Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Sotio

Kellner rozjíždí s pomocí Němců další pokus vyvinout lék proti rakovině

  • 12
Česká společnost Sotio, patřící pod PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, rozjela další pokus vyvinout lék proti rakovině. Spojila se proto se dvěma firmami spadajícími pod německou Společnost Maxe Plancka. Na základě licence má Sotio dotáhnout vývoj nových léčivých přípravků zaměřených na metabolismus nádorových buněk.

Kellnerovo Sotio bude odpovědné za předklinický a klinický vývoj a případné uvedení léčivého přípravku na trh. Kolik licence stála, strany nesdělily. Pokud se ale skutečně dostane léčivo na trh, bude mít Max Planck od české firmy provize za podíl na prodejích.

To je zatím ale poměrně daleko. V nejbližší době bude Sotio na základě uzavřené dohody s dalšími vědeckými partnery optimalizovat vlastnosti nové látky v rámci protinádorového programu. Na klinické i předklinické testy dojde až po výběru účinné látky.

Látky zablokují mitochondrie nádorové buňky

Ideálním koncem je potom dobrat se přípravku podílejícím se na léčbě rakoviny. „Cílení na nádorový metabolismus je perspektivní a inovativní přístup k léčbě nádorových onemocnění. Na základě prvotřídního výzkumu máme velmi zajímavé potenciální léčebné kandidáty. Projekt skýtá nadějné výsledky v oblasti účinnosti i bezpečnosti,“ vysvětluje manažer PPF a generální ředitel Sotio Ladislav Bartoníček.

V čem přesněji spočívá německý protinádorový objev, který chce PPF rozvíjet? Příčin přeměny normální buňky na nádorovou může být celá řada, jedno ale mají společné: rakovinné buňky zcela změní úroveň svého metabolismu, aby uspokojily nároky na rychlý buněčný růst a dělení. Nádorová buňka je třeba také osvobozena od závislosti na kyslíku. V podstatě se tak stává samostatným organismem, jakýmsi parazitem s vlastním genomem, v mnohém odlišným od genomu „hostitele“, řídícím se vlastními pravidly.

Právě ovlivňování buněčného metabolismu tak vyvstává jako jedna z možných cest, které lze použít proti rakovinným buňkám. Vyvíjené látky specificky blokují funkci mitochondrií, které dodávají buňkám energii. Zablokování mitochondrií vede k tomu, že nádorové buňky pak nemají energetické zdroje pro svůj další růst a umírají.

Třiatřicet nobelovek od Maxe Plancka

Vědecký objev, na němž je program založen, vznikl v Max Planck Institut für Biologie des Alterns. Ten je jedním ze čtyřiaosmdesáti výzkumných zařízení Společnosti Maxe Plancka. Tato nezávislá asociace výzkumných institutů vznikla v roce 1911 jako Společnost císaře Viléma a od roku 1948 se jmenuje po teoretickém fyzikovi a svém bývalém prezidentovi.

Ve světě vědy je to velké jméno. Instituce má celkem 22 tisíc zaměstnanců, z nichž 60 procent tvoří vědci. Třiatřicet vědců spojených se společností získalo Nobelovu cenu. Například v žebříčku citovanosti Nature Index se Max Planck nachází na třetím místě za Čínskou akademií věd a Harvardovou univerzitou. Ročně Společnost hospodaří s rozpočtem okolo 1,8 miliardy eur.

PPF konkrétně podepsala dohodu o licencích s firmou Max Planck Innovation, která má na starosti propojovat výsledky základního výzkumu společnosti s komerční sférou a posouvat je tudíž do praxe.

V rámci Max Planck Innovation od roku 2008 funguje Lead Discovery Center (LDC), které se soustředí na vývoj nových léčebných metod pro závažná onemocnění. „Společnými silami jsme zkoumali a vyvinuli zcela nový molekulární mechanismus, který může být nadějí pro budoucí léčbu pacientů s nádorovými onemocněními. Spolupráce se Sotio nám umožní efektivně realizovat klinický vývoj nového přípravku a v případě úspěchu jeho rychlé zpřístupnění pacientům,“ uvedl generální ředitel LDC Bert Klebl.

Nejdál je Sotio s českým lékem na rakovinu

Co se týče vývoje léků na rakovinu, Kellnerovo Sotio už vyvíjí několik pokusů. Za nejnadějnější je považován původní objev českých vědců, přípravek na bázi dendritických buněk s označením DCVAC. Ten se nyní nachází ve třetí, tedy finální fázi klinických testů (šéf Sotio Bartoníček o něm mluvil loni v rozhovoru pro iDNES.cz).

Mezi další akvizice patří letos v lednu investovaných 5,2 milionu franků (skoro 132 milionů korun) do švýcarské soukromé firmy Cellestia Biotech. Ta vyvíjí přípravek CB-103, který je zaměřen na léčbu leukémie, lymfomů a solidních nádorů souvisejících s poruchou signální dráhy NOTCH (psali jsme zde).

Vedle toho PPF vlastní podíly ve francouzských společnostech OriBase Pharma a Cytune Pharma, které se také zabývají vývojem přípravků proti rakovině.