Diskuze

Solární panely vrátí energii vloženou do jejich výroby až v roce 2020

Energie ze solárních panelů není tak "zelená", jak se zdá, varují vědci z americké Stanfordovy univerzity. V nové studii zjistili, že na výrobu polovodičových panelů padlo na celém světě tolik energie z fosilních paliv, že solární plantáže svůj ekologický dluh splatí až někdy kolem roku 2020.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN

L26a27d62a 96N36o46v45a43k

9. 7. 2013 16:51

no vida, dvacet let, to je z pohledu věčnosti naprosto zanedbatelné...:-P

0 0
možnosti
IV

I13v30o 81V95a32r18g12a

9. 4. 2013 8:20

A to nemaj ponětí, kolik energie sežere při výrobě a potom při ekologické likvidaci taková kompaktní úsporná žárovka :-) Nebo digitální teploměr.

2 2
možnosti
LN

L39a36d41a 73N92o70v14a48k

9. 7. 2013 16:52

tak kolik...?

0 0
možnosti
PS

Doba ekologicka.

Za tisic let (pokud to civilizace prezije) se budou deti ve skolach ucit o dobe ekologicke, ktera se odehravala na prelomu 20. a 21. stoleti.

Budou se ucit o tom jak byla pachana zverstva na nasi maticce zemi ve jmenu ekologie. A jak za pomoci lzi a propagandy zajmove skupiny okradali danove polatniky a nicili prirodu pod heslem "chranme prirodu".

Fotovoltaicke elektrarny ktere nejenze znehodnocuji zemedelskou pudu na ktere stoji, ale elektrina kterou vyrobi je k nicemu protoze ji neumime vyuzit kvuli nutnosti dipecerskych zaloh a elektraren ktere museji tak jako tak bezet na 100% i kdyz nedodavaji zadnou elektrinu do site.

Biopaliva, jejichz pestovani si vyzaduje vice energie nez se z nich ziska a predstavuji zbytecnou zatez pro pudu na ktere se pestuji.

Usporne zarovky, jejichz svetlo je dobre akorat na niceni zdravych oci a jejich skutecna uspora (pokud nejaka) je smesne mala oproti ostatnim energetickym vydajum ktere vubec nesledujeme a jejiz ekologicka likvidace je nocni murou. A ty deti se budou ptat .. pane uciteli  a "proc ?". Proc to ty lidi tenkrat delali ? A proc to navic jeste nazyvali ekologie navzdory tomu ze to bylo cele naruby ? No a ti ucitele, ani po tisici letech jim zrejme nebudou schopni na tuto otazku odpovedet ;-(

10 2
možnosti
IV

I79v76o 53V20a18r15g53a

9. 4. 2013 8:19

R^

Budou schopni odpovědět:

"Lidé byli tehdy strašně hloupí. Bohužel tehdy měli volební právo všichni."

A děti na to v úžasu zareagují neuvěřitelností.

1 0
možnosti
VK

V30í91t 90K36u63č55e13r82a

8. 4. 2013 10:09

Cože? Ono to není perpetum mobile?

Jako že není pravda, že panel, který si koupím, nestál (při výrobě) žádnou energii a jej ji neustále vyrábí...?

No to snad není možný. Nebude to zase nějaká protiekologická lež (jako biopaliva, výroba "úsporných" žárovek, elektomobily a pod.)?

7 1
možnosti
AH

Je třeba důsledně rozeznávat ekonomickou i energetickou efektivnost fotovoltaiky pro společnost a ekonomickou i energetickou efektivnost pro investora.

Je dlouhodobě známo, že ekonomická i energetická efektivnost pro společnost je zatím záporná. Základní chybou v ČR bylo, že byla zákonem uměle zajištěna ekonomická efektivnost pro investora na úkor ekonomické i energetické efektivnosti společnosti. 

Správně měli investoři prokázat ekonomickou i energetickou efektivnost tím, že na své náklady a pro svou potřebu si na již zastavěné půdě na svoje riziko fotovoltaiku nainstalují. Bez jakýchkoliv dotací a bez jakéhokoliv výkupu.

Protože kmotři i řada poslanců viděli možnost, instalovali na státní krávě další cecík a horlivě ho dojí. A nikdo nemá odvahu je od cecíku odtrhnout, například zdaněním výnosu z elektřiny dodávané do sítě. Pak by si museli sami hledat odběratele za nabízenou cenu.

11 1
možnosti
PS

S tim souhlasim, ale pouze ekonomicka nebo energeticka vyhodnost nestaci.

Predstavte si ze by nekdo objevil zpusob jak ziskat obrovske mnozstvi energie ze zeme pomoci nejake elementarni chemicke rekce pudy s bezne dostupnymi prvky. O ekonomicke vyhodnosti by nebylo pochyb a on by zacal prodavat elektrinu 10x levneji nez CEZ. Business by se krasne rozjel a on by zacal zkupovat dasi a dalsi pozemky a vyrabel by terawaty a terawaty levne energie kazdy den.

Bohuzel jak jiste uhodnete kam tento pribeh miri tak na konci zustanou tisice hektaru chemicky znicene pudy na ktere nepujde nis pestovat stovky let a my zacneme resit problem nedostatku potravy.

0 0
možnosti
VK

To je teda článek. Zajímavější informace by byla, za kolik let vrátí energii a ne ve kterém roce. To jako v roce 2020 vrátí energii potřebnou na výrobu panel, který byl vyroben dnes, před 5 lety, za deset let nebo kdy? Rv

4 0
možnosti
MR

zelení, děkujeme.  Mnozí diskutující uvažují o návratnosti investice, nikoli o náročnosti výroby článků. Navíc v roce 2020, což je 20 let od budování by se už měly osázet nové články. Takže jsme zase tam, kde jsme nechtěli být.Rv

8 0
možnosti
TZ

Zelení u tohoto nebyli. Jde o dílo ČSSD a KSČM které svorně navrhly a schválily tento zákon.

5 1
možnosti

To sice není pěkné, ale bez široce rozvíjené fotovoltaiky by to třebas na Antarktidě nebyla taková lekrace.

1 2
možnosti
PN

To není pravda. Na tyto speciální projekty by fotovoltaika byla tak jako tak. Tam se počítá, že to bude něco stát a s projekt se spustí, až se ty peníze seženou.

3 0
možnosti
PS

Vůbec nejsem zastáncem fotovoltaických elektráren, ale podle posledních průzkumů se energie vložená do výroby celé fotovoltaické elektrárny v podmínkách střední Evropy vrátí v průměru horizontu  třech let. 

Dalším mýtem je, že podíl čínských výrobků na fotovoltaických elektrárnách je přes 60%, ovšem samotné panely představují méně než polovinu nákladů na elektrárnu.

0 4
možnosti
PH

Vzhledem k věku jistě víte, že výsledek průzkumu závisí především na tom, kdo ho platí.

8 0
možnosti