Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud potvrdil úpadek OKD. Do jejího čela jmenoval Lee Loudu

  14:21aktualizováno  15:06
Důlní společnost OKD je v úpadku. Rozhodl o tom v pondělí Krajský soud v Ostravě. Insolvenčním správcem byl jmenován Lee Louda, který působí také jako výkonný ředitel Institutu restrukturalizace a insolvencí při pražské VŠE.

Horníci OKD (ilustrační foto). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

O způsobu, jakým se bude úpadek firmy s deseti tisíci zaměstanci řešit, rozhodnou věřitelé na své první schůzi, svolané na 10. srpna.

Fotogalerie

Věřitelé mají nyní dva měsíce na přihlášení svých pohledávek. Insolvenční návrh podala sama společnost OKD poté, co selhalo jednání jejích akcionářů se státem o společném záchranném plánu. V insolvenčním návrhu OKD uvádí, že dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, přičemž její majetek nečiní ani 7 miliard.

Zatím je stále možné, že OKD neskončí v konkurzu, ale že se jejich dluhy vyřeší takzvanou dlužnickou reorganizací. Při ní zůstává hlavní slovo ve firmě na managementu, jmenovaném akcionáři. Cílem reorganizace je zachovat v chodu těžbu a předat perspektivní část dolů novému investorovi. Klíčovou figurou v OKD se ale stává soudem jmenovaný správce Lee Louda.

Právě správce dohlíží na celý úpadkový proces. Musí zmapovat nároky věřitelů i majetek zkrachovalé firmy, kontrolovat činnost managementu a zprostředkovat komunikaci mezi soudem, věřiteli, dlužníkem, jeho obchodními partnery - a v tomto mimořádně citlivém případě také se státem.

Ohlasy na úpadek

"Vláda by měla jednat s insolvenčním správcem, který musí prověřit oprávněnost závazků vykázaných vedením OKD v návrhu na insolvenci," řekl ministr financí Andrej Babiš.

"Je důležité vybrat co nejlepší řešení, které zabezpečí, že těžba bude pokračovat i po insolvenci," řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

"Je nejdůležitější, aby se udržela těžba v co největším možném rozsahu. Doufám, že měl soud při výběru insolvenčního správce šťastnou ruku a že správce bude brát ohled na sociální aspekty a bezpečnostní rizika, která jsou s OKD spojena," řekl vládní zmocněnec Jiří Cienciala.

"My teď nemůžeme věci řešit stávkou nebo demonstrací. Je dané zákonem, jak se má postupovat. Budeme reagovat v případě, že nebude na mzdy, nebo bude problém s odstupným a podobně," řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Zdroj: ČTK

Louda - specialista na velké případy

Vedení OKD už ve svém insolvenčním návrhu vyzývalo soud, aby správcem jmenoval osobu, která má zkušenosti s hornickou činností, případně se správou rozsáhlé majetkové podstaty.

Louda tyto požadavky nesplňuje bezvýhradně, důlní problematiku jako insolvenční správce zatím neřešil. Hlavně proto, že u nás žádná velká hornická firma dosud nezkrachovala.

Patří ale do skupiny správců s takzvaným zvláštním oprávněním, kteří se specializují na velké a složité insolvenční případy.

Řídí například konkurz Rezidence Kavčí hory, firmy, která postavila luxusní bytový komplex za půl miliardy korun na pražské Pankráci a za níž stál zesnulý uhlobaron Luboš Měkota, bývalý spolumajitel mosteckých dolů. Nebo insolvenční reorganizaci jihlavského výrobce autodílů Motorpal, je správcem v konkurzním řízení s okenářskou společností AQ okna. Zkušenost srovnatelnou s krachem tak velké firmy jako je OKD ale zatím nemá.

Stát, krajští politici, odboráři a šéfové OKD doufají v úspěch reorganizace hlavně proto, že jde o šetrnější postup než je běžný konkurz. Zda se to povede, záleží do značné míry právě na postupu správce. Louda sám ale na všemocnost reorganizace nevěří.

„Je třeba vidět i druhou stranu mince, kdy klasické povolení reorganizace na návrh dlužníka za stávající legislativy představuje pro věřitele značné riziko plynoucí z dispozičních oprávnění dlužníka a jeho oportunistického chování. Jsou případy, kdy se naopak reorganizace zneužívají a stává se z nich prodlužnický nástroj, jak uchopit insolvenci ve svůj prospěch a v podstatě eliminovat věřitele z rozhodování o tom, co se vlastně bude s majetkem dlužníka dál dít,“ řekl před časem pro Konkurzní noviny Louda.

Hlavním věřitelem černouhelné společnosti OKD je podle dostupných informací skupina Ad Hoc Group (AHG). Jde o skupinu zahraničních investičních fondů, které nainvestovaly do dluhopisů mateřské firmy dolů - v Londýně registrované skupiny NWR. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) má AHG 13 miliard Kč pohledávek z celkového dluhu OKD, který činí víc než 17 miliard korun.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Také za vodu si Češi letos připlatí. Kubík zdraží až na 88 korun

Voda (Ilustrační snímek)

Vlna zdražování letos nemine ani vodné a stočné. Podle odhadů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) dosáhne...

Automobilová velmoc Česko. Fabriky loni vyrobily rekordních 1,4 milionu vozů

Škoda Karoq a Kodiaq

České automobilky loni vyrobily rekordních 1,41 milionu osobních aut. Za zhruba pětiprocentním meziročním růstem je...

Stát podniká se start-upy. Peníze pro ně mohou být polibkem smrti

Datové centrum v Lenoir, Severní Karolína, USA

Stát finišuje s přípravou fondu, který má rozdělit téměř 1,3 miliardy korun z evropských peněz mezi začínající nadějné...

Najdete na iDNES.cz