Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soros: Pro jedny bídák, pro druhé bůh

  9:00aktualizováno  9:00
Protichůdné postavy proklínaného spekulanta i obdivovaného dobrodince v sobě spojuje George Soros. Známý americký finančník, postrach premiérů a šéfů centrálních bank i štědrý filantrop, jehož nadace působí i v Česku, slalví pětasedmdesáté narozeniny.
George Soros

George Soros | foto: Profimedia.cz

Šéf fondu Soros Fund Management se dodnes stává ohniskem sporů. Naposledy naštval například washingtonské republikány, když chtěl letos v červnu koupit americký prvoligový baseballový klub Washington Nationals.

Stoupencům prezidenta George Bushe se nelíbilo, že by klub převzal člověk, který finančně podporoval demokraty v minulé volbě amerického prezidenta, zastává liberální názory a například podporuje legalizaci marihuany.

"Liga se potýká s problémy kolem steroidů a vy ten tým prodáte chlápkovi, který podporuje marihuanu? Myslím, že tohle v hlavním městě nepotřebujeme. Takhle polarizující postavu tady prostě nechceme," řekl v listuWashington Post republikánský kongresman Tom Davis.

Ani Soros však své oponenty nijak nešetří. V květnu roku 1995 po pěti letech působení v Praze finančník, mimo jiné kvůli sporům s tehdejším premiérem Václavem Klausem, přestěhoval svou Středoevropskou univerzitu do Budapešti. Na oplátku o Klausovi o pár let později napsal, že "ztělesňuje to nejhorší, co je na západních demokraciích, stejně jako předrevoluční český režim představoval to nejhorší, co je na komunismu".

Muž, který pokořil libru
Do dějin se Soros dosud nejpamátnějším způsobem zapsal 16. září 1992. Tomu dni se kvůli němu mezi obchodníky se světovými měnami říká černá středa. Finančník tehdy pomohl britské měně k pádu, neboť byl přesvědčen o její přehnané hodnotě. Na útoku na libru vydělal více než miliardu dolarů.

Britové ho za to dodnes nemají příliš v lásce, ale nejspíš mají sami máslo na hlavě. List Financial Times letos v lednu napsal, že kdyby si britská vláda ponechala rezervy zahraničních měn ve výši 24 miliard dolarů, mohla na tehdejší devalvaci měny daňovým poplatníkům vydělat 2,5 miliardy liber.

Neradi na Sorose vzpomínají v Thajsku, na pádu jehož měny měl koncem 90. let také vydělat. Soros však obvinění Thajců odmítá.

"Já jejich měnu tehdy kupoval," řekl Soros pro BBC v lednu 2001. "I kdybych se ale na útocích podílel, necítil bych žádnou zodpovědnost, protože takhle trh prostě funguje. Jestli se vám to nelíbí, musíte změnit pravidla."

Kapitalista s lidskou tváří
Tvrdý byznysmen však na druhou stranu světu nastavuje přívětivější tvář. "Finanční trhy nejsou morální. Veškerá etika je jim lhostejná a my jako společnost morálku potřebujeme," řekl, když před sedmi lety propagoval svou knihu Krize globálního kapitalismu.

Na sklonku 70. let založil nadaci Open Society Fund, která financovala mimo jiné polské hnutí Solidarita a českou Chartu 77. V 90. letech zřídil pobočku i v Praze a dnes se věnuje zemím bývalého Sovětského svazu. Ročně na programy nadací dává v přepočtu přes deset miliard korun. Zhruba takové měla loňské tržby například česká farmaceutická společnost Zentiva.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz