Rudolf Doucha (zleva), Pavel Kuta a Jan Škurek u Obvodního soudu pro Prahu 2...

Rudolf Doucha (zleva), Pavel Kuta a Jan Škurek u Obvodního soudu pro Prahu 2 (9. října 2015). | foto: Dan Materna, MAFRA

Kdo měl hlavní slovo při prodeji OKD? Úředníci se obviňují navzájem

  • 40
Bývalý vysoký úředník ministerstva financí v pátek u soudu odmítl, že by jeho úřad měl hlavní vliv na privatizaci OKD. Obvinění úředníci Fondu národního majetku se ale hájí tím, že plnili jen ministerské úkoly. Soud chce další znalecký posudek.

Výslechem jediného svědka pokračoval ostře sledovaný a politicky citlivý proces řešící prodej státního podílu těžební společnosti OKD z roku 2004. „O okolnostech vzniku posudku nic nevím. Nemohu mluvit za tehdejšího ministra Sobotku, ale já do této fáze nezasahoval. Nemyslím, že ministerstvo vstupovalo do přípravy podkladů,“ uvedl před soudem Igor Fojtík, někdejší ředitel odboru hospodaření s majetkem na ministerstvu financí.

Podle něj odborné věci řešil Fond národního majetku (FNM), nikoliv samotné ministerstvo. „Nepamatuji si přesně, ale nemyslím, že my jsme byli těmi hybateli,“ uvedl také. Na celou řadu věcí si už nevzpomíná, neví, jestli úředníky FNM úkoloval přímo ministr Sobotka, či tehdejší náměstek Zdeněk Hrubý, na detaily obchodu už si také podle svých slov nevzpomíná.

Jméno Zdeňka Hrubého padlo několikrát i z úst obžalovaného manažera FNM Pavla Kuty. Hrubého výpověď už však soud neobohatí, v roce 2013 tragicky zahynul při vysokohorské expedici.

Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse, podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy.

Podle obžaloby tak prodejem podílu vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Tu údajně způsobili svým jednáním úředníci někdejšího Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, a znalec Rudolf Doucha, který je podepsaný pod posudkem společnosti Vox Consult. Ten podle obžaloby firmu OKD a tedy i prodávaný státní podíl dramaticky podcenil, když do ocenění nezahrnul dceřiné společnosti, nemovitosti a další majetek firmy.

Obžalovaní se přitom hájí právě tím, že plnili jen příkazy ministerstva a jeho úředníků. „Výkon akcionářských práv byl na ministerstvu průmyslu a obchodu, privatizační agenda v gesci ministerstva financí. Role FNM byla čisté výkonná, byli jsme jen jakýmsi administrátorem,“ zopakoval obžalovaný Kuta.

Odročeno na neurčito

Na další svědky se překvapivě nedostalo. Soudkyně Iva Fialová po výslechu svědka Fojtíka a věcné poznámce obviněného znalce Rudolfa Douchy líčení odročila na neurčito. „Soud si opatří konzultanty z ČNB, či z Burzy cenných papírů, a na základě této konzultace rozhodne, zda-li bude vypracován revizní posudek k ocenění společnosti,“ uvedla na závěr líčení soudkyně Obvodního soudu Prahy 2.

„Vypracování dalšího posudku, to může trvat i půl roku. Z průběhu řízení mám pocit, že snaha případ co nejrychleji dotáhnout u všech zúčastněných stran trochu opadává,“ uvedla poměrně kriticky advokátka Hana Marvanová. Ta sice není stranou sporu, ale jakožto zástupkyně Sdružení nájemníků Byty OKD se o průběh řízení intenzivně zajímá. Nájemníci totiž doufají, že i rozsudek v této kauze by jim mohl otevřít cestu k náhradě škody v případě sporu o prodej hornických bytů.