Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo měl hlavní slovo při prodeji OKD? Úředníci se obviňují navzájem

  18:52aktualizováno  18:52
Bývalý vysoký úředník ministerstva financí v pátek u soudu odmítl, že by jeho úřad měl hlavní vliv na privatizaci OKD. Obvinění úředníci Fondu národního majetku se ale hájí tím, že plnili jen ministerské úkoly. Soud chce další znalecký posudek.

Rudolf Doucha (zleva), Pavel Kuta a Jan Škurek u Obvodního soudu pro Prahu 2 (9. října 2015). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Výslechem jediného svědka pokračoval ostře sledovaný a politicky citlivý proces řešící prodej státního podílu těžební společnosti OKD z roku 2004. „O okolnostech vzniku posudku nic nevím. Nemohu mluvit za tehdejšího ministra Sobotku, ale já do této fáze nezasahoval. Nemyslím, že ministerstvo vstupovalo do přípravy podkladů,“ uvedl před soudem Igor Fojtík, někdejší ředitel odboru hospodaření s majetkem na ministerstvu financí.

Podle něj odborné věci řešil Fond národního majetku (FNM), nikoliv samotné ministerstvo. „Nepamatuji si přesně, ale nemyslím, že my jsme byli těmi hybateli,“ uvedl také. Na celou řadu věcí si už nevzpomíná, neví, jestli úředníky FNM úkoloval přímo ministr Sobotka, či tehdejší náměstek Zdeněk Hrubý, na detaily obchodu už si také podle svých slov nevzpomíná.

Jméno Zdeňka Hrubého padlo několikrát i z úst obžalovaného manažera FNM Pavla Kuty. Hrubého výpověď už však soud neobohatí, v roce 2013 tragicky zahynul při vysokohorské expedici.

Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse, podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy.

Podle obžaloby tak prodejem podílu vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Tu údajně způsobili svým jednáním úředníci někdejšího Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, a znalec Rudolf Doucha, který je podepsaný pod posudkem společnosti Vox Consult. Ten podle obžaloby firmu OKD a tedy i prodávaný státní podíl dramaticky podcenil, když do ocenění nezahrnul dceřiné společnosti, nemovitosti a další majetek firmy.

Obžalovaní se přitom hájí právě tím, že plnili jen příkazy ministerstva a jeho úředníků. „Výkon akcionářských práv byl na ministerstvu průmyslu a obchodu, privatizační agenda v gesci ministerstva financí. Role FNM byla čisté výkonná, byli jsme jen jakýmsi administrátorem,“ zopakoval obžalovaný Kuta.

Odročeno na neurčito

Na další svědky se překvapivě nedostalo. Soudkyně Iva Fialová po výslechu svědka Fojtíka a věcné poznámce obviněného znalce Rudolfa Douchy líčení odročila na neurčito. „Soud si opatří konzultanty z ČNB, či z Burzy cenných papírů, a na základě této konzultace rozhodne, zda-li bude vypracován revizní posudek k ocenění společnosti,“ uvedla na závěr líčení soudkyně Obvodního soudu Prahy 2.

„Vypracování dalšího posudku, to může trvat i půl roku. Z průběhu řízení mám pocit, že snaha případ co nejrychleji dotáhnout u všech zúčastněných stran trochu opadává,“ uvedla poměrně kriticky advokátka Hana Marvanová. Ta sice není stranou sporu, ale jakožto zástupkyně Sdružení nájemníků Byty OKD se o průběh řízení intenzivně zajímá. Nájemníci totiž doufají, že i rozsudek v této kauze by jim mohl otevřít cestu k náhradě škody v případě sporu o prodej hornických bytů.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Stát vypsal soutěž na podporu kvalitních potravin. Babiš tendr kritizuje

košík, ilustrační foto

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vypsal soutěž na část tendru na tříletou podporu kvalitních potravin za...

Dokážou zkrotit hluk v kancelářích, zaměstnance dělají šťastnějšími

Jaroslav Vendl (vlevo) a Jan Kaňka vyrábějí ve své firmě SilentLab mimo jiné...

Před třemi lety Jaroslav Vendl a Petr Konečný rozbíhali společnost, která prodává prosklené příčky do kanceláří. Čím...

Ministr velí do zbraně: Evropa by měla prudce snížit počty divočáků

(Ilustrační snímek)

Evropa by kvůli africkému moru prasat měla prudce snížit stavy divočáků, myslí si český ministr zemědělství Jiří Milek....

Najdete na iDNES.cz