Souboj o doly se naplno rozjel

  • 24
O tuzemské hnědouhelné doly se začalo tvrdě bojovat. Vláda přitom prodej těžebních společností ještě ani neprojednala. Ministerstvo průmyslu muselo v minulých dnech dokonce přepracovat svůj první návrh prodeje Sokolovské uhelné a Severočeských dolů Chomutov.

Stanovené podmínky vylučovaly řadu velkých investorů včetně současných akcionářů těžebních společností.

"Dohodli jsme se, že takto se privatizace dělat nedá," řekl zdroj blízký jednáním s tím, že proti prvnímu návrhu se při konzultacích postavily i špičky sociální demokracie včetně premiéra Vladimíra Špidly a ministra vnitra Stanislava Grose.

Privatizace totiž původně favorizovala vedení Sokolovské uhelné a vlastníka Mostecké uhelné společnosti, firmu Appian Group. Ta chce koupit sousední Severočeské doly.

Nové podmínky prodeje, na kterých se v minulých dnech ministři dohodli a posílají je k projednání vládě, jsou však k investorům jen o velmi málo velkorysejší. Z tuzemských zájemců, kteří podnikají v oboru, je tak ve hře kromě Appianu a managementu Sokolovské uhelné již jen vlastník černouhelných dolů OKD, Karbon Invest. Ten je zároveň třetinovým akcionářem Sokolovské.

"Podle prvního návrhu podmínek privatizace by se Karbon Invest do soutěže vůbec nedostal a mohl privatizaci zbrzdit stížností u antimonopolního úřadu," uvedl zdroj blízký privatizaci.

Důlní firmy jsou pro investory lákavým soustem. Obě vykazují stamilionové zisky, mají dlouhodobé smlouvy na odběr uhlí a na účtech dohromady více než osm miliard korun, které si odkládají na budoucí zahlazení dolů po dokončení těžby.

Teď s nimi však mohou volně nakládat. Hnědouhelné doly podle posledního návrhu ministerstev, který má vláda posoudit za dva týdny, nesmí získat v podstatě žádná konkurenční firma z Čech ani sousedních zemí. Konkurenti jsou přitom všichni, kdo těží, přepravují a prodávají plyn, ropné produkty a vůbec vše, co by mohlo nahradit české uhlí jako zdroj elektrické energie.

Kromě zmíněných českých společností konkrétní zájem o hnědé uhlí zatím projevily dvě zahraniční energetické firmy. Kanadsko-americká Northland Power má zájem o Sokolovskou uhelnou.

"Nevylučujeme, že půjdeme do soutěže s managementem této těžební firmy. Příští týden budou jednat lidé ze Sokolova s vedením naší společnosti v Torontu," uvedl tuzemský zástupce Northland Power Milan Černý.

Manažeři ze Sokolovské uhelné, kteří ve středu zájem o privatizaci potvrdili, však odmítli komentovat, s kým by mohli do klání jít.

Druhým zahraničním zájemcem, který potvrdil snahu zapojit se do privatizace, je britsko-americká International Power, vlastnící v tuzemsku Elektrárny Opatovice. International Power zatím zvažuje, o kterou z firem se bude zajímat, a nevylučuje, že se zapojí do obou privatizačních klání.

"Určite se o doly zajímáme a do souteže půjdeme. Souvisí to s tím, ze chceme posílit naši pozici ve střední Evropě," uvedl Richard Lapin z tuzemského zastoupení firmy.

Jedinými dvěma firmami, které zveřejnily předběžnou nabízenou sumu za privatizované firmy, jsou skupina Appian Group, která za Severočeské doly nabídla 2,6 miliardy korun, a Karbon Invest za Sokolovskou pak 1,9 miliardy korun. Stát chce však získat vetší částky.

Podle podmínek privatizace nebudou smět vlastníci dolu privatizované firmy prodat po dobu deseti let. Podle privatizačního návrhu mohou majitelé dolu po státu žádat zaplacení patnácti miliard korun na likvidaci starých ekologických zátěží z doby do roku 1993.