existují také speciální křesla a opalovací desky, které září na tělo z několika stran. Ty využívají lidé, kteří se necítí dobře zavření v tunelu či v kabině.

„Základní rozdíl mezi přístroji je ve výkonu zářivkových trubic. Do solárií se montují slabší 100wattové a silnější 160wattové trubice,“ říká Zbyněk Duchaň. Podle toho, kolik a jak silných trubic zařízení má, rychle a silně opaluje. Nezáleží ani tak na tom, jak moderní je solárium, ale na tom, jak jeho majitel pečuje o čištění a včasnou výměnu trubic. Ty mají od výrobce danou životnost (většinou 500 až 800 hodin).

Nové trubice mají prvních 100 hodin o 20 procent větší výkon, takže opalují víc; tomu je třeba přizpůsobit dobu opalování. Pokud jsou naopak příliš opotřebované, zdraví neškodí, ale neopalují. Je tedy v zájmu majitele, aby provozní hodiny sledoval, protože kdo se u něj neopálí, příště nepřijde.

Jedenáct rad pro solární opalování

1. Zjistěte si svůj fototyp a pak zvažte, jaké volit časové intervaly opalování. Tabulku s uvedením bezpečné doby by měli mít v soláriu k nahlédnutí. Maximální doba opalování je 30 minut, pro začátek by neměla doba strávená v soláriu překročit pět až deset minut, podle citlivosti pokožky. Po prvním použití solária si udělejte pauzu 48 hodin, mezi dalšími návštěvami by měl být časový odstup minimálně 24 hodin.
2. Pokud užíváte nějaké léky (například antibiotika, protizánětlivé léky, antidepresiva), pečlivě prostudujte příbalový leták, abyste se vyvarovali nežádoucích účinků na kůži. Také v těhotenství si opalování raději odpusťte, vyhnete se tak vzniku pigmentových skvrn. Návštěva solária není vhodná pro lidi po operaci očí.
3. Nezapomeňte si chránit oči vhodnými brýlemi s UV filtrem, měly by být všude k půjčení. Pouze zavřít oči nestačí, paprsky pronikají i víčky.
4. Před opalováním odstraňte z kůže veškeré kosmetické prostředky (make-up, parfém), obsahují totiž chemické látky, které mohou reagovat s paprsky nepříjemným zarudnutím kůže a vyrážkou. Sundejte si také všechny šperky.
5. Nepoužívejte běžné opalovací krémy s UV faktory; pro solária jsou vyvinuty speciální přípravky. Ty zabraňují vysoušení pokožky, a navíc řada z nich obsahuje složky, které opálení zesílí.
6. Zkontrolujte si, zda je solárium čisté; K dispozici by měl být i dezinfekční prostředek v lahvi, abyste si mohli lůžko ještě sami utřít. Trubice by měly být čisté, prach nesvědčí o dobré péči.
7. Máte právo vědět, jak staré jsou zářivkové trubice a kolik hodin mají naběháno; majitel by vám měl na požádání vše ukázat.
8. Nechte si předvést, jak se přístroj zapíná a všechna další ovládací tlačítka. Po ulehnutí si je raději osahejte, protože v brýlích na ně budete hůř vidět. Samozřejmě, že je možné přístroj kdykoliv vypnout, zvednout víko a odejít i před koncem nastavené opalovací doby.
9. Po opalování se opět namažte vhodným přípravkem, který zabrání vysušení kůže, a několik hodin se nesprchujte.
10. Neopalujte se ve stejný den v soláriu a na slunci. V soláriu si už vyberete svou denní dávku záření a na sluníčku byste ji neúměrně zvýšili.
11. Pokud se vám na kůži objeví červené skvrny, různé otoky nebo jiné nepřirozené reakce, zajděte k lékaři.
,