Solární elektrárna v kibucu Ketura v jižní části izraelského údolí Areva.

Solární elektrárna v kibucu Ketura v jižní části izraelského údolí Areva. | foto: Profimedia.cz

Blízkovýchodní unikát: na solární elektrárně se podílejí Židé i Palestinci

  • 6
Malá solární elektrárna v městečku na Západním břehu Jordánu není tak obyčejná, jak se na první pohled zdá. Společně se totiž na jejím vzniku a provozu podílejí jak Židé, tak i Palestinci. To je na horké palestinského půdě unikátní.

Zatímco v Česku jsou solární elektrárny a zejména jejich státní podpora zdrojem konfliktů, v jednom z nejvýbušnějších regionů světa mohou mít opačný efekt. Na Západním břehu Jordánu, tedy území obývaném Palestinci a zároveň částečně okupovaném Izraelem, to totiž podle New York Times vypadá, že by mohla solární elektrárna naopak rozdělenou společnost spojovat.

Několik solárních panelů, které pomáhají farmářům z pětitisícového městečka Auja čerpat podzemní vodu, není v oblasti přetékající slunečním svitem samo o sobě ničím neobvyklým.

Unikátní je ale způsob, jakým je tento projekt za 100 tisíc dolarů (asi 2,5 milionů korun) financován. Složili se na něj totiž jak američtí Židé, tak i tamní muslimové. A izraelští Židé spolu s palestinskými muslimy také spolupracují v technickém týmu. To je v napjaté oblasti ojedinělé.

Roli sehrál spor o osady

Jak uvádí iniciátor celého projektu, třiatřicetiletý Ben Jablonski z New Yorku, podmínkou ze strany Palestinců bylo, aby peníze nebyly nijak spojeny s židovskými osadníky ze Západního břehu. Ti totiž z pohledu Palestinců jejich území okupují.

Právě osady patří k největším předmětům sporu. I Auja je jimi koneckonců ze tří stran obklopena. Odpor vůči nim potvrzuje to i Ahmad Injoum, jehož rodina vlastní pozemky pod solární elektrárnou. „Nechceme s nimi (židovskými osadníky) mít nic společného,” říká rozhodně.

I kvůli tomu se musel duchovní otec projektu Jablonski vzdát své pozice v Židovském národním fondu. Tedy vlivné americké organizaci založené na počátku minulého století kvůli vybírání peněz (pomoci známých modrých kasiček) za účelem vykupování půdy v tehdejší Palestině. Vzhledem k tomu, že vedení fondu dlouhodobě podporuje osadníky, představuje pro Palestince nepřítele. Jablonski proto založil vlastní iniciativu pojmenovanou Build Israel Palestine.

Profesor newyorské City University Peter Beinart, který je považován za kritika osad, to považuje za signál, že mladší američtí Židé jsou na rozdíl od tradičních filantropických skupin v dlouhotrvajícím konfliktu o osady spíše na straně Palestinců.

Zároveň to ale (alespoň navenek) nevypadá, že by si židovsko-palestinskou iniciativou proti sobě Jablonski poštval své bývalé kolegy. „Přejeme mu a jeho projektu jen to nejlepší,” řekl New York Times předseda Židovského národního fondu Russell F. Robinson.