Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud přiřkl lidem s vyššími příjmy větší důchody. Nyní jim však hrozí opak

  • 175
Ústavní soud loni rozhodl, že lidem s vyššími příjmy náleží i vyšší penze. Podle novely zákona, kterou po zapracování soudního nálezu předložilo ministerstvo práce, by se však stal pravý opak. Upozornil na to Nejvyšší správní soud.

Po jeho připomínkách ministerstvo zavedlo opatření, díky kterému důchody bohatým od září neklesnou. Ustanovení je však pouze dočasné a penze vysokopříjmových skupin by podle současné úpravy klesly po roce 2014.

Novela prošla připomínkovým řízením a nyní jí má dostat na stůl vláda. Ta ji buď schválí a odešle k projednání do Poslanecké sněmovny, nebo vrátí zpět ministerstvu práce k přepracování. Novela by měla začít platit od 30. září.

Ministerstvo práce a sociálních věcí muselo měnit způsob výpočtu důchodů u lidí s příjmem nad 84 tisíc korun. V původní variantě, kterou resort poslal do připomínkového řízení, předpokládal, že se nebude do výpočtu důchodů započítávat částka nad trojnásobek průměrné měsíční mzdy. Podle nové varianty s dočasným opatřením se z ní bude v letech 2011 až 2014 postupně započítávat deset až tři procenta.

Zákon má napravit stav, kdy je výpočet důchodů méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. Právě tak to totiž požadoval Ústavní soud. Podle Nejvyššího správního soudu k tomu ale v podobě zaslané do připomínkového řízení nedošlo. "Předpokládali jsme, že zvýší náhradový poměr u jedinců s vyššími příjmy, ale po provedení propočtů máme za to, že tomu tak není," uvedli autoři připomínky.

Jak se v Česku počítají penze

Důchody se v Česku skládají ze dvou složek, a to z pevně stanovené základní výměry a procentní výměry, která závisí na příjmech člověka v rozhodném období pro výpočet důchodu (právě tou se soudci zabývali).

Napadené ustanovení § 15 zákona o důchodovém pojištění nyní zní: Výpočtovým základem je osobní vyměřovací základ, pokud nepřevyšuje částku 10 500 Kč. Převyšuje-li osobní vyměřovací základ částku 10 500 Kč, stanoví se výpočtový základ tak, že částka 10 500 Kč se počítá v plné výši, z částky osobního vyměřovacího základu nad 10 500 Kč do 27 000 Kč se počítá 30 % a z částky osobního vyměřovacího základu nad 27 000 Kč se počítá 10 %.

Podle rozhodnutí Ústavního soudu je však tento výpočet nepřiměřený vůči lidem, kteří státní pokladně odváděli na daních vysoce nadprůměrné částky, a proto se musí změnit, aby byl vůči těmto lidem spravedlivější a zaručil jim důstojnější lidskou existenci.

U lidí s vyměřovacím základem vyšším než 84 tisíc korun by podle nich totiž změna způsobila dokonce pokles důchodu. Například při osobním vyměřovacím základu 100 tisíc a 42 rocích pojištění by činila výše důchodu podle současné právní úpravy 16 931 korun. Poté, co by vstoupil koncem září v platnost návrh ministerstva práce, by však výše důchodu při stejných vstupních parametrech činila jen 15 954 korun.

Obdobnou připomínku vznesla i Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), pouze s tím rozdílem, že se neomezila v hodnocení na letošní rok. Situace by podle ní nepochybně mohla zavdat příčinu k obdobnému sporu, který vedl k rozhodnutí soudu. Podle ministerstva práce je však navržené řešení plně v souladu s rozhodnutím Ústavního soudu.

Ministerstvo problém vyřešilo jen zčásti

Přesto se ministerstvo práce rozhodlo na připomínku Nejvyššího správního soudu a ČMKOS přistoupit. Zavedlo v návrhu novely od září 2011 do prosince 2014 přechodné období, ve kterém se budou do výpočtu důchodu zohledňovat i příjmy nad trojnásobek průměrné měsíční mzdy.

Do osobního vyměřovacího základu důchodu, tedy průměrné mzdy za všechny odpracované roky násobené určitým koeficientem, se bude letos započítávat deset procent nad tuto hranici, v roce 2012 osm procent, v roce 2013 šest procent a v roce 2014 tři procenta. Řešení je však pouze částečné, po roce 2014 se už nebude započítávat nic a penze bohatých by tak stejně klesly.

Podstatou problému současného výpočtu důchodů je to, že pokud má člověk v produktivním věku vysoké příjmy, tak při výpočtu důchodu dochází k takzvaným redukcím. Do určité hranice se osobní vyměřovací základ, tedy průměrný měsíční příjem člověka v rozhodném období, započítává do důchodu v plné výši, po překročení hranice se výrazně krátí.

,