Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Současné problémy aerolinek začaly už útoky na newyorské mrakodrapy

  17:57aktualizováno  17:57
Teroristické útoky před osmi lety, při nichž zemřely tři tisíce lidí, poznamenaly i světovou ekonomiku. Změnilo se pojištění, zhoršila se situace leteckého průmyslu a cestovního ruchu. Spojené státy se rychle zadlužily kvůli snaze předejít ekonomické recesi a investicemi do válek.

Útok na New York 11. září 2001 | foto: Reuters

Největší zásah přinesly teroristické útoky cestovnímu ruchu - turismu a leteckým společnostem.

"Například kořeny dnešních problémů mnohých leteckých společností můžeme zčásti najít už právě v roce 2001 a útocích na WTC," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Společnosti United Airlines a American Airlines, jejichž letadla unesli teroristé, vyplácely rodinám postiženým 25 tisíc dolarů, strach z létání ale poznamenal celý letecký průmysl, který už v té době nebyl v ideální kondici.

Některé aerolinky zkrachovaly

Krátce po útocích například zkrachovaly Midway Airlines a později padaly i jiné firmy. Letecké společnosti v následujících týdnech propouštěly desítky tisíc lidí. Vláda musela dokonce uvolnit deset miliard dolarů na půjčky leteckým společnostem a první tři dny Federální rezervní fond investoval do ekonomiky 100 miliard dolarů denně proto, aby předešel vzniku finanční krize.

"Můžeme jen spekulovat, zda se tyto útoky nepřímo nepodepsaly i na dnešní finanční krizi, konkrétně tím, že přispěly k výraznému snížení úrokových sazeb Fedu až na 1 % (před útoky byly 3,75 %), což mnozí vidí jako jednu z příčin vzniku hypoteční krize," usuzuje Hatlapatka. Nízké úroky totiž přispěly k levným půjčkám dostupným téměř pro každého.

Kromě leteckých společností trpěly také hotely. Jejich obsazenost v New Yorku klesla v dalším týdnu o 40 procent, tři tisíce lidí dostaly výpověď. Turismus ale upadl v celých Spojených státech.

Recese klepala na dveře

Útoky přišly v době, kdy už měly Spojené státy nakročeno k recesi, kterou tak prohloubily. Dlouhodobější vliv měly tyto události na ekonomiku USA i jiných zemí tím, že "vyvolaly" invazi do Afghánistánu a válku proti Iráku.

"To vše jsou nákladné vojenské aktivity, které se projevily výrazným prohloubením amerického rozpočtového deficitu a následně zadlužením. Po letech přebytkových rozpočtů za Clintonových vlád přišel v americké fiskální politice obrat, který jistě nezpůsobilo pouze 11. září, ale jeho následky k němu významně přispěly," soudí ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Další peníze stála všelijaká opatření, která se zaváděla v důsledku přísnější bezpečnostní politiky.

Dlouhodobý a značný dopad měly teroristické útoky na trh s pojištěním. Pojišťovny a zajišťovny většinou přestaly pojišťovat proti teroristickým útokům, a pokud takové služby nabízejí, je to velmi drahé a omezené.

Bezprostředně v době útoků na pojištění nejvíce tratily společnosti Berkshire Hathaway, Lloyd's, Swiss Re a Munich Re. Každá z nich si odepsala dvě miliardy dolarů. Celkově pak útoky 11. září způsobily pojišťovnám škody za 40 miliard dolarů, což je souhrnem jedna z historicky nejvyšších pojistných událostí.

Bezprostředně po útocích


- Výrazně se propadaly světové akciové trhy, nejvíce v USA a Velké Británii.
- Newyorská burza NYSE odložila otevření a obchody se úplně zastavily poté, co druhé letadlo narazilo do jižní budovy WTC. Bylo úterý a burza otevřela až příští pondělí.
- Obchodování ukončila i burza NASDAQ nebo londýnská burza. 
- Dočasně se zastavil i obchod s dluhopisy, protože jeden z hlavních obchodníků, firma Cantor Fitzgerald, sídlila ve Světovém obchodním centru.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Trump hrozí Turecku dalšími sankcemi, pokud nepropustí pastora

Americký prezident Donald Trump před jednáním s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem...

Spory mezi Amerikou a Tureckem se ještě více vyhrocují. Prezident Donald Trump pohrozil Ankaře dalšími ekonomickými...

Správce janovské dálnice pro město vyčlenil 500 milionů eur

Pohled na zbytky mostu v italském Janově (14. 8. 2018).

Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního zřícení části viaduktu v Janově stanulo vedení společnosti, která...

Další test proti Roundupu: nebezpečný glyfosát je v dětských cereáliích

Cereálie (ilustrační snímek)

Americká organizace Skupina pro ochranu krajiny přišla s novým testem, který přináší další střelivo odpůrcům přípravků...

Najdete na iDNES.cz